Prof. Lech Wyszczelski: Rosjanie byli pewni triumfu. To ich...

  Prof. Lech Wyszczelski: Rosjanie byli pewni triumfu. To ich zgubiło

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prof. Lech Wyszczelski: Rosjanie byli pewni triumfu. To ich zgubiło
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Wikipedia Commons

  - Byliśmy blisko przegranej - mówi prof. Lech Wyszczelski, historyk zajmujący się wojną polsko-bolszewicką w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Bitwa o Warszawę jest uważana za jedną z najważniejszych w historii Polski. Jak Pan uważa?
  Przede wszystkim sprostowanie. Mówienie o "bitwie o Warszawę" albo o "Bitwie Warszawskiej" jest nieprecyzyjne. Ten termin my sami wymyśliliśmy, zakładając, że rzeczywiście będzie to bój na ulicach stolicy. Ale przecież tak się nie stało. 10 sierpnia gen. Michaił Tuchaczewski wydał rozkaz, według którego wszystkie cztery armie, którymi dysponował, miały obejść Warszawę od północy.
  Ani jeden żołnierz Armii Czerwonej w Warszawie nie stanął, najbliżej byli w Ossowie, Radzyminie. Dlatego bardziej właściwym terminem jest określenie "bitwa na przedpolach Warszawy" - w ten sposób oddajemy rzeczywisty przebieg walk.

  Czemu jej rocznicę świętujemy akurat 15 sierpnia?

  Bitwa toczyła się między 13 a 25 sierpnia. Jeśli wybieramy jeden dzień, w którym zamierzamy ją czcić, powinien to być 16 sierpnia - wtedy bowiem nastąpił wyraźny przełom w walkach. Najpierw Piłsudski rozpoczął swój manewr znad Wieprza i wyszedł na tyły wojsk Tuchaczewskiego, a jednocześnie polskim wojskom udało się zdobyć Nasielsk i w ten sposób zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej. 15 sierpnia nie było jeszcze sygnałów świadczących o tym, że w tej bitwie może dojść do jakiegoś przełomu. Ale tego dnia przypadało święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego utrwaliła się jako rocznica data tego święta. Stąd też określenie "Cud nad Wisłą", które było niejako powtórką określenia "Cud nad Marną", do jakiego doszło pod Paryżem w czasie I wojny światowej. Ten termin wprowadziła do obiegu prawica, która w ten sposób chciała zdyskredytować sukces Piłsudskiego - jakoby to wstawiennictwo Matki Boskiej, a nie jego styl dowodzenia, uratowało Warszawę.

  Co właściwie wydarzyło się pod Warszawą w sierpniu 1920 r.? Tę bitwę bardziej wygrali Polacy, czy to raczej Rosjanie ją przegrali - poprzez własne błędy i fatalne dowodzenie?
  Na pewno plan bitwy przygotowany przez Piłsudskiego był optymalny - choć nie wszystko poszło zgodnie z założeniami, przecież ostatecznie do walk bezpośrednio o Warszawę nie doszło, a to zakładał Marszałek. Piłsudski jeszcze przed rozpoczęciem walk skupił wszystkie siły w jednym miejscu, by móc później dokonać manewru po liniach wewnętrznych, czyli być w stanie skutecznie zaatakować część rozdzielonych wojsk radzieckich. Piłsudski całkowicie odpuścił sobie południową część kraju tylko po to, by zgromadzić wszystkie siły przeciwko Tuchaczewskiemu - zadać mu cios, a dopiero potem zacząć bronić Lwowa i terenów w jego okolicy. Na marginesie - do dziś trwają dyskusje, kto był autorem tego planu, gdyż część historyków o jego autorstwo podejrzewa gen. Tadeusza Rozwadowskiego, ówczesnego szefa sztabu generalnego albo gen. Maxime'a Wey-ganda, francuskiego doradca wojskowego. Faktem jest jednak, że pod decyzją o realizacji tego planu podpisał się 6 sierpnia jednoosobowo Piłsudski i on ponosił za niego odpowiedzialność.

  Nie można jednak zapominać, że Rosjanie mieli dużą przewagę wojskową. Sam plan wystarczył, by ją zneutralizować?
  Nie, Rosjanie popełnili wiele błędów. Przede wszystkim nie zsynchronizowali współpracy frontów północnego i południowego. Na południu wiele do powiedzenia miał Józef Stalin, który opowiadał się za tym, by ruszyć z Polski w kierunku Bałkanów, z kolei jego przeciwnicy uważali, że należy zmierzać w kierunku Berlina i Paryża. Ten konflikt sprawił, że 12. Armia radziecka, która operowała na południu, zamiast wesprzeć Tuchaczewskiego ruszyła w kierunku Lwowa. Piłsudski z tego skorzystał. Gdyby bowiem 6. Dywizja Konna Budionnego wcześniej ruszyła w kierunku Warszawy, mogłoby być różnie.

  Czemu Rosjanie nie umieli stworzyć jednego frontu? Może zgubiła ich pewność siebie, przekonanie, że tę wojnę mają już wygraną?
  Rzeczywiście, Tuchaczewski był pewny zwycięstwa. Utwierdzał go w tym przekonaniu pierwszy etap walk, 13-15 sierpnia, kiedy jego armia niemal nieniepokojona realizowała swój plan natarcia. Dopiero 16 sierpnia nastąpiło polskie kontruderzenie i przełom w bitwie. 19 sierpnia Rosjanie zostali odrzuceni, a polskie wojska ruszyły za nimi w pościg, który trwał do 25 sierpnia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (128)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie byli nasi Zachodni przyjaciele?

  lesio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

  Zapewne kibicowali nam. I tak im zostało w 1939. Dzisiaj byłoby nie inaczej. Byłyby jakieś noty protestacyjne i ostentacyjne gesty. Bo tylko naiwni liczą na to że chłopcy z NATO będą przelewać za...rozwiń całość

  Zapewne kibicowali nam. I tak im zostało w 1939. Dzisiaj byłoby nie inaczej. Byłyby jakieś noty protestacyjne i ostentacyjne gesty. Bo tylko naiwni liczą na to że chłopcy z NATO będą przelewać za nas krew. No może za wyjątkiem chłopaków znad Renu, którzy odeprą najazd do linii Wisły. I wtedy nastąpi niespodziewany rozejm...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak sobie służba Polsce

  uwaga*pl* (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

  tropienie, identyfikowanie, wskazywanie manipulacji, agenturalnej działalności polegającej na dezinformowaniu, ogłupianiu, poniżaniu, ośmieszaniu polskiego społeczeństwa. na służby raczej nie ma co...rozwiń całość

  tropienie, identyfikowanie, wskazywanie manipulacji, agenturalnej działalności polegającej na dezinformowaniu, ogłupianiu, poniżaniu, ośmieszaniu polskiego społeczeństwa. na służby raczej nie ma co liczyć, albo są "przejęte" albo wypełnione są inną "treścią". "uwaga" zasługuje na uwagę! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super

  nie45 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

  każdy, na tyle fraszki Kochanowskiego zna by wszystko zrozumieć. dla przykładu "dwu kropek" zna coś tam "kampf", ale jakby w łysą pałę strzelić to i Fryderyk stanie na baczność!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a zatem podsumujmy dyskusję

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

  nasz ślązakowski wielokropek twierdzi, że Polska prowadziła ekspansję kosztem bolszewickiej Rosji. Daje do zrozumienia, że nie byłoby najazdu bolszewików na Wwę gdyby nie polska wyprawa kijowska....rozwiń całość

  nasz ślązakowski wielokropek twierdzi, że Polska prowadziła ekspansję kosztem bolszewickiej Rosji. Daje do zrozumienia, że nie byłoby najazdu bolszewików na Wwę gdyby nie polska wyprawa kijowska. ujmuje się za Ukraińcami, twierdząc, że Polacy gnębili ich na potęgę, za co zrewanżowali się Wołyniem. Na moje argumenty, że Polacy znosili o wiele gorszy los pod Niemcem w Wielkopolsce w XIX w.nie umiał znaleźć kontrargumentów. Kiedy nie może znaleźć kontrargumentów obraża innych, choć trzeba przyznać, że nieco mniej niż poprzednio, miejmy nadzieję, że tę tendencję utrzyma choć ze zrozumiałych względów może być trudno, ale kibicujmy mu, może się uda.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a więc podsumowanie do pana wielokropka

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  Do Pana wielokropka ze Śląska Polskiego - jest mi przykro że dyskusja przypominała raczej pyskówkę licealistów na lekcji historii niż wymianę poglądów ale w świecie wirtualnym gdzie tak...rozwiń całość

  Do Pana wielokropka ze Śląska Polskiego - jest mi przykro że dyskusja przypominała raczej pyskówkę licealistów na lekcji historii niż wymianę poglądów ale w świecie wirtualnym gdzie tak trudno o odpowiedzialność za swoje słowa chyba tak musi być ! co zaś pana zaopatrywań na problematykę wojny z Bolszewią oraz jej skutków dla pan regionu oraz jak mniemam ojczyzny marzeń - mam na myśli Niemcy bo z tego punktu widzenia próbuje pan a raczej chciał by pan koniecznie zdezawuować całe wydarzenie to musi pan przyjąć z przykrością ! ze większość Niemieckich historyków parająca się tą problematyką naukowo a których miałem okazję poznać na kilku odczytach na Pomorzu Zachodnim udzieliło by panu ostrej reprymendy i to z kilku powodów ! - żaden z nich nie odważył by się stwierdzić że wojna ta wybuchła z winy Polaków a po drugie że była to wojna która dała szansę Europie na złapanie oddechu w duchu Demokracji ! - niestety opaczność chciała inaczej ! ale na miły Bóg jeśli pan w niego wejrzysz!! dlaczego mieszasz pan fakty i wydarzenia z zaborów aby argumentować coś odnośnie spraw zwiazanych z latami 1917 - 21/23 na osi Berlin -Warszawa -Moskwa tego zrozumieć do końca nie potrafię ?.Nie znam pan wieku oraz wykształcenia ale jak mniemam jest pan człekiem oczytanym mającym jednak pewną straszliwa wadę - udaje pan że wszystkie zaistniałe fakty były i to 100 procentach winą (Polaczków) a tak nie przystoi NIKOMU kto chce odkrywać prawdę o tych wydarzeniach w duchu nauki ! moja rad jest prosta a zarazem prośba mniej propagandowo - nacjonalistyczny ton a będzie z pana jeszcze porządny Ślązak - o słowie Europejczyk i Polak nie wspomnę bo jescze mógł bym pana tym obrazić a to nie było by moim celem .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podsumujmy stracone szanse Kraju Warty

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  Polacy w wielkpolsce dzięki Niemcom weszli na 100 lat na właściwą sciezke rozwoju cywilizacyjnego w państwie prawa (Drzymale by od razy wyd.cono na Sybir).
  Echem tego jest pojecie wielkopolskiej...rozwiń całość

  Polacy w wielkpolsce dzięki Niemcom weszli na 100 lat na właściwą sciezke rozwoju cywilizacyjnego w państwie prawa (Drzymale by od razy wyd.cono na Sybir).
  Echem tego jest pojecie wielkopolskiej gospoodarnosci"
  Niestety od 1918 nastapila recydywa polnische Wirtschaftzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno przyznaję

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

  Wielkopolanie nauczyli się od Niemców systematyczności i umiejętności przewidywania. Dlatego wiedzieli kiedy zacząć i co więcej kiedy skończyć Powstanie Wielkopolskie, tak by niemal cała...rozwiń całość

  Wielkopolanie nauczyli się od Niemców systematyczności i umiejętności przewidywania. Dlatego wiedzieli kiedy zacząć i co więcej kiedy skończyć Powstanie Wielkopolskie, tak by niemal cała Wielkopolska przypadła Polsce po I w. ś.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @:::

  uwaga*pl* (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

  wroga działalność agenturalna polegająca na dezinformacji.( to także państwo prawa?......rozwiń całość

  wroga działalność agenturalna polegająca na dezinformacji.( to także państwo prawa?... http://www.polskatimes.pl/artykul/714027,stasi-sprzedawalo-ludzi-do-badan-zachodnie-koncerny-testowaly-lekarstwa-na-obywatelach-nrd,id,t.htmlzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A JEDYN KomuH

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 15

  SiE CIESZY.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3 faszystów stasi zbulwersowało się i dało (minus)

  uwaga*pl* (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

  szlachetny to gest

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupi Jasiek=Iwan

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 29

  i co z tego ze Polacy wygrali w 1920 skoro się wiele nie różnią od ROsjan i Ukrainców
  mentalność kołchozowo-panszczyzniana
  co by tu ukraść, jak oszukać państwo (auta z kratką, lokaty...rozwiń całość

  i co z tego ze Polacy wygrali w 1920 skoro się wiele nie różnią od ROsjan i Ukrainców
  mentalność kołchozowo-panszczyzniana
  co by tu ukraść, jak oszukać państwo (auta z kratką, lokaty antybelkowe), śmiecą własne środowisko i żebrają po całej Europiezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwaga*pl*

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

  wroga, agenturalna, próba dezinformacji. O WYSPIE ZIELnYCH CUDUFF.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @777

  uwaga*pl* (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  wroga, agenturalna, próba dezinformacji. (wprawdzie ciule kochany, ale kochany)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @:::

  uwaga*pl* (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

  wroga, agenturalna, próba dezinformacji.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  achtung (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 31

  kołtuński zabobonny nacjonalista polski


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obowiazkiem każdego uczciwego Polaka

  jest (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

  tropienie, identyfikowanie, wskazywanie manipulacji, agenturalnej działalności polegającej na dezinformowaniu, ogłupianiu, poniżaniu, ośmieszaniu polskiego społeczeństwa. na służby raczej nie ma co...rozwiń całość

  tropienie, identyfikowanie, wskazywanie manipulacji, agenturalnej działalności polegającej na dezinformowaniu, ogłupianiu, poniżaniu, ośmieszaniu polskiego społeczeństwa. na służby raczej nie ma co liczyć, albo są "przejęte" albo wypełnione są inną "treścią". "uwaga" zasługuje na uwagę!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twoja stara się puszczała w rynsztoku

  Wołodia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 18

  To musi być dla ciebie przykre, bycie z nieprawego łoża, ale naprawdę nie musisz odreagowywać na forum. Mamy w Polsce dobrych lekarzy. Przytną tak dokładnie, że nic nie zostanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A swoją drogą

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 20

  to chciałbym widzieć miny niemieckich arystokratów a zwłaszcza arystokratek w 1920,gdyby Polska nie pogoniła naonczas bolszewików.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

  skoro nie potrafili takich polskich patałachów pokonać którzy w maju 1920 wielokrotnie wjezdzali do Kijowa żeby poudawać przed mieszkańcami jak ich wiele ich jest
  to może by tu i ówdzie wkroczyli...rozwiń całość

  skoro nie potrafili takich polskich patałachów pokonać którzy w maju 1920 wielokrotnie wjezdzali do Kijowa żeby poudawać przed mieszkańcami jak ich wiele ich jest
  to może by tu i ówdzie wkroczyli ale zostali by odrzuceni i w to zaangażowali się by także Francuzi i Anglicy (Anglicy np. interweniowali w wojne domowa-wkroczyli do Gruzji czy Turkmenistanu, Francuzi na Krymie)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wkroczyli i się zmyli !? prawda czy fałsz ?

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  wkroczyli i się zmyli !? prawda czy fałsz ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @:::

  uwaga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  Wroga, agenturalna próba dezinformacji.................

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chciałbym twój ryj zobaczyć

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 18

  Szczekaj dalej kundelku :) Za możliwość pieprznięcia cie w ten skorwiały ryj dużo bym dał.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No dobrze bajkopisarzu

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

  powiedzmy, że bohaterska Anglia ze swoją ogromną armią lądową raczyłaby wylądować w Niemczech. I powiedzmy, że francuska armia jedynaków chciałaby bić się za swoich znienawidzonych wrogów przy...rozwiń całość

  powiedzmy, że bohaterska Anglia ze swoją ogromną armią lądową raczyłaby wylądować w Niemczech. I powiedzmy, że francuska armia jedynaków chciałaby bić się za swoich znienawidzonych wrogów przy rosnącej agitacji francuskich komunistów. Załóżmy to roboczo na potrzeby twojej bajki. Ale zastanawiałaby cię to, jakie to niemieckie tereny zostałyby zajęte przez bolszewików na wschodzie niemiec? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

  armia francuska była w tym czasie na Górnym Śląsku a także w Prusach wschodnich (mandat Ligi Narodów na okreg Kłajpedy) oraz w Nadrenii
  Skoro sowieci nie potrafili pokonać wtedy Polaków to już to...rozwiń całość

  armia francuska była w tym czasie na Górnym Śląsku a także w Prusach wschodnich (mandat Ligi Narodów na okreg Kłajpedy) oraz w Nadrenii
  Skoro sowieci nie potrafili pokonać wtedy Polaków to już to widze jak sa w stanie utrzymać rozciagniety front na Wegry i Balkany (gdzie parł Stalin) oraz na Niemcy hehezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oczywiście wiara w latającego potwora spaghetti nie jest u nas zakazana

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  dlatego można wierzyć, że potężna armia francuska w Prusiech czy OS byłaby w stanie wytrzymać napór bolszewików do przyjścia posilków z Francji czy WB.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  można tez wierzyc jak rycerz Jedi Biala Maloposka ze bolszewicka armia która nie potrafila pokonać polskich dziadów
  zajęłaby Francje, Wlochy Anglie, Indie Brytyjskie, Rodezje i Namibie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no widzisz

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  już jest lepiej. Kultury można się nauczyć. Naprawdę doceniam ten postęp. Oby tak dalej.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mylisz się poprawna austryjacka, łatwowierna, flegmo

  oregon35 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12

  przypomnij sobie wymordowanie profesorów Uniwersytetu Jagielońskiego. Wkroczył wielokropek i oświadczył zramolałym naiwniakom gdzie jest wielokropek, a gdzie powinna być naiwna reszta. to tyle z...rozwiń całość

  przypomnij sobie wymordowanie profesorów Uniwersytetu Jagielońskiego. Wkroczył wielokropek i oświadczył zramolałym naiwniakom gdzie jest wielokropek, a gdzie powinna być naiwna reszta. to tyle z obserwacji tego forum autonomicznego faszyzmu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do :::

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 22

  artykuł,,otwarcie muzeum państwa krzyżackiego"a ty tam nic? Pułkowniku łoberszajser vaterland wzywa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjrzyjcie się logice ślązakowskiego wielokropka

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

  Polacy walczyli z bolszewikami w 1920 broniąc Polski a przy okazji nie zasługujacą na ocalenie resztę skomuszałej Ojropy Zachodniej-to drażnili bolszewików i słusznie, że bolszewicy wyrżnęli...rozwiń całość

  Polacy walczyli z bolszewikami w 1920 broniąc Polski a przy okazji nie zasługujacą na ocalenie resztę skomuszałej Ojropy Zachodniej-to drażnili bolszewików i słusznie, że bolszewicy wyrżnęli Polaków.
  Teraz załózmy, że Polacy nie walczyliby z bolszewikami w 1920-nasz wielokropek oskarżyłby ich o sprzyjanie komunie, tak jak oskarża o to Polaków w 1944. Zdaniem wielokropka to Niemcy wówczas walczyli o cywilizację ojropejską z bolszewicką bestią.
  W istocie cele wielokropka są następujące (pomijam osobiste frustracje, które nie są wykluczone):maksymalnie poróżnić Ślązaków z resztą Polaków, budując tyle podziałów ile się da. Wyzywając wulgarnie Polaków liczy na zwielokrotnioną niechęć Polaków wobec Ślązaków co jest wodą na jego młyn, bo wtedy jego RAŚ ma możliwość zbierania kolejnych głosów wyborczych od Ślazaków, u których narasta z kolei niechęć do Polaków. To bardzo prosta taktyka, jak na razie zresztą mało skuteczna.
  Piszę to nie po to, by polemizować z tym człowiekiem, tylko po to, by wam Polacy i wam Ślązacy uważający się za Polaków zwrócić uwagę na to, że są siły, którym zależy na konflikcie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Biała

  Tomasz_z_Giszowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

  Masz rację. Też się nad tym zastanawiałem i myśle że trójkropek działa na zlecenie kogoś żeby skłócić ludzi na śląsku, no chyba że jest potomkiem jakiegoś nazisty i poglądy antypolskie miał wpajane...rozwiń całość

  Masz rację. Też się nad tym zastanawiałem i myśle że trójkropek działa na zlecenie kogoś żeby skłócić ludzi na śląsku, no chyba że jest potomkiem jakiegoś nazisty i poglądy antypolskie miał wpajane od dziecka, albo jest to jego osobista zemsta bo żona lub narzeczona porzuciła go o zgrozo dla Polaka. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  praFDZIWego PuLAKA PosnAJE SIe P0

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  PszYRODzENIU.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaka żona skąd? dziewczyna z komputera?

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 21

  na kobietę trzeba czasu i atłasu a ten frustrat seksualny cały czas przed monitorem, z seksu to on ma tablet 24h/d


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Tomasz_z_Giszowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 20

  No tak, to może matka? Nie myślę że jednak ktoś przelewa mu co tydzień pewną kwotę za te posty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

  już kiedyś pisałem ze się opedzic nie mogę i na forum odpoczywam.
  Kobiety takich gałganów uwielbiają. hehe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak się opędza

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

  to znaczy-impotent ,a że nie może opędzić sie znaczy-anemik

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 24

  to najlepszy komentarz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ze są siły którym zależy na konfliktach w Polsce to rzecz pewna ale ........

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

  mówienie ze w Polityce jako takiej konfliktów nie będzie to tylko marzenie ściętej głowy - rzecz w tym aby były rozstrzygalne pokojowo i prawnie !-co zaś poróżniania ludzi na Śląsku to...rozwiń całość

  mówienie ze w Polityce jako takiej konfliktów nie będzie to tylko marzenie ściętej głowy - rzecz w tym aby były rozstrzygalne pokojowo i prawnie !-co zaś poróżniania ludzi na Śląsku to spoko ! już nie tacy próbowali !- ale mieszanie tego z treścią artykułu to chyba jednak zwykła przesada tym bardziej ze jak ktoś zada sobie trud poznania historii tak zwanej Bitwy Warszawskiej to szybko dojdzie do przekonania że czynników taktycznych i strategicznych decydujących o wygranej Polski było tyle samo co i przypadków ogromnego szczęścia żołnierskiego -dam taki przykład rozwalano na przykład radiostację na szczeblu armii sowieckiej co było czystym przypadkiem wtedy nie było rakietek na podczerwień i takich tam gadżetów w artylerii jak dzisiaj - czasami szczęście ,przypadek a może i cud powodują że to co wydaje się nie realne staje się zwycięstwem !wojna to gra błędów i determinacji !ps. pozdrawiam wszystkich artylerzystów ! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  człowiek strzela Pan Bóg kule nosi

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 22

  i drugie powiedzenie ;ora et labora,trzeba działac ,żeby dać szansę działaniu Boga


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

  czyli to bóg wymierzył kule 200 tys powstańców warszawskim


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bóg nosi -- WYMIERZA drugi człowiek

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 15

  Bóg nosi -- WYMIERZA drugi człowiek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czyli to papryka a ty pieprzysz

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

  Niemcy to raczej od tego złego pana świata,(tamte Niemcy),pewnie ten bóg od napisów got mit uns


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  zagłada przyszla na tą mazowiecka Sodome i Gomore


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W takim układzie

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

  jakie grzechy musiał popełnić Śląsk przed 1945 rokiem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  nie wiem o co ci chodzi
  teraz właśnie słucham Maicierewicza w tv trwam i mówi to samo co ja: Ze Katyń to zemsta za 1920.
  i teraz zacytuj gdzie ja napisałem ze to słuszne- jeśli nie zacytujesz to...rozwiń całość

  nie wiem o co ci chodzi
  teraz właśnie słucham Maicierewicza w tv trwam i mówi to samo co ja: Ze Katyń to zemsta za 1920.
  i teraz zacytuj gdzie ja napisałem ze to słuszne- jeśli nie zacytujesz to znaczy ze kłamiesz i tylko przyprawiasz gebe internautom żeby ich maksymalnie poróżniczwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chciałbym żebyś wyjaśnił

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 23

  czy wg ciebie walka Polaków z bolszewikami w 1920 roku była niepotrzebnym drażnieniem Rosji, z której w konsekwencji wyrósł stalinizm, co z kolei było przyczyną nazizmu?
  Odsyłam do twoich postów...rozwiń całość

  czy wg ciebie walka Polaków z bolszewikami w 1920 roku była niepotrzebnym drażnieniem Rosji, z której w konsekwencji wyrósł stalinizm, co z kolei było przyczyną nazizmu?
  Odsyłam do twoich postów tutaj:
  http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/965373,litewski-chamie-kleknij-przed-polskim-panem-lech-poznan-ukarany-za-transparent,id,t.html
  czy też uważasz, że walka z bolszewikami nie była drażnieniem Rosji, ale wtedy zaprzeczasz sam sobiezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 20

  czy zauważasz jakościową roznice miedzy polskim imperializmem i atakiem na Sowietów (w tym wkroczenie do Kijowa)
  a obroną własnych terytoriów etnicznych (linia Curzona).
  Bo ja zauwazam


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nawiasem mówiąc

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 17

  twierdzenie że linia Curzona to granica etniczna to komunistyczny mit,i dziwne że ty antykomunista takie mity podzielasz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem polega na tym

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

  i świetnie o tym wiesz, że samodzielna Ukraina już nie mówiąc o Białorusi to był nierealny byt. A wojnę lepiej toczyć daleko od swego terytorium w tym przypadku etnicznego. O Kijów toczyły się...rozwiń całość

  i świetnie o tym wiesz, że samodzielna Ukraina już nie mówiąc o Białorusi to był nierealny byt. A wojnę lepiej toczyć daleko od swego terytorium w tym przypadku etnicznego. O Kijów toczyły się walki między bolszewikami,Petlurą czy białymi. Poza tym usiłujesz wykazać, że gdyby wyprawy kijowskiej nie było, to bolszewicy nie poszliby na zachód?A niby dlaczego? Bo zawarli z Piłsudskim dżentelmeńską mu umowę: wy nie ruszacie Kijowa, my nie ruszamy Warszawy? Piłsudski był jednym z niewielu polskich polityków,który znakomicie wyczuwał polską rację stanu. Dlatego w odpowiednim momencie zostawił państwa centralne, sensownie też chciał oddzielić Polskę od Rosji pasem sprzymierzonych z Polską państw. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a wijesz co to geopolityka ? wielokropek ?

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

  ale ty pewnie nawet dwóch pojęć porządnie nie przerobiłeś zwiazanych z kształtowaniem się granic naszego państwa - dynamika wydarzeń , analizy i prognozy co do Komunistów - a to wszystko...rozwiń całość

  ale ty pewnie nawet dwóch pojęć porządnie nie przerobiłeś zwiazanych z kształtowaniem się granic naszego państwa - dynamika wydarzeń , analizy i prognozy co do Komunistów - a to wszystko broniło decyzji Marszałka szkoda tylko ze nie udało się po wojnie wypracować choć silnej autonomii dla Ukrainy i Białorusinów -szkoda bo wiele rzeczy by się nie zdarzyło ! imperializm polski to ty sprzedawaj Ruskim oni spod Znaku FSB oraz sierpa i młota łykają to jak pelikany - a tu IN POLAND zachowuj się jak wolny człowiek -ale ty pewnie i tego pojęcia jeszcze nie przerobiłeś !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 29

  doucz się pisiorski lemingu

  polska obiecala autonomie ukraincom w Galicji Wsch i tylko dlatego dostala mandat na ten teren od aliantów
  ale wolała gnoić i polonizwoac Ukrainców, i burzyc ich...rozwiń całość

  doucz się pisiorski lemingu

  polska obiecala autonomie ukraincom w Galicji Wsch i tylko dlatego dostala mandat na ten teren od aliantów
  ale wolała gnoić i polonizwoac Ukrainców, i burzyc ich cerkwie. Podziekowali w 43 i teraz wasze czaszki bieleją w wolynskim czarnoziemie

  "26 września 1922 Sejm uchwalił ustawę O zasadach powszechnego samorządu wojewódzkiego, a w szczególności województwa lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego, w której m.in. dla każdego wymienionego województwa ustalono sejmik złożony z dwóch izb: polskiej i ruskiej, przy mianowaniu urzędników (i obsadzaniu innych posad) nakazano obok kwalifikacji urzędowej uwzględniać narodowość kandydatów, tak aby skład urzędów wydziałów wojewódzkich odpowiadał rzeczywistym potrzebom narodowościowym, zakazano na terytorium tych województw prowadzenia przez Państwo i jednostki samorządowe kolonizacji, proklamowano przyszłe utworzenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej autonomicznego uniwersytetu ruskiego finansowanego ze Skarbu Państwa polskiego, zarządzono aby ustawy wojewódzkie i wszelkie ogłoszenia urzędowe publikowano zarówno w języku polskim, jak i języku ruskim w dzienniku urzędowym województwa. Do kompetencji sejmików miały należeć sprawy szkolnictwa, religii, budownictwa, rolnictwa, przemysłu i handlu[16]. Ustawa ta nie została wprowadzona w życie."zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LATA 20 - 30 PROPONUJĘ NAUKĘ WYSTARCZY ANDRZEJ ALBERT !

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  jak chcesz być taki dokładny to napisz co się działo w latach 30 tych ? w relacjach Polsko Ukraińskich ! zwłaszcza po śmierci Piłsudskiego ! do tego pasztet z Nacjonalizmem jako takim w Europie...rozwiń całość

  jak chcesz być taki dokładny to napisz co się działo w latach 30 tych ? w relacjach Polsko Ukraińskich ! zwłaszcza po śmierci Piłsudskiego ! do tego pasztet z Nacjonalizmem jako takim w Europie -sprytnie podsycany nawet przez Stalina -o Adolfie H nie wspominam przez grzeczność !ps - jeszcze nie słyszałem aby mnie ktoś nazwał lemingiem !POSTARAJ SIĘ NASTĘPNYM RAZEM NA COŚ BARDZIEJ ORYGINALNEGO JAK DASZ RADĘ!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolonizacja, polonizacja, utrakwizacja szkół, pacyfikacje

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

  nie zwykly leming tylko pisiorski leming-
  podążający ku przepaści za Mojżeszem z Zuliborza


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no to może wyjaśnijmy

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  że utrakwizacja to szkoły z j.pol.i ukraińskim. A w takiej Wielkopolsce to były szkoły jedynie w j. niemieckim w czasach pruskich?
  Polonizacja-co to jest polonizacja? Wyjaśnij konkretnie....rozwiń całość

  że utrakwizacja to szkoły z j.pol.i ukraińskim. A w takiej Wielkopolsce to były szkoły jedynie w j. niemieckim w czasach pruskich?
  Polonizacja-co to jest polonizacja? Wyjaśnij konkretnie.
  Pacyfikacja-podaj przykłady zniszczonych ukraińskich wsi i pomordowanych cywilów w l. 1918-39.
  Kolonizacja-owszem była, bo każde państwo musi mieć przy granicy lojalnych obywateli. To samo robiła Austria w XVIII w. osiedlając kolonistów niemieckich co ciekawe głównie w Gal. Wschodniej a nie Zachodniej. Natomiast nienawiść Ukraińców kierowała się przede wszystkim przeciw polskim autochtonom.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

  dobrze wiedzec ze Kali polski jak robic kulturkampf i kolonizacje to dobrze


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dbamy o naszą rację stanu

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

  podam ci parę drobnych różnic
  a) w Wielkopolsce była germanizacja, w Małopolsce Wsch. asymilacja państwowa.
  b) w Wielkopolsce była walka o ziemię, grunt, w Małopolsce czy szerzej Kresach...rozwiń całość

  podam ci parę drobnych różnic
  a) w Wielkopolsce była germanizacja, w Małopolsce Wsch. asymilacja państwowa.
  b) w Wielkopolsce była walka o ziemię, grunt, w Małopolsce czy szerzej Kresach umacnianie zagrożonej od bolszewików granicy
  c) w szkole wielkopolskiej uczeń dostawał w twarz za mówienie po polsku, w Małopolsce Wsch. mógł uczyć się po ukraińsku.
  d) Polacy nie zemścili się na osadnikach niemieckich po I w.ś.,Ukraińcy wymordowali niewinnych ludzi w okrutny sposób przy bierności a często wsparciu oświeconych niemieckich kulturtegerów.
  Jezeli już chcesz porównywać polskie rządy w Małopolsce Wsch to adekwatne jest to do panowania Austrii i kultury niemieckiej na Śląsku Cieszyńskim.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BINGO ! SAMO SEDNO !

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

  NASZ WIELOKROPEK może zrozumie bez uprzedzeń ! !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

  a gdzie Bismarck zburzyl sto kilkadziesiąt polskich kosciolów katolickich w ramach akcji rewindykacyjnej?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a gdzie polskie władze

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  nakazywały duchowieństwu grekokatolickiemu czy prawosławnemu używać wyłącznie języka polskiego,jak to robił Bismarck?
  Ja burzenia światyń nie usprawiedliwiam, natomiast zwracam uwagę że świątynie...rozwiń całość

  nakazywały duchowieństwu grekokatolickiemu czy prawosławnemu używać wyłącznie języka polskiego,jak to robił Bismarck?
  Ja burzenia światyń nie usprawiedliwiam, natomiast zwracam uwagę że świątynie te głównie na Chełmszczyźnie stały puste, większość mieszkańców przeszła na katolicyzm po 1905 ( a więc w czasach względnej liberalizacji w carskiej Rosji), więc prawosławnym nie służyły.
  Ale powtarzam, że ja tej akcji nie usprawiedliwiam. A ty usprawiedliwiasz Kulturkampf? Odpowiedz jednoznacznie.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  dzieci z Wrzesni nie chciały się uczyc po niemiecku a dziś płacą za kursy
  40 zł za godzine
  http://szkola-profis.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=146


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  to twój znak rozpoznawczy? Znałem gościa, który kończył tak każde zdanie. Niestety ukończył tylko 6 klas podstawówki. To tak na marginesie.
  Najważniejsze że ojczystym językiem dzieci z Wrześni...rozwiń całość

  to twój znak rozpoznawczy? Znałem gościa, który kończył tak każde zdanie. Niestety ukończył tylko 6 klas podstawówki. To tak na marginesie.
  Najważniejsze że ojczystym językiem dzieci z Wrześni jest i pozostanie polski. Sam znam niemiecki i dobrze że dzieci poznają język. Przyda im się. A ty już szlifujesz turecki? też może się przydać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znowu wychodzi szlezisze kultur

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

  już nie mówiąc o brakach w edukacji czy raczej zbyt intensywnym kursem historii w szumilasowym gimnazjum.Autonomii ukraińcy nie dostali, nie zasłużyli na nią. Polonizacja Ukraińców w międzywojniu?...rozwiń całość

  już nie mówiąc o brakach w edukacji czy raczej zbyt intensywnym kursem historii w szumilasowym gimnazjum.Autonomii ukraińcy nie dostali, nie zasłużyli na nią. Polonizacja Ukraińców w międzywojniu? Dziwnym trafem OUN mordowała tych Polaków którzy byli zwolennikami porozumienia z Ukraińcami(Hołówko) Ukraińców będących zwolennikami porozumienia z Polakami (Twerdochlib, Babij).,planowali zamach na Józewskiego. Sami wielokrotnie podkreślali, że ich celem jest rozbudzanie nienawiści wobec Polaków. Wszystkie partie ukraińskie działały legalnie (poza komunistyczną), taka np. UNDO wprost opowiadała się za suwerenną Ukrainą, a jej członek Mudryj był wicemarszałkiem sejmu. To jest ta dyskryminacja? Czy język ukraiński był zakazany? Czy nie można było się deklarować jako Ukrainiec? Czy nie można było chodzić do ukraińskiej szkoły? Czy ty wiesz jakie tu bzdury opowiadasz? A co do Wołynia. Wołyń to nie była kwestia zemsty za nieotrzymaną autonomię czy za rzekomą polonizację. To była kwestia zbrodniczej ideologii, której ulegały w XX w.niektóre narody jak Ukraińcy czy Niemcy. Dziwnym trafem nie ulegli jej np. Białorusini a przecież warunki w międzywojniu mieli takie same jak Ukraińcy? A dlaczego Polacy nie wymordowali w Wielkopolsce Niemców w l. 1919-20 za kulturkampf, rugi, czy komisje kolonizacyjne? Jakoś nie rzucili się z kosami i nożami i nie rozbijali niemieckich niemowląt o progi domów?
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  "Dziwnym trafem nie ulegli jej np. Białorusini
  "
  takie wypowiedzi cie ostatecznie kompromitują
  Bialorusini jak jeden mąz ulegli zbrodniczej ideologii stalinowskiej
  po co robisz z siebie glupka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Białorusini podobnie jak Ukraińcy z Wołynia czy Zadnieprza

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

  wykazywali już sympatie prokomunistyczne już w l. 1917-1920, co więcej swój komunizm kierowali nie tyle przeciw Polakom,ale swoim. Wystarczy poczytać jakie problemy miał Petlura czy wcześniej...rozwiń całość

  wykazywali już sympatie prokomunistyczne już w l. 1917-1920, co więcej swój komunizm kierowali nie tyle przeciw Polakom,ale swoim. Wystarczy poczytać jakie problemy miał Petlura czy wcześniej Skoropadski by budować państwowość ukraińską.W przypadku narodowców Białorusinów było jeszcze gorzej (vide choćby działalność Iwanowskiego). Zatem obwinianie Polaków o rozbudzanie tożsamości komunistycznej u tych grup to strzał kulą w płot.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

  widze ze jesteś chyba wtórnym analfabetą
  w latach 1917-20 nie mogli ulec ideologii stalinowskiej o której ja pisze
  a jednak wybrali totalitaryzm sowiecki zamiast półdemokratycznej Polski....rozwiń całość

  widze ze jesteś chyba wtórnym analfabetą
  w latach 1917-20 nie mogli ulec ideologii stalinowskiej o której ja pisze
  a jednak wybrali totalitaryzm sowiecki zamiast półdemokratycznej Polski.
  Polska na pewno nie miała z tym nic wspólnego. szczególnie polscy ziemianie hehezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo jak sami mówili ruskiego człowieka ciągnie do innego ruskiego

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

  Stąd np. pozorna sprzeczność na dzisiejszych świętach państwowych Rosji czy Białorusi, gdzie obok ikon MB mamy portrety Stalina.
  Bolszewizm to bolszewizm. Nie ma znaczenia czy to Lenin czy Stalin?...rozwiń całość

  Stąd np. pozorna sprzeczność na dzisiejszych świętach państwowych Rosji czy Białorusi, gdzie obok ikon MB mamy portrety Stalina.
  Bolszewizm to bolszewizm. Nie ma znaczenia czy to Lenin czy Stalin? Rozumiem że ty też krytykując Stalina masz w domu portrety Che Guevaryzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie pajacuj przygłupie

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

  Teza na która nie odpowiedziałeś to dlaczego mając pełna możliwość odpowiedzi na wcześniej doznane krzywdy od Rosjan czy Niemców, Polacy nie zaczęli się wyżywać na ludności cywilnej jak zrobili to...rozwiń całość

  Teza na która nie odpowiedziałeś to dlaczego mając pełna możliwość odpowiedzi na wcześniej doznane krzywdy od Rosjan czy Niemców, Polacy nie zaczęli się wyżywać na ludności cywilnej jak zrobili to Ukraińcy. Ciekawe też że ofiarami OUN-UPA padali także miejscowi Żydzi, Czesi czy Ormianie wobec których, jako żywo, upowskie bydło nie mogło mieć żadnych resentymentów za II RP. Przyczyną była bowiem ideologia faszystowska UPA a nie wyimaginowane krzywdy, które nie usprawiedliwiałyby takiego wybuchu nienawiści. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

  pretekst był.
  zresztą to powtórzenie starego schamatu

  hajdamacy w XVIII w wyrzneli 20 tys w rzezi humańskiej.
  Krzywdy były wielowiekowe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a przypomnę, że przy okazji Humania wyrżnęli kilka tysięcy żydów

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 14

  ciekawe za co? No tak szlachta polska była żydowska prawda?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  człeku co ty bjerzesz ?

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

  człeku co ty bierzesz ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bjerzesz=powierzchownie zalfabetyzowany Jasio

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  wy nadal bierzecie nacjonalistyczną viagre wiec uważajcie żeby wam znowu ktoś nie przywalił


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NACJONALISTYCZNĄ ?

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

  PRZYWALIĆ JUŻ WIELU PRÓBOWAŁO !-Z rożnym skutkiem co dla nie których wojną stuwatową się to skończyło -tak więc spoko jeża co nas nie zabiło to nas wzmocni !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  nie bylbym taki pewien-po wykończeniu inteligencji w Katyniu czy powstaniu warszawskim pozostala wam tylko holota która prostych chodników i bloków wybudować nie potrafiła


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a możesz powiedzieć

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  co zostało w Ostdeutchland po 45, gdzie żadnego Katynia nie było?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Nrd ludnościowo to mniej niż jeden land Nadrenia-Płn Westfalia a gdzie reszta wolnych Niemiec


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale ja się pytam o miejscową elitę antyhitlerowską

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  co się z nią stało? Co ma wielkość kraju do problemu?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  antykomunistyczna elita znajdowala się w wolnych Niemczech

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  owszem, nie napisałeś tego

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  za to przepraszam, bo takiego cytatu nie ma. Teraz chciałbym, żebyś ty odniósł się do reszty tego, co napisałem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie słucham Macierewicza

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  natomiast uważam, że Katyń był w tym sensie zemstą za Smoleńsk, iż Sowieci uświadomili sobie, że nie są w stanie podbić Polski bez wytępienia jej elit. Zakładali być może wcześniej,przed 1920, że...rozwiń całość

  natomiast uważam, że Katyń był w tym sensie zemstą za Smoleńsk, iż Sowieci uświadomili sobie, że nie są w stanie podbić Polski bez wytępienia jej elit. Zakładali być może wcześniej,przed 1920, że polscy robotnicy i chłopi rzucą się im w ramiona kiedy wejdą do Polski. Nic takiego nie nastąpiło. Zatem trzeba było zlikwidować elitę narodową. W przypadku np nrdowskich Niemców, czy Czechów było to o wiele łatwiejsze. Tam antykomunistycznej elity po prostu nie było.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cud????jaki????

  Dyzma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 27

  Warszawski? Nie osmieszajcie sie! Za ten cud w 1939 roku Stalin wam sromotnie zaplacil!!!! Katyn,Sybir,Kazachstan!!!!! Jedyne co potraficie to prowokowac i okradac sasiadow!!!!! Cecha narodowa!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dyzma ??w wpier... ol chcecie tak po Polsku ?

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  dyzma ??w wpier... ol chcecie tak po Polsku ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proponuję żebyś zamknął ryj

  obywatel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

  A tych 8 plusów to nie wiem kto ci wystawił ale przydałby się sąd polowy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sarmata

  Bitwa warszawska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

  ta polskojęzyczna gazeta zawsze znajdzie sobie "ałtorytet". który wszystko musi zohydzić. A już szczególnie nasze osiągnięcia.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do bitwy

  januszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  Nie trzeba się było cisnąć z patykiem na ramieniu pod Kijów to by nie było żadnych cudów i nikt by wam niczego nie zohydzał ale jak się marzyło mamlasom "imperium od morza do morza" to potem...rozwiń całość

  Nie trzeba się było cisnąć z patykiem na ramieniu pod Kijów to by nie było żadnych cudów i nikt by wam niczego nie zohydzał ale jak się marzyło mamlasom "imperium od morza do morza" to potem trzeba było ponosić konsekwencje utopijnych pomysłów .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

  za wasze "osiągnięcia" zapłaciliście kulą w łeb w Katyniu czy Charkowie
  choćby taki generał Skierski
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Leonard_Skierski


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  my zapłacilismy ! tak to prwda !

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  ale z towaru korzystają wszyscy NAWET TY !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadza się,ale ta kula byłaby i bez tych ,,osiągnięć''bo nie zemsta była głównym powodem

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  A co byłoby ze slaskiem i Niemcami gdyby Polska przegrała?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  skoro taka rachityczna polska pokonoła Sowietów
  to nie było zadnych szans na podbicie Niemiec ( wtym momencie).
  Co najwyżej alianci musieliby pozwolić wbrew Wersalowi na reaktywacje armii...rozwiń całość

  skoro taka rachityczna polska pokonoła Sowietów
  to nie było zadnych szans na podbicie Niemiec ( wtym momencie).
  Co najwyżej alianci musieliby pozwolić wbrew Wersalowi na reaktywacje armii niemieckiej.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no i znowu fałszujesz?

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  W Niemczech mieli niezła ,,armię"która przywitałaby ich z otwartymi ramionami


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  na Gornym Sląsku, czyli w Niemczech w tym czasie już stacjonowały wojska francuskie angielskie i włoskie

  "21 stycznia 1920 r Rada Najwyższa Konferencji Pokojowej skierowała na obszar plebiscytowy...rozwiń całość

  na Gornym Sląsku, czyli w Niemczech w tym czasie już stacjonowały wojska francuskie angielskie i włoskie

  "21 stycznia 1920 r Rada Najwyższa Konferencji Pokojowej skierowała na obszar plebiscytowy wojska okupacyjne, podporządkowane Naczelnemu Dowództwu Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku. Do sierpnia 1921 roku ich dowódcą był Francuz, generał dywizji Jules Gratier a następnie generał Stanisław Naulin. Do maja 1920 roku wojska te liczyły 10300 żołnierzy, w tym Francuzi mieli 7650 żołnierzy i zajmowali obszar przemysłowy. Włosi stacjonowali w powiatach strzeleckim, głubczyckim, kozielskim i raciborskim w liczbie 2650 żołnierzy. W marcu i maju 1921 roku przybyły wojska brytyjskie w sile 2300 osób"zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co z tego ? ŻE BYŁY ? ale się zmyły

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  tymi urlopowymi wojskami CHCIAŁBYŚ EUROPE OBRONIĆ ?HE HE !dobre


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  czy atakiem na te urlopowe wojska sowieci chcieli wypowiedzieć rownoczesnie wojne Anglii i Francji i jeszcze wlochom?
  już to widze jakie mieliby poparcie wchodzać w Niemcy skoro 2 miesiące przed...rozwiń całość

  czy atakiem na te urlopowe wojska sowieci chcieli wypowiedzieć rownoczesnie wojne Anglii i Francji i jeszcze wlochom?
  już to widze jakie mieliby poparcie wchodzać w Niemcy skoro 2 miesiące przed bitwą warszawską 6 czerwca w wyborach do Reichstagu komuniści uzyskali ledwo 2 proc heehe
  http://de.m.wikipedia.org/wiki/Reichstagswahl_1920zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedz na twoje pytanie brzmi tak !

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  chcieli wojny szybkiej ,podstępnej , totalnej a Europę chcieli zająć szybko ! -jak to się mówi rewolucyjnie niosąc głód zniszczenie i anarchie zupełną dla ludzi pracowitych - co zaś twego wywodu...rozwiń całość

  chcieli wojny szybkiej ,podstępnej , totalnej a Europę chcieli zająć szybko ! -jak to się mówi rewolucyjnie niosąc głód zniszczenie i anarchie zupełną dla ludzi pracowitych - co zaś twego wywodu to sytuacja wyborów niczego nie tłumaczy bo sam wijesz że późniejsza historia jasno wskazuje że wystarczył by mały wietrzyk i (pomocna dłoń) historii aby Niemcy Weimarskie przeszły do historii już 23 roku ,co zaś Anglików i Franzów TO WRÓŻENIE Z FUSÓW może by się bili A MOŻE NIE ZA CENĘ oddania trochę Europy i czasu - no i pamiętaj o kierunku południowym włącznie z Bałkanami ! co zaś Franzów - TO WIJESZ JAK JEST!!! ZAWSZE BYLI OTWARCI NA NOWOŚCI ! - ba !!sami wprowadzali GILOTYNY ! a jak ci ginie tak wielka ilość populacji a w dodatku nowinka Filozoficzna wyzwala ludzkość i daje każdemu wino kobiety i prawo( grabarzy i grabionego )- to pytań pełno o efekty jedno jest pewne panie nie lubiących Polaków NIKT NA ZACHODZIE nie miał ochoty , ludzi ,poparcia i kasy na wojnę TOTALNĄ z KOMUNIZMEM -JESZCZE MAŁO ZNANYM !!ZA TO WIELU BARDZO WIELU bardzo szybko zaakceptowało GO ZA BARDZO NISKA CENĘ !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lange Rede, kurzer Sinn

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  duzy słowotok bez sensu
  byli w sierpniu już pod Włocławkiem
  a to oznacza ze byli dalej na zachód niż cala niemiecka prowincja Prusy Wschodnie (z Olsztynem i Kaliningradem)
  i jakos nie wkroczyli...rozwiń całość

  duzy słowotok bez sensu
  byli w sierpniu już pod Włocławkiem
  a to oznacza ze byli dalej na zachód niż cala niemiecka prowincja Prusy Wschodnie (z Olsztynem i Kaliningradem)
  i jakos nie wkroczyli do tej prowincji (co najwyżej tam uciekali po bitwie warszaw.)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BO przyjacielu tango już trwało !

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  zaczynała się gra geopolityczna o zmianę granic skoro ktoś napada przeciwnika - to daje mu oko - a oczka mrugały Sowietom do Pokonanych i Okadzonych Niemiec i na odwrót -prawda czy fałsz ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie to przykre

  Lucyfer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 13

  Do wojska szli wszyscy, bez względu na wiek i płeć: gimazjaliści kombinowali,jak zmylić poborowych,że nie mają 17lat. Społeczeństwo się jednoczyło, powstał duch wojska, spory cichły, ludzie...rozwiń całość

  Do wojska szli wszyscy, bez względu na wiek i płeć: gimazjaliści kombinowali,jak zmylić poborowych,że nie mają 17lat. Społeczeństwo się jednoczyło, powstał duch wojska, spory cichły, ludzie walczyli, chceili swojej ojczyzny,a teraz?
  Ludzie plują na ojczyzne, rząd mataczy, ludzie okradają państwo i siebie nawzajem...tyle przeszliśmy w naszej historii, tylu ludzi cierpiało i zginęło za ten kraj. Dlaczego wolni sami się sidłamy? Dlaczego, dopiero jak ktoś nam wejdzie na głowe i zacznie mordować, ptrafimy się jednoczyć?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  a zaraz potem to samo wojsko mordowało robotników
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_krakowskie_1923

  tworzcie sobie te wasze śmieciowe mity głupie Polaczki-zobaczymy czy się nimi wyżywicie hehe


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co do mordowania to prwda ! zrobił to a i owszem demokrtyczny rząd

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  w dodatku miał szefa Ludowców ! a co do mordowania to warto pamiętać że i protestujący zaczęli palić - no a jak ktoś pali zamiast protestować TO EFEKT BYŁ JAKI BYŁ !- i jeszcze jedno prze...rozwiń całość

  w dodatku miał szefa Ludowców ! a co do mordowania to warto pamiętać że i protestujący zaczęli palić - no a jak ktoś pali zamiast protestować TO EFEKT BYŁ JAKI BYŁ !- i jeszcze jedno prze skromność nie napisałeś ze wojsko jakoś nie garnelo się do rozróby- 20 pułk byłby najlepszym przykładem a i 8 potrzebował wyraźnego polecenia i to popartego groźbą sądów wojskowych dla żołnierzy i dowódców -CZY SIĘ TO WŁADZY OPŁACAŁO -NIE!! ale o tym już nie napiszesz bo manipulant jesteś do kwadratu z cechami chama!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  spko damy radę ! POLSKA JEST WSTANIE WYPRODUKOWAĆ 100 mil porcji

  max wyborca pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  żywnościowych ! a ruskich jak tam wreszcie udało się wyżywić własny naród ? BO Z TEGO CO PAMIĘTAM TO JESZCZE TYLKO GŁODZIĆ UKRAIŃCÓW POTRAFILI ( bracia Słowinie z piętnem niewolnika )!! bydlaku...rozwiń całość

  żywnościowych ! a ruskich jak tam wreszcie udało się wyżywić własny naród ? BO Z TEGO CO PAMIĘTAM TO JESZCZE TYLKO GŁODZIĆ UKRAIŃCÓW POTRAFILI ( bracia Słowinie z piętnem niewolnika )!! bydlaku jak ci nie wstyd pisać takich rzeczy !! BYDLE !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  widać to najlepiej w Prusach wschodnich gdzie 20 % ludności uciekło
  http://www.rp.pl/artykul/1038554-Warmia-i-Mazury-pustoszeja.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepiej oberszajser zajmij się freikorpsami

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  Co mordowały niemieckich mieszkańców


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SSOS

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

  freikorpsy Korfantego mordowały niemieckich mieszkańców
  ale Selbstschutz Oberschlesien dawał odpór. Po kontrofensywie 27 V 1921 na Annabergu ta hałastra zlozona z polskiego lumpenproletariatu...rozwiń całość

  freikorpsy Korfantego mordowały niemieckich mieszkańców
  ale Selbstschutz Oberschlesien dawał odpór. Po kontrofensywie 27 V 1921 na Annabergu ta hałastra zlozona z polskiego lumpenproletariatu spieprzala az się kurzylozwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :::

  Tomasz_z_Giszowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  Potomkowie tej hałastry będą ci na starość podcierać d..ę papierem ściernym i to tym najtańszym gnojku, a ty za to będziesz płacił.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo