MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proboszcz z parafii w Ksawerowie zaplanował kolędę. To ten sam proboszcz, który mimo obostrzeń otworzył cmentarz 1 listopada!

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
O proboszczu kościoła z podłódzkiego Ksawerowa zrobiło się głośno, kiedy pomimo zamknięcia cmentarzy związanego z pandemią koronawirusa w Święto Zmarłych otworzył ksawerowską nekropolię. Teraz planował kolędę. Księża mieli chodzić po domach od 10 kwietnia. Co na to kuria i mieszkańcy? WIĘCEJ CZYTAJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
O proboszczu kościoła z podłódzkiego Ksawerowa zrobiło się głośno, kiedy pomimo zamknięcia cmentarzy związanego z pandemią koronawirusa w Święto Zmarłych otworzył ksawerowską nekropolię. Teraz planował kolędę. Księża mieli chodzić po domach od 10 kwietnia. Co na to kuria i mieszkańcy? WIĘCEJ CZYTAJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Mariusz Cygan/Urząd Gminy w Ksawerowie
O proboszczu kościoła z podłódzkiego Ksawerowa zrobiło się głośno, kiedy pomimo zamknięcia cmentarzy związanego z pandemią koronawirusa w Święto Zmarłych otworzył ksawerowską nekropolię. Teraz planował kolędę. Księża mieli chodzić po domach od 10 kwietnia. Co na to kuria i mieszkańcy?

Proboszcz parafii w Ksawerowie od 10 kwietnia chciał ruszyć z kolędą. Szczegółowy rozkład wizyt z podziałem na konkretne ulice rozplanował na kwiecień i część maja. Miały to być tradycyjne domowe wizyty księży. W kontekście panującej pandemii koronawirusa zbulwersowało to część mieszkańców i zaskoczyło, bo nikt nie spodziewał się kolędy po Wielkanocy.

Pomysł proboszcza podzielił mieszkańców Ksawerowa.

- Panuje pandemia i ksiądz powinien zrezygnować z takich wizyt - mówi jedna z mieszkanek.

- Szkoły i żłobki pozamykane, do restauracji iść nie można, a ksiądz ma chodzić z domu do domu i roznosić wirusy? - denerwuje się ksawerowianka.

- Nie powinna się odbyć w tym roku! - dodaje inny mieszkaniec.

- Trzeba słuchać co mówił proboszcz. Kolęda odbędzie się po 10 kwietnia, jeśli zdejmą obostrzenia - broni proboszcza mieszkanka Ksawerowa.

Pojawiły się też głosy mieszkańców, z których wynikało wręcz, że chętnie przyjęliby księdza.

Pod koniec ubiegłego roku abp Grzegorz Ryś zarządził, że odwiedziny w domach wiernych można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych. Najwcześniej po 17 stycznia 2021 roku, szczególnie w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze. W większych społecznościach w marcu lub w kwietniu.

Reakcja łódzkiej kurii na planowaną kolędę w Ksawerowie była natychmiastowa.

- W wyniku rozmowy z księdzem proboszczem obiecał przełożenie kolędy na inny termin. Nie określ na jaki. Nie ma zakazu organizowania wizyt duszpasterskich, ale ze względu na lockdown zareagowaliśmy w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie parafian oraz duchownych - podkreśla ks. Paweł Kłys, dyrektor biura i rzecznik prasowy kurii.

Potem na stronie parafii pojawiła się informacja o przesunięciu kolędy na późniejszy termin, ale na razie tylko jej pierwszego tygodnia: "Ze względu na przedłużenie lockdown kolęda w dniach 12-17 kwietnia zostaje przesunięta na późniejszy termin. Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem kolędy zamieszczonym na stronie parafii. Za utrudnienia przepraszamy. Pamiętamy o Was w modlitwie Wasi Duszpasterze".

Pozostałe wizyty proboszcz rozplanował od 19 kwietnia do 20 maja.

O proboszczu parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie zrobiło się głośno w listopadzie 2020 r. W czasie Wszystkich Świętych rząd nakazał zamknięcie cmentarzy. Ale ten w Ksawerowie był otwarty, powieszono na nim kartkę z napisem "Park Cmentarny". Sprawa ks. Stanisława Brachy trafiła do Prokuratury Rejonowej w Pabianicach i Sanepidu. Miał odpowiadać z art. 160 KK, czyli narażanie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ostatecznie obie instytucje nie dopatrzyły się znamion przestępstwa.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki