ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  Proces w sprawie zawalonej kamienicy na Sienkiewicza w Łodzi

  Proces w sprawie zawalonej kamienicy na Sienkiewicza w Łodzi

  Wiesław Pierzchała

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Robotnicy remontujący kamienicę sami wyznaczali sobie prace, w końcu budynek runął

  Robotnicy remontujący kamienicę sami wyznaczali sobie prace, w końcu budynek runął ©Grzegorz Gałasiński

  Z zeznań świadka wynika, że ekipa remontująca biurowiec nie miała brygadzisty ani kierownika, robiła co uważała za stosowne.
  Robotnicy remontujący kamienicę sami wyznaczali sobie prace, w końcu budynek runął

  Robotnicy remontujący kamienicę sami wyznaczali sobie prace, w końcu budynek runął ©Grzegorz Gałasiński

  Chodzi o pamiętną katastrofę budowlaną, kiedy to 23 listopada 2015 r. zawalił się budynek biurowy przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i Sienkiewicza w centrum Łodzi. Na szczęście nikt nie zginął.

  Na ławie oskarżonych zasiadają: 40-letni Tomasz B. z Łodzi, dyrektor ds. handlowych i komercjalizacji firmy będącej właścicielem budynku, a także 55-letni Lesław K. ze Zgierza, z zawodu technik mechanik oraz 39-letni Łukasz B. z Łodzi, z zawodu piekarz. Lesław K. i Łukasz B. prowadzą firmy budowlano-remontowe. Grozi im do 8 lat więzienia. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

  Katastrofa budowlana na Sienkiewicza. Zawalił się budynek [ZDJĘCIA, FILM]

  W poniedziałek na procesie w Sądzie Rejonowym Łódź - Śródmieście jako świadek zeznawał 32-letni Michał R., z zawodu technik mechanik, który był zatrudniony w firmie Lesława K. Wyjaśnił, że zajmował się przygotowaniem do wzmocnienia konstrukcji budynku. Polegało to na tym, że na słupach tuż pod stropem montowano metalowe elementy w kształcie litery „L”.

  Zapytany przez sędzię Annę Starczewską, czy ściany budynku były ścienione, Michał R. oznajmił: - Ściany były ścienione. Nie wiem do jakiej grubości, ale były bardzo cienkie, bowiem rzucało się to w oczy.  Świadek przyznał, że gdy jego kilkuosobowa ekipa wykonywała w budynku prace remontowo-budowlane, a nie - jak zaznaczył - rozbiórkowe, to obiekt był pusty i urzędował w nim jedynie ochroniarz.

  Świadek: - Nie widziałem projektu robót, które każdy z naszej ekipy sam z siebie wykonywał

  - Polecenia w sprawie zakresu robót przez telefon wydawał Lesław K., który dzwonił do mnie lub do któregoś z kolegów. Nie widziałem żadnego projektu prac remontowych. Podczas robót nie było kierownika ani brygadzisty. Każdy z naszej ekipy sam z siebie pracę wykonywał. Sami decydowaliśmy kiedy zakończyć robotę i ogłosić tzw. fajrant - zeznał Michał R.

  Zawalona kamienica przy Sienkiewicza 47 ma być wkrótce rozebrana

  Dyrektorowi Tomaszowi B. prokuratura zarzuciła, że między grudniem 2014 r. a listopadem 2015 r. jako przedstawiciel właściciela budynku kierował działaniami oskarżonych Lesława B. i Łukasza B. i podległych im pracowników. Śledczy ustalili, że nie mieli oni pozwolenia na wykonywane prace budowlane, które polegały m.in. na rozkuciu ściany nośnej.

  „Prace te były wykonywane bez dokumentacji technicznej oraz nadzoru osób mających wymagane przepisami uprawnienia” - podkreślają śledczy i zwracają uwagę, że w ten sposób powstało niebezpieczeństwo zawalenia się budynku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyższość kapitalizmu nad socjalizmem polega na tym, że liczy się tylko kasa. żadnej innej ideologii.

  ciekawe ile budynków tak remontowano, ile w każdej chwili może się rozlecieć ?! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  CIEKAWE TEŻ, ILE REMONTÓW Z USUWANIEM ŚCIAN WŁĄCZNIE, OBLEPIANIEM TONAMI GIPSOWYCH PŁYT , PANELI I OZDOBNYCH "KAMIENI" W MIESZKANIACH W BLOKACH JEST NIEZGODNE Z WYMOGAMI I KTO ODPOWIE JAK PO...rozwiń całość

  CIEKAWE TEŻ, ILE REMONTÓW Z USUWANIEM ŚCIAN WŁĄCZNIE, OBLEPIANIEM TONAMI GIPSOWYCH PŁYT , PANELI I OZDOBNYCH "KAMIENI" W MIESZKANIACH W BLOKACH JEST NIEZGODNE Z WYMOGAMI I KTO ODPOWIE JAK PO KOLEJNYCH PRZERÓBKACH, DODATKACH BLOK SIĘ ZAWALI?!!!
  zwiń

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny