ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  Proces pseudokibiców Widzewa Łódź. Tomasz i Marcin Ł....

  Proces pseudokibiców Widzewa Łódź. Tomasz i Marcin Ł. zasiedli na ławie oskarżonych

  Wiesław Pierzchała

  , Jarosław Kosmatka, Ewa Drzazga

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  zdjęcie ilustracyjne
  1/3
  przejdź do galerii

  zdjęcie ilustracyjne ©Maciej Stanik/archiwum

  Na ławie oskarżonych zasiedli bracia Tomasz i Marcin Ł. oskarżeni o kierowanie bojówką Widzewa. Łódzka policja jako pierwsza w kraju będzie miała wydział zajmujący się pseudokibicami
  Łódzka policja zamierza mocniej przyjrzeć się osobom związanym z tzw. środowiskiem kibolskim. We wtorek rozpoczyna działalność wydział ds. pseudokibiców w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi. To pierwszy taki wydział poza strukturami komend wojewódzkich w Polsce. Policjanci będą mieli dużo pracy. W niedzielę wieczorem na ul. Lutomierskiej w Łodzi doszło do krwawych porachunków pseudokibiców. Do szpitala trafiły trzy osoby.
  W poniedziałek w Łodzi rozpoczął się proces trzech kiboli związanych z Widzewem, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z kolei przed sądem w Piotrkowie dobiega końca proces kibiców GKS Bełchatów.

  Krwawe porachunki na ulicy Łodzi  W nowym wydziale będą pracować funkcjonariusze, którzy już zajmowali się zwalczaniem przestępczości w subkulturze kibicowskiej. Wydział powstał z inicjatywy insp. Pawła Karolaka, komendanta miejskiego policji w Łodzi. Na początek policjanci zajmą się wyjaśnieniem zajść na ul. Lutomierskiej. Grupa mężczyzn podbiegła tam do stojącego na światłach mercedesa, w którym siedziało trzech mężczyzn. Auto stało przy skrzyżowaniu Lutomierskiej z Klonową. Gdy kierowca zauważył zbliżających się agresywnych mężczyzn, wrzucił wsteczny i zaczął cofać. Przed skrzyżowaniem z Bydgoską gwałtownie skręcił, wjechał na trawnik i zatrzymał się w śniegu. Wtedy atakujący dopadli do auta. Próbowali je rozbić i wyciągnąć pasażerów. Jeden z nich otrzymał co najmniej trzy ciosy ostrym narzędziem, prawdopodobnie nożem, w udo.


  Bójka kiboli na Lutomierskiej w Łodzi. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA FILM]

  - Na miejscu zostały zabezpieczone ślady kryminalistyczne. Szczegółowo wyjaśniamy sytuację - mówi kom. Adam Kolasa z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

  Trzej mężczyźni zostali odwiezieni do łódzkich szpitali: WAM, MSWiA i im. Kopernika. Tu trafił najciężej ranny, który na miejscu zdarzenia stracił dużo krwi.

  Narkotyki i bijatyki  Tymczasem w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Łodzi rozpoczął się proces dwóch braci, 39-letniego Tomasza Ł. i 37-letniego Marcina Ł. Prokuratura zarzuciła im współkierowanie zorganizowana grupą przestępczą - chuligańską bojówką Widzewa - i udział w tzw. ustawkach, czyli krwawych bijatykach kibiców. Inne zarzuty dotyczą przestępstw narkotykowych. Grozi im do 12 lat więzienia.

  Marcin Ł. został przywieziony w konwoju z Aresztu Śledczego w Łodzi, zaś Tomasz Ł. odpowiada z wolnej stopy. Zapytani przez sędziego Krzysztofa Szynka, z czego się utrzymują, Tomasz Ł. odparł, że pracuje w sklepie, a Marcin Ł. oznajmił, że przed zatrzymaniem prowadził działalność gospodarczą. Bracia nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień.

  Podobnie uczynił trzeci oskarżony, Artur Cz., któremu zarzucono udział w bojówce i w bijatyce w Rutkach koło Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie).

  Czytaj:Rozpoczął się proces pseudokibiców Widzewa Łódź. Jędras na rozprawie [ZDJĘCIA]

  Śmiertelne ustawki  Do kibicowskich ustawek dochodziło w latach 2000-2012. Jedna z nich miała miejsce 30 czerwca 2001 r. w Opatówku w Wielkopolsce. Jeden z uczestników, Michał K., tak został skatowany, że zmarł nazajutrz. Tak samo tragicznie zakończyła się bijatyka 17 maja 2003 r. w Walichnowach (woj. łódzkie). Roland L. doznał wtedy m.in. złamania kości czaszki i zmarł po ośmiu dniach.

  Z kolej Piotr G. zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas bijatyki 8 stycznia 2011 r. w Józefce koło Poddębic. Kibice ŁKS i Widzewa starli się tam na pięści. Zadyma była tak wielka, że ruch na drodze krajowej nr 72 został sparaliżowany.

  Krwawo też było, ale bez ofiar śmiertelnych, w trakcie ustawki w nocy z 22 na 23 listopada 2013 r. w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie walczący użyli siekier, pałek, kastetów i łańcuchów.

  Czytaj:Proces pseudokibiców Widzewa Łódź. "Jędras" opowiadał o DHW i ustawkach

  Według śledczych Tomasz Ł. oprócz udziału w tych rozróbach, uczestniczył w obrocie co najmniej 1 kg marihuany wartej 14 tys. zł. Z kolei Marcin Ł. usłyszał również zarzut handlu marihuaną: co najmniej 30 kg o wartości czarnorynkowej 420 tys. zł.

  Handlowali narkotykami  Tymczasem przed Sądem Okręgowym w Piotrkowie dobiega końca proces pseudokibiców GKS Bełchatów, oskarżonych o udział w grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem na rynek narkotyków (jedna osoba odpowiada za kierowanie tą grupą). Oskarżenie objęło 34 członków grupy, 20 z nich to mieszkańcy Bełchatowa. Najmłodszy oskarżony w chwili zatrzymania miał 18 lat, najstarszy 34 lata. Postawiono im 46 zarzutów, z czego około 90 proc. dotyczy przestępstw związanych z narkotykami. Wśród zarzutów pojawia się też nielegalne posiadanie broni.

  Gdy w 2013 r. CBŚ i kryminalni z KWP w Łodzi dokonywali zatrzymań w tej sprawie, w mieszkaniach kiboli znaleźli ok. 15 kg różnych środków odurzających i psychotropów. Ich czarnorynkowa wartość to 1,5 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gość

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Przy nich Jędrek to gość to rzeczywiście pizdy z wąsami ten młodszy to już dawno spakowany zobaczycie teraz dopiero jak się sprzedaje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sąsiad

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  bracia lumpy którzy nigdy nic nie mieli,patologia ze szok.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kibole to takie szczotki do mycia kibli

  ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widzew to dzielnica, juz dawno nie klub

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Grają gdzieś po wsiach w XV lidze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszelkie media mówią, że ofiarami na ul. Lutomierskiej byli kibole ŁKSu Łódź.

  Wszelkie media mówią, że ofiarami na ul. Lutomierskiej byli kibole ŁKSu Łódź. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Wszelkie media mówią, że ofiarami na ul. Lutomierskiej byli kibole ŁKSu Łódź.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kibole

  sergo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  Ci kibole na 25 lat do więzienia.
  Zwykłe bydło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kibole

  sergo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  Ci kibole na 25 lat do więzienia.
  Zwykłe bydło.

  Polecamy

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny