Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Adrian Hill, współtwórca szczepionki AstraZeneca: Nikt nie jest w stanie wykryć czegoś, co występuje u 1 na 300 000 osób

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Prof. Adrian Hill, współtwórca szczepionki AstraZeneca: Nikt nie jest w stanie wykryć czegoś, co występuje u 1 na 300 000 osób
Prof. Adrian Hill, współtwórca szczepionki AstraZeneca: Nikt nie jest w stanie wykryć czegoś, co występuje u 1 na 300 000 osób Adam Jankowski
- Bardzo, bardzo rzadkie skutki uboczne są bardzo trudne do wychwycenia w przypadku jakiejkolwiek szczepionki. - Dobrze, że możemy je teraz wykryć - mówi prof. Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jenner na Uniwersytecie Oksfordzkim, który współtworzył szczepionkę COVID-19 firmy AstraZeneca.

Prof. Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jenner na Uniwersytecie Oksfordzkim, który współtworzył szczepionkę COVID-19 firmy AstraZeneca, powiedział, że zespoły na całym świecie pracują nad zidentyfikowaniem jakiegokolwiek potencjalnego mechanizmu, który może powodować zakrzepy krwi, korzystając z danych z rzeczywistych - napisał Reuters.

Prof. Adrian Hill zgodził się z regulatorami leków w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej oraz z ekspertami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że ​​stosunek ryzyka i korzyści dla szczepionki sprzyja stosowaniu preparatu.

Kilkanaście krajów europejskich zawiesiło stosowanie szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca, zwanej Vaxzevria, w związku z doniesieniami o przypadkach zakrzepów połączonych z niską liczbą płytek krwi u bardzo małej liczby osób, które otrzymały preparat. Wiele krajów wznowiło używanie AstryZeneki z pewnymi ograniczeniami.

W piątek, 23 kwietnia 2021 r., po przeanalizowaniu raportów o bezpieczeństwie, organ regulacyjny Europejskiej Agencji Leków (EMA) stwierdził, że chociaż istnieje możliwy związek, nie ustalono bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy stosowaniem szczepionki z możliwymi zakrzepami, a korzyści szczepionki w zapobieganiu ciężkiej chorobie COVID-19 są znaczne.

Naukowiec zapytany, czy był zaskoczony doniesieniami o przypadkach zakrzepów krwi występujących w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemczech i innych krajach, które wprowadzały Vaxzevria, Hill powiedział, że takie niezwykle rzadkie skutki uboczne nie pojawiłyby się nawet w badaniach na dużą skalę z udziałem dziesiątek tysięcy osób. - Nikt nie jest w stanie wykryć czegoś, co występuje u 1 na 300 000 - i być może powoduje śmierć na około 1 na milion - jeśli prowadzi się badania rzędu 10 000 do 20 000 szczepień - powiedział agencji Reuters.

Jak dodał, te bardzo, bardzo rzadkie skutki uboczne są bardzo trudne do wychwycenia w przypadku jakiejkolwiek szczepionki. - Dobrze, że możemy je teraz wykryć - dodał. Naukowiec miał na myśli powszechność szczepień.

Prof. Hill powiedział, że potencjalny mechanizm stojący za jakimkolwiek możliwym związkiem między szczepionką a rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi był „przedmiotem intensywnych badań prowadzonych przez wiele grup na całym świecie”, w tym przez zespoły z Instytutu Jenner i samej firmy AstraZeneca.

Profesor Adrian Hill jest dyrektorem Instytutu Jenner w Oksfordzie, który koncentruje się na projektowaniu i opracowywaniu szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym rozpowszechnionym w krajach rozwijających się, takich jak HIV / AIDS, malaria i gruźlica. Kieruje również grupą w Wellcome Trust Center for Human Genetics, która bada genetyczne czynniki podatności na pospolite choroby bakteryjne. Jego własny program badawczy nad szczepionkami opracował jedną z najbardziej obiecujących potencjalnych szczepionek przeciwko malarii, która jest obecnie poddawana testom na dużą skalę u niemowląt w Afryce Subsaharyjskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Adrian Hill, współtwórca szczepionki AstraZeneca: Nikt nie jest w stanie wykryć czegoś, co występuje u 1 na 300 000 osób - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki