MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proces w Łodzi. Na ławie oskarżonych znany biznesmen. Prokuratura zarzuca mu milionowe oszustwa. Co mówią świadkowie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa proces znanego biznesmena 63-letniego Zbigniewa K. Prokuratura zarzuciła mu oszustwa na ponad 23 mln zł na szkodę kilkuset pokrzywdzonych. Większość z nich to hodowcy bydła, którym oskarżony nie zapłacił za dostawy. Najbardziej pokrzywdzony stracił 3 mln zł.
Trwa proces znanego biznesmena 63-letniego Zbigniewa K. Prokuratura zarzuciła mu oszustwa na ponad 23 mln zł na szkodę kilkuset pokrzywdzonych. Większość z nich to hodowcy bydła, którym oskarżony nie zapłacił za dostawy. Najbardziej pokrzywdzony stracił 3 mln zł. Wiesław Pierzchała
Trwa proces 63-letniego biznesmena Zbigniewa K., który zasłynął jako właściciel Zakładów Mięsnych „Zbyszko” w Bedoniu (gmina Andrespol) i sieci sklepów „Zbyszko” oraz stadniny koni w Wiączyniu Dolnym (gmina Nowosolna). Prokuratura zarzuciła mu oszustwa na ponad 23 mln zł na szkodę kilkuset pokrzywdzonych. Większość z nich to hodowcy bydła, którym oskarżony nie zapłacił za dostawy. Najbardziej pokrzywdzony stracił 3 mln zł.

Na rozprawie w poniedziałek 20 maja w Sądzie Okręgowym w Łodzi jako świadek zeznawał 32-letni adwokat Mateusz Cichoń, który z bratem – w ramach spółki – prowadzi stajnię ogierów. I właśnie ta działalność sprawiła, że jako właściciel stadniny Zbigniew K. stał się jednym z większych klientów firmy rodzinnej adwokata.

Zobacz więcej zdjęć

Proces w Łodzi: tarapaty i zadłużenie

Z zeznań prawnika wynikało, że w 2019 roku oskarżony wpadł w tarapaty finansowe, przez co miał problemy ze spłatą zobowiązań i zadłużenie wobec spółki świadka wyniosło około 40 tys. zł.

- Podczas rozmów ze Zbigniewem K. nie było mowy ani o innych jego wierzycielach, ani o upadłości czy restrukturyzacji jego przedsiębiorstwa. Jeśli zaś chodzi o długi wobec naszej spółki, to z czasem doszło do rozliczenia finansowego – oznajmił Mateusz Cichoń.

Proces w Łodzi: pokrzywdzonych 400 hodowców

W sprawie tej chodzi o pamiętną aferę, kiedy okazało się, że Zbigniew K. nie płacił rolnikom za dostarczane przez nich bydło. Pokrzywdzonymi było około 400 hodowców z całej Polski. Poczuli się oszukani i zaalarmowali prokuraturę, a ta wszczęła śledztwo. Zbigniew K. odpowiada też za przenoszenie swego majątku na rzecz swoich bliskich i znajomych, aby w ten sposób nie zaspokoić wierzycieli. W skład tego majątku wchodziły m.in. cenne, rasowe konie ze stadniny w Wiączyniu Dolnym. Według prokuratury, „na skutek działań podjętych przez podejrzanych doszło do przeniesienia własności 35 koni i źrebiąt wartych ponad 4,5 mln zł”.

Proces w Łodzi: kontrahent z Izraela

Zbigniew K. usłyszał też zarzut oszustwa na ponad 2 mln zł na szkodę kontrahenta z Izraela w związku z zawarciem umowy uboju rytualnego zwierząt i dostawy mięsa. Chodzi o to, że firma z Izraela przelała na konto firmy Zbigniewa K. 500 tys. euro. Pieniądze miały ich na poczet zaliczek wypłacanych dostawcom bydła, a zostały użyte na inne cele, czyli – jak zaznacza prokuratura – zostały zdefraudowane.

Ponadto na ławie oskarżonych zasiadają byli pracownicy stadniny oskarżonego: 42-letnia Olga S. z Kirgistanu i jej 52-letni mąż Andriej S. z Uzbekistanu oskarżeni o „usuwanie składników majątkowych poprzez przeniesienie własności koni w celu uszczuplenia zaspokojenia wierzycieli”. Grozi im, podobnie jak Zbigniewowi K., do ośmiu lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki