Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbna matura z języka polskiego z Dziennikiem Łódzkim - pierwszy raz w Łodzi i regionie ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Próbna matura  w Dziennikiem Łódzkim - język polski w XXI LO w Łodzi - 14 marca 2023
Próbna matura w Dziennikiem Łódzkim - język polski w XXI LO w Łodzi - 14 marca 2023 Grzegorz Gałasiński
Dokładnie 50 dni przed egzaminami dojrzałości, we wtorek 14 marca 2023 roku uczniowie rozpoczęli próbną maturę z Dziennikiem Łódzkim. Zmierzyli się z arkuszami z języka polskiego na poziomie podstawowym. W środę 15 marca będą rozwiązywać zadania z matematyki na poziomie podstawowym, a w środę 16 marca – z języka angielskiego, również na poziomie podstawowym.

Próbna matura z Dziennikiem Łódzkim

Próbna matura z Dziennikiem Łódzkim to nowość w naszym mieście i całym województwie. Postanowiliśmy połączyć siły z organizującym próbną maturę od kilkunastu lat w regionach świętokrzyskim i radomskim - „Echem Dnia”. Dzięki temu możemy zaoferować arkusze dla maturzystów i dajemy im szansę przejść próbę generalną przed prawdziwą maturą. Warto zaznaczyć, że są to arkusze matury w nowej formule, którą będą zdawać w tym roku po raz pierwszy absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej. To właśnie oni kończą już czteroletnie liceum ogólnokształcące.

Do naszej próbnej matury zgłosiło się kilkanaście szkół w Łodzi i regionie, m.in. łódzkie XXI LO, XXIX LO, XV LO, XXIV LO, LO-GKJ, LO dla Do0rosłych przy CED Omega, Technikum nr 21 w Zespole Szkół Rzemiosła, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie, Technikum nr 1 w Zduńskiej Woli, I LO w Radomsku. Dyrektorzy zgłoszonych liceów i techników podkreślają, że cieszą się z możliwości skorzystania z przygotowanych arkuszy, ponieważ nie ma zbyt wielu wzorcowych materiałów ćwiczeniowych dla maturzystów.

Próbna matura w XXI LO w Łodzi
W pierwszym dniu matury próbnej odwiedziliśmy uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kopernika w Łodzi. W tym roku szkołę kończą cztery klasy. Podobnie jak na majowej maturze, tak na próbnej do pisania zasiedli w ławkach ustawionych specjalnie dla nich w sali gimnastycznej i auli. Przed wejściem zostawiali plecaki, torby oraz wyłączone telefony. Taka próba generalna przed majem przyda im się – z jednej strony mierzą się z całą sytuacją egzaminacyjną: punktualnym przyjściem, zabraniem niezbędnych rzeczy (choćby piszących na czarno długopisów), z drugiej – z arkuszem egzaminacyjnym w całości, swoją wiedzą, umiejętnościami.

- Matura próbna to dobry pomysł – oceniła przed wejściem Aleksandra Gajak z kl. IV b. - Wiem, że niektórzy nawet się lekko stresowali, ale ja raczej nie. Jeśli chodzi o prawdziwą maturę najtrudniejsza wydaje mi się ustna z polskiego oraz rozszerzona z matematyki.

Po wyjściu z egzaminu próbnego większość osób była zadowolona.

- Poziom podstawowy według mnie był zdecydowanie łatwy – ocenił po wyjściu Filip Szymański z kl. IVa humanistycznej. - Przywołane w arkuszu teksty były nam znane z lekcji, pytania do nich nietrudne.

- Teksty proste, polecenia klarowne, jedyne co sprawiło mi trudność to rozłożenie sobie pracy w czasie – dodaje Antonina Staszczak z IV a. - Jestem zadowolona, bo wiem już jak się z tym zmierzyć w maju.

Choć jest to już ich trzecia próbna matura, maturzyści podkreślali, że dała im ona okazję przećwiczyć pracę z częścią testową egzaminu, bo na zajęciach czy w domu więcej wagi przykłada się do pisania wypracowań, rozprawek.

- Okazuje się, że ta część zabiera dość dużo czasu, choć nie jest trudna – stwierdza Łukasz Łukowicz z kl. IV a. - Tematy wypracowań były przystępne, przy czym większości z nas bliższy był temat związany z buntem człowieka.

Dokładnie brzmiał: Bunt-akceptacja. Różne postawy człowieka wobec wyroków sił wyższych.
Kto nie zdecydował się na realizację tego tematu mógł wybrać: Od rozumu do wiary. Wartości wpływające na wybór drogi życiowej przez człowieka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Próbna matura z języka polskiego z Dziennikiem Łódzkim - pierwszy raz w Łodzi i regionie ZDJĘCIA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki