Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prof. Elżbieta Żądzińska startuje w wyborach rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Oficjalnie poinformowała, że ubiega się o stanowisko rektora UŁ

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Prof. Elżbieta Żą­dzińska to biolog i obecna prorektor ds. nauki w ekipie prof. Antoniego Różalskiego, rektora w kadencji 2016-2020. Wcześniej była m.in. dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (w latach 2008-2016).
Prof. Elżbieta Żą­dzińska to biolog i obecna prorektor ds. nauki w ekipie prof. Antoniego Różalskiego, rektora w kadencji 2016-2020. Wcześniej była m.in. dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (w latach 2008-2016). Krzysztof Szymczak / archiwum
Prof. Elżbieta Żądzińska poinformowała, że ubiega się o o stanowisko rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Zrobiła to w liście, w którym opisuje powody podjętej decyzji.

W środę (18 marca) napisaliśmy o niepotwierdzonych jeszcze sygnałach o starcie w wyborach rektora UŁ prof. Elżbiety Żądzińskiej. W czwartek (19 marca) nasza redakcja otrzymała list profesor, w którym oficjalnie informuje ona o swojej kandydaturze (jego pełna treść w galerii ilustracji do tego artykułu).

Prof. Elżbieta Żą­dzińska to biolog i obecna prorektor ds. nauki w ekipie prof. Antoniego Różalskiego, rektora w kadencji 2016-2020. Wcześniej była m.in. dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (w latach 2008-2016).

Moje doświadczenie z zarządzaniu szkolnictwem wyższym (tj. pełnienie funkcji dziekana, prorektora ds. nauki, wice-przewodniczącej Uniwersyteckiej Komisji KRUP) [Konferencja Rektorów Uczelni Polskich - red.] pokazało mi, jak trudnym zadaniem jest obecnie kierowanie uczelnią wyższą. Przyczyną takiej sytuacji jest nie tylko nowa ustawa, zwana Konstytucją dla Nauki 2.0, ale także szybko zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne, które Uczelnia musi uwzględniać. Wyrażam głębokie przekonanie, że posiadam odpowiednie predyspozycje, aby przedstawić naszej Uczelni wyrazisty cel, do którego powinniśmy zmierzać - napisała obecna prorektor.

Jak poinformowaliśmy w poniedziałek (16 marca), start w wyborach na rektora UŁ ogłosił prof. Sławomir Cieślak, prawnik i obecny prorektor UŁ ds. kształcenia. Natomiast z wcześniejszej deklaracji o kandydowaniu - w środę (18 marca) - wycofał się prof. Jarosław Płuciennik.

Zanim nastała pandemia koronawirusa, UŁ planował wybór rektora, który od października rozpocznie kadencję 2020-2024, na 29 maja. Już w obliczu pandemii uczelnia przesunęła cały kalendarz wyborczy o dwa tygodnie (czyli też np. wyłonienie składu senatu uczelni). Ale w środę w UŁ zapadła następna decyzja: uczelniana komisja wyborcza zawiesiła wszystkie czynności związane z elekcją do odwołania. Rektora wybiera kolegium reprezentujące wszystkie "stany uczelni": pracowników i studentów.

Jeśli społeczność UŁ wybrałaby na rektora prof. Elżbietę Żądzińską, byłaby to pierwsza kobieta kierująca największą uczelnią w naszym regionie.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki