Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próchnica u dzieci. Zapobiegać próchnicy i leczyć zęby dzieciom można bezpłatnie w ramach NFZ. Do wyboru prawie sto gabinetów w Łódzkiem

Matylda Witkowska
Sławomir Kowalski / Polska Press
Niemal wszystkie dzieci w Polsce mają próchnicę. Tę utrudniającą życie chorobę można leczyć bezpłatnie w ramach NFZ.

Próchnica zębów u dzieci. Jak ją leczyć bezpłatnie w ramach NFZ?

Próchnica dziecięca jest w Polsce prawdziwą plagą. Atakuje już dzieci 2-3 letnie, a praktycznie wszystkie 6-7-latki już próchnicę mają. Ból i braki w uzębieniu utrudniają codzienne życie, ale nieleczona próchnica wpływa negatywnie na cały organizm. Dlatego należy dbać o zęby dziecka już od pierwszych lat życia. Można to robić bezpłatnie w gabinetach mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa refundowana przez NFZ może się odbyć już w 6. miesiącu życia. Specjaliści zalecają, by nie było to później niż przed ukończeniem dziecko 1 roku życia. Później warto odwiedzać dentystę regularnie.

Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ zachęca, by jak najwcześniej rozpocząć wizyty kontrolne połączone z instruktażem higieny jamy ustnej. - Dzięki temu dziecko uczy się prawidłowych nawyków i przyzwyczaja, że regularnie chodzi się do stomatologa – podkreśla.

Dziecko przyzwyczajone do wizyt u dentysty mniej się będzie bało ewentualnego leczenia. To u dzieci też jest refundowane przez NFZ. Zakres refundacji jest szeroki – od kontroli stanu jamy ustnej przez profilaktyczne lakierowanie zębów po wypełnianie ubytków a nawet zabiegi chirurgiczne. Warto pamiętać, że do wypełniania plomb nie stosuje się już srebrnych amalgamatów.

Magdalena Góralczyk zachęca, by idąc z dzieckiem do dentysty korzystać ze świadczeń refundowanych przez NFZ.

- Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie, na wizytę się czeka krótko, więc warto regularnie korzystać z opieki stomatologicznej – przypomina.

Co ważne, przy zbiegach stomatologicznych w ramach NFZ nie ma dopłat. To oznacza, że jeśli wybieramy usługę na NFZ, jest ona całkowicie bezpłatna, ale podczas niej nie można też prosić lekarza o dodatkowe, płatne zabiegi.

Zabiegi stomatologiczne u dzieci refundowane przez NFZ to m.in.:

 • zabezpieczenie lakiem bruzd pierwszych zębów trzonowych stałych tzw. zębów szóstych w ramach profilaktyki – do ukończenia 8. roku życia;
 • zabezpieczenie lakiem bruzd drugich zębów trzonowych stałych tzw. zębów siódmych w ramach profilaktyki – do ukończenia 14 roku życia;
 • lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż raz na kwartał;
 • impregnacja zębiny zębów mlecznych;
 • całkowite opracowanie i odbudowa ubytku zęba mlecznego;
 • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
 • leczenie endodontyczne (kanałowe) wszystkich zębów, także tych z zakażonymi kanałami;
 • leczenie chorób przyzębia;
 • zabiegi chirurgiczne, takie jak: operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, operacyjne usunięcie zawiązków zębów ze wskazań ortodontycznych, resekcja wierzchołka korzenia zębów przednich.
 • zdjęcie RTG pantomograficzne z opisem – 2 razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego.
 • zdjęcia pantomograficzne z opisem – dzieciom i młodzieży od 5. r.ż. do ukończenia 18. r.ż. - 1 raz a 3 lata w połączeniu ze świadczeniami z zakresu stomatologii w uzasadnionych medycznie przypadkach;
 • leczenie endodontyczne zęba z nieuformowanym korzeniem z zastosowaniem materiału typu MTA.

U dzieci bezpłatne jest też leczenie ortodontyczne. Do ukończenia 12. roku życia w ramach NFZ przysługuje bezpłatny ruchomy aparat ortodontyczny do korekcji wady zgryzu, a do 13. roku życia kontrola jego działania.

W województwie łódzkim jest 90 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży mających kontrakty z NFZ oraz ponad 40 gabinetów ortodontycznych.

Tu znajdziesz listę gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży z regionu łódzkiego mających umowę z NFZ

Próchnica u dzieci. Podstawowe zasady profilaktyki

Walcząc z próchnicą u dzieci nie można zapomnieć o profilaktyce. Oprócz częstych kontroli u stomatologa warto też ograniczyć słodycze, myć zęby pastą z fluorem, stosować dietę bogatą w witaminy A i D.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki