Prof. Krajewski: Na wystawie Expo 2022 można zyskać więcej...

  Prof. Krajewski: Na wystawie Expo 2022 można zyskać więcej niż na Euro 2012 [WYWIAD]

  rozm. Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z prof. Stefanem Krajewskim, ekonomistą z UŁ, rozmawia Piotr Brzózka.
  Prof. Stefan Krajewski

  Prof. Stefan Krajewski ©fot. Krzysztof Szymczak

  Łódź polskim kandydatem do organizacji światowej wystawy Expo 2022, której motywem przewodnim będzie rewitalizacja...

  To bardzo dobra wiadomość. W kwestiach rewitalizacji mamy już doświadczenie i osiągnięcia, ale też mamy ogromne potrzeby. Do czasu Expo dużą część tych potrzeb moglibyśmy załatwić. Zanim nawet jeszcze będzie dokonany wybór, które z miast zorganizuje tę wystawę, trzeba będzie ponieść duże nakłady, żeby powiedzieć, że Łódź jest dobrze przygotowana. Rząd powinien wyasygnować na ten cel wiele miliardów złotych. To jest jedna z najważniejszych imprez na świecie, zdecydowanie ważniejsza niż mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Na Expo może przyjechać tyle milionów ludzi, że 600 tysięcy kibiców na Euro 2012 to będzie nic. To może być prawdziwe koło zamachowe dla Łodzi.

  Czym jest w ogóle wystawa Expo? Dlaczego kolejne edycje tej imprezy o 150-letniej tradycji odwiedzają miliony ludzi?

  Przywiązuje się do tego dużą wagę, bo poprzez Expo poszczególne kraje chwalą się tym, co mają najlepszego. Zawsze dzieje się to z poważnym wsparciem rządów. Zawsze idą na to duże pieniądze. Miasto, które organizuje imprezę, musi być charakterystyczne z punktu widzenia tematyki danego Expo. O ile nie bardzo wierzyłem, że Poznań czy Trójmiasto zyskają na tym, że odbędzie się tam kilka meczów w trakcie Euro 2012, o tyle znaczenie Expo dla Łodzi mogłoby być ogromne.

  Premier mówi, że na rewitalizację polskich miast rząd przeznaczy 25 mld zł z unijnych dotacji. Jak dużą część z tej kwoty mogłaby otrzymać Łódź?

  To jest zawsze przetarg. Gdybyśmy byli poważnym kandydatem i gdybyśmy z wyprzedzeniem kilku lat wygrali organizację tej imprezy, to z 25 miliardów może do nas trafić 8 - 10 miliardów złotych! A przecież Unia to nie- jedyne środki. Jest jeszcze budżet państwa, z którego też byśmy dostali kilka miliardów. W sumie Łódź mogłaby dostać nawet kilkanaście miliardów złotych, może 12, może 13... Bardzo by nam to pomogło, bo skala problemu nie jest liczona ani w milionach, ani nawet w setkach milionów, lecz w miliardach. Tyle jest potrzebne, żeby pokazać Łódź w skali międzynarodowej.

  Zgodzi się Pan, że rewitalizacja to dziś największa potrzeba Łodzi, większa nawet niż inwestycje komunikacyjne?

  Tak. Potrzeby komunikacyjne są już z grubsza załatwione. Największym problemem jest rewitaliacja. Przy czym nie mówię o odmalowaniu fasad, ale kompleksowym działaniach. Mamy całe ciągi pereł. Mnie bardzo się podoba ulica Gdańska w pobliżu Manufaktury. Dziś wygląda źle. Czynsze są niskie, ludzie nie chcą tam mieszkać. Albo ulica Rewolucji... Miejsca, które dziś są wręcz lumpiarskie, kiedyś mogą być naprawdę piękne. Do Expo jest jeszcze dziewięć lat. Moglibyśmy pokazać stare fabryki, których część już jest zrewitalizowana i zabytki architektury mieszkalnej, eklektycznej, secesyjnej. Dziś jej nie widać. Ale gdyby przeprowadzić gruntowną rewitalizację, miasto dostałoby kolorytu, dostałoby duszę przyciągającą ludzi, młodzież, inwestorów.

  Sceptycy powiedzą, że i tak się nie uda. Czy w takim przypadku mamy szansę coś zyskać?

  Zyskamy i zarobimy, bo odpowiednio wcześniej musimy dostać pieniądze, żeby zacząć coś robić. A jak pieniądze już będą, to tak łatwo nam się ich nie odbierze.

  Wskazanie Łodzi jako kandydata bardziej ma podłoże merytoryczne czy polityczne? Premier nie ukrywa, że musi utrzymać Łódź dla PO. Poza tym Jarosław Kaczyński składał obietnicę specjalnego programu dla Łodzi...

  To bardziej wybór polityczny, ale wsparty merytoryką. Rzeczywiście, na polu rewitalizacji Łódź jest dobrym przykładem. My dobrze pasujemy do tematu tej wystawy. Dziś oczywiście nie jest pewne, czy PO utrzyma Łódź. Ten pomysł i pieniądze na jego realizację mogą przesądzić o wyniku wyborczym. Więc podłoże na pewno jest polityczne, ale co z tego. Bylebyśmy dostali pieniądze.

  Przed nami wybory na różnych szczeblach. Jakie to może mieć znaczenie dla kandydatury Łodzi?

  Nigdy nie można do końca być pewnym planów. Dam przykład sprzed wielu lat. Był niezwykle korzystny układ. Premierem Polski był człowiek z Łodzi, z Instytutu Ekonomii UŁ. Ministrem infrastruktury był pracownik Instytutu Ekonomii UŁ. Prezydentem Łodzi był pracownik Instytutu Ekonomii UŁ i wojewodą był pracownik Instytutu Ekonomii UŁ. Zrobiliśmy plany, które miały pchnąć Łódź. Mówiliśmy w nich o szybkiej kolei, budowie lotniska transkontynentalnego, autostradach , S14, rewitalizacji. Ale potem zmienił się układ polityczny i wola, żeby robić coś dla Łodzi, zmniejszyła się.

  Rozmawiał Piotr Brzózka

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krajewski-frajewski

  pitupitu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  ciekawe jakby sobie poradził ten wybitny fachowiec z prowadzeniem kiosku ruchu . Kończ waść wstydu oszczędź

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie profesorze, ze tez pan taki niepoważny! Przecież to humbuk...i pan sie tak osmiesz?

  Zdanowska i expo? hahaha Ona nie potrafił rozliczyć SSS, zareagować na korupcję w EC1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Ludzie! Co w was wstąpiło?
  Bądżcie realistami?
  Z czym do ludu. Żadnej bazy? Wyganiacie wielkie nazwiska! Zdanowska obraziła Gehryego, Lyncha...
  Wygoniła Camerimage, zprowadziła do capstrzyku...rozwiń całość

  Ludzie! Co w was wstąpiło?
  Bądżcie realistami?
  Z czym do ludu. Żadnej bazy? Wyganiacie wielkie nazwiska! Zdanowska obraziła Gehryego, Lyncha...
  Wygoniła Camerimage, zprowadziła do capstrzyku Festiwal Dialogu 4 Kultur.
  Zniszczył Studio Lyncha, który mówi w mediach że ona zabija Łódź.
  Ludzie Wrocła przepadł w walce o expo, a Tusk dla PR wyborczego chlapnął nieodpowiedzialnie a wy to mielicie dalej.
  To czysty kabaret.
  Ta ekipa nie utrzyma terminu budowy dworcva bo woda pokona i9ch nie tylko finansowo ale i techniologicznie, a dlaczego? Bo pani zdanowska nie słucha mądrych ludzi tylko durniów.
  Tak jak poszła na do kasa miejska w SSS - 25 mln na projekt niezgodny z prawem, a Moder mówi że Niemieckim architektom trzeba bedzie zapłacic jeszcze 22 mln, tak samo pójdzie w błoto kasa w dworcu.
  Czy firma która rozbierała stary dworzec nie należała do pana Zdanowskiego?
  Czy odpowiedzialny za korupcje w EC1 (wg. Łukasza Magina byłego prezydenta z PO) Andrzej Walczak nie został mianowany doradcą zdanowskiej?
  Kabaret!
  Zdanowskiej za rok nie bedzie, a Tuska za dwa. Juz wiodzę jak z dziurawego budżetu Tusk deklaruje setki milionów na Łódź zabierając je pielegniarkom, nauczycielom, rencistom i emerytom, przedszkolom i żłobkom.
  Kpicie sobie panie profesorze ! Weżcie sie w garść.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Profesor St.Kr.

  agenturalnazus - gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  W 2022r tj za około 9 lat wszyscy udzielający wywiadów i niektórzy piszący w dzisiejszym Dz.Ł. z dn.01.10.2013r będą już /chwała/ na emeryturach zasłużonych. Czy Profesor jest doradcą prezydent...rozwiń całość

  W 2022r tj za około 9 lat wszyscy udzielający wywiadów i niektórzy piszący w dzisiejszym Dz.Ł. z dn.01.10.2013r będą już /chwała/ na emeryturach zasłużonych. Czy Profesor jest doradcą prezydent Zdanowskiej?? Kto będzie mieszkał w tych zrewitalizowanych kamienicach w naszym kochanym mieście. Dzisiaj podobno płaci się 10,-zł/m2. Przy wysokim bezrobociu i braku pomysłu na jego zmniejszenie, bo kursy i szkolenia to tylko przysłowiowa walka z wiatrakami i nie określę co dzieje się z unijnymi dotacjami, przeznaczonymi na "walką" z bezrobociem, to te zrewitalizowane ruiny zamieszkają te miliony ludzi, odwiedzających EXPO w Łodzi. Pomarzyć, to wspaniała rzecz, szare komórki lepiej pracują. "Czynsze są niskie, ludzie nie chcą tam mieszkać" - gdzie to jest i jak się ma do tych milionów złotych zaległych czynszów w Łodzi. Itd, itp gadu, gadu jesteśmy samym niezadowoleniem a dzisiejszy DZ.Ł. szczególnie, żadnego dobrego słowa dla prezydentki. Proszę popatrzcie na tę kobietę trochę łaskawszym okiem, no bo cóż zrobili poprzednicy pani Zdanowskiej? Nawet ten młody, prężny, komisaryczny wiceprezydent?? Żal, iż nie udało mu się pozostać w Łodzi a przecież do Warszawy tak łatwo jest się przyzwyczić, prawda. :-))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..............

  entuzjasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  I zaczyna się mantra , że nic w naszym mieście się nie uda i to bez względu na to kto rządzi miastem . Wszystko nie tak jak powinno być , nie w tym miejscu , za małe , za duże , za blisko , za...rozwiń całość

  I zaczyna się mantra , że nic w naszym mieście się nie uda i to bez względu na to kto rządzi miastem . Wszystko nie tak jak powinno być , nie w tym miejscu , za małe , za duże , za blisko , za daleko , za drogie , za tanie ..... etc. Nie róbmy więc nic i nie popierajmy niczego bo i po co skoro w Łodzi nic się nie uda ! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Entuzjasto naucz sie czytać ze zrozumieniem!

  Zdanowska i expo?hahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Entuzjajzm mój drogi mylisz bezmyślną wiara głupoty propagandzistów partyjnych. Zobacz ile zniszczyli swoja propagandą. Historycznie, na świecie i w łodzi. Nachapali sie kasy i stanowisk,...rozwiń całość

  Entuzjajzm mój drogi mylisz bezmyślną wiara głupoty propagandzistów partyjnych. Zobacz ile zniszczyli swoja propagandą. Historycznie, na świecie i w łodzi. Nachapali sie kasy i stanowisk, zmarnowali miliony złotych i....nikt ich nie rozliczył, przez takich entuzjastów jak ty. I nie chodzi o wieszanie na drzewach, o wsadzanie do kibitek i wywyożenie do łagrów.
  Wiesz o co chodzi? O to że gdyby choć raz jeden z politruków, złopdzieji samorzadowych uwikłany w układy z prymitywnymi biznesmenami, betonem zachłanności, chciwości odpowiedział przed sądem, stracił TWARZ , musiał sie tłumaczyć przed mieszkancami z ewidentnych nadużyć to MOZE NASTEPNI ( oczywiście nie wszyscy, ale kilku zastanowiłoby sie i nie godzili się na korupcje i jej ukrywanie!)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..............

  entuzjasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Malkontentom i etatowym narzekaczom zostaje dawno używana na forum formuła "naucz się czytać ze zrozumieniem" więc oczywiście masz rację , pomysł jest za drogi , nieopłacalny lub zbyt odważny , za...rozwiń całość

  Malkontentom i etatowym narzekaczom zostaje dawno używana na forum formuła "naucz się czytać ze zrozumieniem" więc oczywiście masz rację , pomysł jest za drogi , nieopłacalny lub zbyt odważny , za mały lub zupełnie za duży , nie dla Łodzi tylko dla Wrocławia , nie warto bo i po co , bo jest bieda i marazm , bo formuła nie ta , za kreatywny ..................etc. Dopiszcie proszę więcej argumentów na "nie" .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteś po prostu niemądrym klakierem.

  Zdanowska i expo? hahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Może napiszesz coś na ntemat ukrywania korupcji w EC1 przez Zdanowską? Bo jak nazwać niezawiadomienie prokuratury e tej sprawie? Jak nazwiesz niezawiadomienie prokuratury w sprawie naduzyć w SSS,...rozwiń całość

  Może napiszesz coś na ntemat ukrywania korupcji w EC1 przez Zdanowską? Bo jak nazwać niezawiadomienie prokuratury e tej sprawie? Jak nazwiesz niezawiadomienie prokuratury w sprawie naduzyć w SSS, stwierdzinych przez RIO, UZP i Komisję Rewizyjna Rady? W wyniku tych naduzyc zmarnotrawiono juz 25 mln z naszych pdoatków! Starcono szansę na 200 mln z Unii!
  I to tylko dlatego że za sprawą stoi doradca Zdanowskiej, sympatyk PO - Andrzej Walczak , gość od Atlasa !
  Chłopcze przestań trolować ...psudoentuzjasto POgrążania Łodzin w nierealnych projektach na których zarabiają skorumpowani bogole i urzędasy płacąc na partyjne walki o władzę.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...............

  entuzjasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Nie interesuje mnie polityka tylko pozytywne pomysły na Łódź . Wywiad z Panem Profesorem tak postrzegam bo zgadzam sie z nim , ze możemy poprawić wizerunek naszego miasta . Nie będę narzekał z...rozwiń całość

  Nie interesuje mnie polityka tylko pozytywne pomysły na Łódź . Wywiad z Panem Profesorem tak postrzegam bo zgadzam sie z nim , ze możemy poprawić wizerunek naszego miasta . Nie będę narzekał z zasady bo już napisałem , ze to nic nie zmienia ! Nie posiadam rownież wiedzy , o której piszesz , ale przecież są instytucje zajmujące sie takimi sprawami wiec powinieneś to zgłosić skoro to wiesz . Jak wielu ludziom zależy mi na zmianie naszego miasta bo do zmian oprócz wiedzy potrzebny jest entuzjazm ! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poprawimy wizerunek Łodzi eliminując korupcję i ukrywanie jej przez prezynedt Zdanowską!

  Zdanowska i expo! hehehehe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Człowieku puknij się w głowę! Równie dobrze można uznać za pozytywny pomysł zorganizowanie startu rakiety załogowej na Jowisza z Łodzi!
  Jesteś albo naiwniakiem albo cynicznym klakierem władz...rozwiń całość

  Człowieku puknij się w głowę! Równie dobrze można uznać za pozytywny pomysł zorganizowanie startu rakiety załogowej na Jowisza z Łodzi!
  Jesteś albo naiwniakiem albo cynicznym klakierem władz przymykających oko na korupcję i marnotrawstwo.
  Dlaczego nie potrafisz nic powiedzieć na temat konkretnych , udowodnionych dziłań dt. ustawiania przetargu na EC1 przez obecnego doradcę prezydent Zdanowskiej?
  Są dowody! Ale Zdanowska nie zawiadomiła prokuratury i nie pisz mi, że mógł to zrobić ktoś inny!
  Mówimy o nadzorze nad inwestycjami miejskimi PREZYDENT MIASTA i jej obowiązkami.
  I dlatego twierdzę że nie ma najmniejszych szans na EXPO, bo ta władza nie jest w stanie tego przeprowadzić bo pozwala na korupcję. I to nie oznacza, że jestem przeciwny by EXPO było w Łodzi, ale Zdanowska nie jest w stanie tego zrobic i moge się z toba założyc o co chcesz że Zdanowska tego nie osiągnie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł

  entuzjasta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  Trzeba walczyć o naszą Łodź a nie tylko narzekać ! Zmiany nie aprobują obojetności i zamknięcia się na nie bo wtedy znajomy brud , miernota i pasywność okazują się lepsze bo znane . Potrzebujemy...rozwiń całość

  Trzeba walczyć o naszą Łodź a nie tylko narzekać ! Zmiany nie aprobują obojetności i zamknięcia się na nie bo wtedy znajomy brud , miernota i pasywność okazują się lepsze bo znane . Potrzebujemy entuzjastów , którzy wesprą takie działania . Bez nich można wszystko zanegować na samym początku .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo entuzjasto

  agenturalnzus gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Mamy przecież entuzjastkę. Czy ktoś Ją wspiera??, chyba, że w pieleszach domowych. Biedna kobieta nawet w środowisku kobiet łódzkich nie ma żadnego wsparcia i tu Ją trzeba podziwiać za hart, za...rozwiń całość

  Mamy przecież entuzjastkę. Czy ktoś Ją wspiera??, chyba, że w pieleszach domowych. Biedna kobieta nawet w środowisku kobiet łódzkich nie ma żadnego wsparcia i tu Ją trzeba podziwiać za hart, za siłę, i za to, że jeszcze się nie zniechęciła i nie znienawidziła nas, mieszkańców Łodzi. Warto zastanowić się, co Pani Zdanowska ma z tego prezydentowania, przecież nie najwyższe wynagrodzenie tylko same złe słowa, złe słowa, złe słowa, złe słowa........ . Czy nikt nie zastanowi się nad tym???.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytać ze zrozumieniem...!x

  xxi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  fakt. Fajnie ,ze otrzymamy te targi!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  faky

  agenturalnazus - gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Jak to otrzymamy te targi ????? od kogo? Od losu, od W-wy, od Europy a może od Pana Boga???.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo