MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proces w Łodzi. Oskarżony znany biznesmen, właściciel zakładów "Zbyszko". Prokuratura zarzuca mu oszustwa. Rewelacje dyrektora jako świadka

Wiesław Pierzchała
Trwa proces 62-letniego biznesmena Zbigniewa K., który zasłynął jako właściciel Zakładów Mięsnych „Zbyszko” w Bedoniu (gmina Andrespol) i sieci sklepów „Zbyszko” oraz stadniny koni w Wiączyniu Dolnym (gmina Nowosolna). Więcej na kolejnych zdjęciach.
Trwa proces 62-letniego biznesmena Zbigniewa K., który zasłynął jako właściciel Zakładów Mięsnych „Zbyszko” w Bedoniu (gmina Andrespol) i sieci sklepów „Zbyszko” oraz stadniny koni w Wiączyniu Dolnym (gmina Nowosolna). Więcej na kolejnych zdjęciach. Wiesław Pierzchała
Trwa proces 62-letniego biznesmena Zbigniewa K., który zasłynął jako właściciel Zakładów Mięsnych „Zbyszko” w Bedoniu (gmina Andrespol, powiat łódzki wschodni) i sieci sklepów „Zbyszko” oraz stadniny koni w Wiączyniu Dolnym (gmina Nowosolna, powiat łódzki wschodni). Prokuratura zarzuciła mu oszustwa na ponad 23 miliony złotych na szkodę kilkuset pokrzywdzonych. Wśród nich są głównie hodowcy bydła, którym oskarżony nie zapłacił za dostawy. Najbardziej pokrzywdzony stracił 3 miliony złotych.

Proces w Łodzi. Oskarżony znany biznesmen, właściciel zakładów "Zbyszko"

Na rozprawie w Sądzie Okręgowym w Łodzi w poniedziałek 5 czerwca jako świadek zeznawał między innymi Paweł M., który jako nowy dyrektor do spraw finansowych w firmie Zbigniewa K. odkrył, że wpadła ona – wbrew oficjalnym twierdzeniom – w poważne tarapaty finansowe, że ma problemy z płynnością finansową i z regulowaniem zobowiązań finansowych.

Zobaczcie galerię zdjęć z procesu właściciela zakładów "Zbyszko"

Proces w Łodzi: fatalna sytuacja firmy

- Przygotowałem bilans skorygowany ukazujący rzetelny i prawdziwy obraz firmy, który znacznie różnił się od bilansu pierwotnego. I tak z tego drugiego bilansu wynikało, firma ma kapitał własny w wysokości 15 milionów złotych, podczas gdy faktycznie firma była zadłużona na 28 milionów złotych. Różnica wynikała z tego, że bilans pierwotny był nierzetelny. Przykłady. Z bilansu pierwotnego wynikało, że firma ma 10 milionów należności, których w praktyce nie było. Na rachunkach bankowych miało być 25 milionów złotych, podczas gdy gotówki tej nie było – zeznał Paweł M.

Zapytany przez sędziego Piotra Wzorka, czy na ten temat świadek rozmawiał z oskarżonym, Paweł M. odparł: - Tak, rozmawiałem. Zbigniew K. był bardzo zaskoczony i poruszony tym, co usłyszał. Do takiego stopnia, że źle się poczuł i trzeba było podać mu lekarstwa.

Proces w Łodzi: oszukany kontrahent z Izraela

Sprawa ta to pamiętna afera, gdy okazało się, że Zbigniew K. nie płacił rolnikom za dostarczane przez nich bydło. Pokrzywdzeni to około 400 hodowców z całej Polski. Poczuli się oszukani i zaalarmowali prokuraturę, a ta wszczęła śledztwo. Zbigniew K. odpowiada też za przenoszenie swego majątku na rzecz swoich bliskich i znajomych, aby w ten sposób nie zaspokoić wierzycieli. W skład tego majątku wchodziły m.in. cenne, rasowe konie ze stadniny w Wiączyniu Dolnym. Według prokuratury, „na skutek działań podjętych przez podejrzanych doszło do przeniesienia własności 35 koni i źrebiąt o szacunkowej wartości przekraczającej 4,5 mln zł”.

Zbigniew K. usłyszał też zarzut oszustwa na ponad 2 mln zł na szkodę kontrahenta z Izraela w związku z zawarciem umowy uboju rytualnego zwierząt i dostawy mięsa. Chodzi o to, że firma z Izraela przelała na konto firmy Zbigniewa K. 500 tys. euro. Pieniądze miały ich na poczet zaliczek wypłacanych dostawcom bydła, a zostały użyte na inne cele, czyli – jak zaznacza prokuratura – zostały zdefraudowane.

Proces w Łodzi: oskarżeni z Kirgistanu i Uzbekistanu

Ponadto na ławie oskarżonych zasiadają byli pracownicy stadniny oskarżonego: 41-letnia Olga S. z Kirgistanu i jej 51-letni mąż Andriei S. z Uzbekistanu oskarżeni o „usuwanie składników majątkowych poprzez przeniesienie własności koni w celu uszczuplenia zaspokojenia wierzycieli”. Grozi im, podobnie jak Zbigniewowi K., do ośmiu lat więzienia.

Zobaczcie galerię zdjęć z procesu właściciela zakładów "Zbyszko"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki