Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura w Łodzi - z matematyki - jak poszło? ZDJĘCIA i VIDEO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Łódzcy maturzyści zakończyli drugo dzień z próbną maturą. Tym razem rozwiązywali zadania z arkusza z matematyki.

Łódzka Próbna Matura 2023

Matematyka była drugim przedmiotem, z jakim zmierzyli się uczniowie w ramach Łódzkiej Próbnej Matury 2023 z Dziennikiem Łódzkim. Zadania rozwiązywali w środę 14 marca.

Otrzymali materiał, przygotowany specjalnie dla nich przez ekspertów, którzy zajmują się tym od lat. Arkusze próbnych egzaminów z języka polskiego i matematyki przygotowali dla łodzian najlepsi specjaliści oraz eksperci z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, arkusz z języka angielskiego natomiast - specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Dzięki temu marcowa próbna matura z Dziennikiem Łódzkim to dziś nowość w naszym mieście i całym województwie. Połączyliśmy siły z organizującym próbną maturę od kilkunastu lat w regionach świętokrzyskim i radomskim „Echem Dnia”. Młodzież łódzkich szkół ma szansę przejść próbę generalną przed prawdziwą maturą. Warto zaznaczyć, że otrzymuje arkusze matury w nowej formule, którą będą zdawać w tym roku po raz pierwszy absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej. To właśnie oni kończą już czteroletnie liceum ogólnokształcące.

Łódzka Próbna Matura 2023

Do naszej próbnej matury zgłosiło się kilkanaście szkół w Łodzi i regionie, m.in. łódzkie XXI LO, XXIX LO, XV LO, XXIV LO, LO-GKJ, LO dla Dorosłych przy CED Omega, Technikum nr 21 w Zespole Szkół Rzemiosła, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie, Technikum nr 1 w Zduńskiej Woli, I LO w Radomsku. Dyrektorzy liceów i techników podkreślają, że zadowoleni z możliwości skorzystania z przygotowanych arkuszy, ponieważ nie ma zbyt wielu wzorcowych materiałów ćwiczeniowych dla maturzystów.

W drugim dniu Łódzkiej Próbnej Matury 2023 odwiedziliśmy Technikum nr 21 w Zespole Szkół Rzemiosła przy ul. Żubardzkiej w Łodzi. Tu podchodzą do niej uczniowie tegorocznych klas czwartych – pierwsi w technikum absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej. Oni wprawdzie w tym roku do prawdziwej matury jeszcze nie przystępują, bo ich cykl nauczania po reformie likwidującej gimnazja obejmuje pięć lat. Zatem maturę będą mieć po klasie piątej w roku 2024.

- Jednak chcieliśmy, aby już teraz mogli zmierzyć się z maturą próbną w nowej formule – mówi Milena Cybulska – Rakoczy, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła. - I chętnie skorzystaliśmy z przygotowanych arkuszy, zaproponowanych przez Dziennik Łódzki. Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu – na próbnych egzaminach stawili się wszyscy przyszłoroczni maturzyści. Zależało nam, aby zapoznali się z zadaniami, przekonali się, jak sobie dają z nimi radę. Będą mieli dość czasu, by zastanowić się, jakie przedmioty wybrać na egzamin. Niektórzy być może zadadzą sobie pytanie, czy w ogóle do matury podejść. Bo przecież nie muszą, mogą pozostać jedynie przy zdaniu egzaminów zawodowych i zdobyciu dyplomu.

Technikum nr 21 kształci w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik architektury krajobrazu, technik optyk, technik hodowca koni, technik ogrodnik, technik agrobiznesu, technik pszczelarz.

- Gdy dowiedzieliśmy się, że jest próbna matura to w zasadzie dyskusji nie było – każdy po prostu przyszedł – stwierdzili uczniowie. We wtorek 14 marca pisali próbny język polski na poziomie podstawowym, a w środę 15 marca – matematykę także na poziomie podstawowym. W czwartek 16 marca napiszą jeszcze test z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

- Egzaminy nam się przydadzą, będziemy już mieć doświadczenie, jak to jest gdy nadejdzie oryginalna matura – mówi Zuzanna Cebulska, z klasy IV kształcącej przyszłych hodowców koni.
- Nie mieliśmy oporów ani stresu, bo wiemy, że ta próba nie jest oceniana - dodaje Szymon Zakrzewski z klasy IV przyszłych optyków. - Dla nas to okazja do sprawdzenia, co już się wie, a co jeszcze trzeba poprawić.
- No i jeszcze ważne jest zmierzenie się z czasem - czy się wyrabiamy – mówi Klaudia Gruszczyńska, z klasy IV także hodowców koni. - Na próbnej maturze z matematyki zadania były nieco trudniejsze niż się spodziewaliśmy, szczególnie te z trygonometrii.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Próbna matura w Łodzi - z matematyki - jak poszło? ZDJĘCIA i VIDEO - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki