Prof. Mariusz Jędrzejko: Dopalacze królują, bo profilaktyka jest pozorowana

rozm. Marcin Darda
Prof. Mariusz Jędrzejko
Prof. Mariusz Jędrzejko Rafał Meszka/Polskapresse
Udostępnij:
Z prof. Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej rozmawia Marcin Darda

Mamy ustawę antydopalaczową od kilku lat, a biznes dopalaczowy ma się nadal świetnie. Dlaczego tak łatwo tę ustawę obejść?
Przyczyn jest kilka, ta pierwsza jest obiektywna: przestępcy wyprzedzają prawo i tak będzie zawsze. To nie do uniknięcia, dlatego że ustawodawca reguluje obrót jakąś substancją, a oni w ciągu doby zmieniają jakieś powiązanie węglowe lub tlenowe w substancji. Wychodzi z tego mieszanka o podobnym do zakazanej działaniu, ale zupełnie inna z punktu widzenia prawa.

Więc ustawodawca nie popełnił błędu?
Tego nie powiedziałem. Są przyczyny leżące po stronie ustawodawcy. Pierwsza to błąd polegający na umieszczeniu problematyki dopalaczy w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Ta instytucja tak naprawdę nie posiada kadry do realizacji takiego przedsięwzięcia, pomimo że tą problematyką zajmuje się już od czterech lat.

To dlaczego dotąd nie zatrudniono specjalistów?
Nie wiem i nie rozumiem dlaczego, zresztą nikt chyba tego nie rozumie. Być może chodzi o zwykłą bezwolność instytucjonalną albo jakieś problemy natury personalnej. Natomiast ta problematyka powinna być umieszczona w Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii, ponieważ dopalacze to de facto narkotyki, tylko narkotyki wieloskładnikowe.

To dlaczego nie są zakazane tak jak narkotyki?
Mamy tu ponownie do czynienia z bezwolnością instytucji. Instytucje mówią, że prawo im na coś nie pozwala, albo że one za konkretny problem nie odpowiadają. Gdyby zadzwonić do Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii z pytaniem, dlaczego nic nie robi w sprawie dopalaczy, usłyszymy odpowiedź, że to problematyka, która jest w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Gdy zapytamy w GIS, dlaczego nic z tym problemem nie robi, usłyszymy, że sprawy są rozpatrywane przez wiele miesięcy, a oni robią wszystko na co im zezwala prawo. To jest prawda, tylko jeśli ma się naprzeciw siebie tak zdeterminowanego przeciwnika, to państwo musi stworzyć do walki z nim odpowiednie narzędzia i znaleźć odpowiednie pieniądze. Zrezygnować z dwóch samolotów, 15 rakiet czy 30 czołgów, zabrać miliard dolarów z Ministerstwa Obrony Narodowej i dać je do GIS.

I nikt nie pomyślał dotąd, by walkę z dopalaczami przenieść do Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii?
Ale biuro wcale nie chce tego przejąć, bo się boi. Oni tam doskonale wiedzą, jak szybko rośnie skala tego problemu i wiedzą, że nie dadzą rady, bo to kukułcze jajo. Ja na ich miejscu nie bałbym się tego brać, bo wiedziałbym co należałoby zrobić. Pierwszy krok to dobór odpowiedniej kadry. Ale z dopalaczami jest jeszcze jeden problem. Chodzi o fatalną profilaktykę antydopalaczową w szkołach. Ta profilaktyka jest pozorowana, stosuje się ją wtedy, gdy do szkoły już trafiły dopalacze. Nikt nie rozumie tego, że dopalacze są i będą, dlatego przez najbliższe lata trzeba prowadzić niezwykle konsekwentną profilaktykę systemową w każdej szkole w Polsce. Szkoły muszą dostać na to pieniądze, podobnie jak organizacje pozarządowe, bo one robią to najlepiej. Wiele dobrego dzieje się także w powiatowych stacjach sanitarno--epidemiologicznych, w stacjach miejskich, czyli w lokalnej Polsce. Natomiast im jest wyżej, tym gorzej. System jest jednak do naprawienia. Oczywiście nie jest tak, że zlikwidujemy całkowicie dopalacze, jednak dużo mniej ludzi będzie z nich korzystać, bo systemowa profilaktyka nauczy asertywności.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ż
Życzliwa
Pan Jedrzejko byc moze ma wiedze na pewne tematy ale do zycia z ludzmi sie nie nadaje. Co to za czlowiek ktoremu radosc sprawia ponizenie kogos? Pokazuje caly czas swoja wyzszosc nad studentami. Ale w sumie jezeli nic sie nie ma w spodniach to ponoc trzeba sobie dorabiac zawyzaniem swojego ego...
P
Paweł_Ś
Zmniejszyć wszystkie szkody związane z substancjami psychoaktywnymi można WYŁĄCZNIE za sprawą ich kontrolowania i edukacji. Jeśli chcemy coś kontrolować, trzeba to zalegalizować, bo inaczej kontrolę z własnej woli oddaje się przestępcom. Alkohol jest kontrolowany i jakoś nie ma zgonów z powodu zatrucia metanolem czy innymi zanieczyszczeniami albo z powodu otrzymania innej niż deklarowana substancji. Kontrola obejmuje jakość oraz dostępność środka, a poza tym sprawia, że znika przestępczość. Nielegalny alkohol jest zjawiskiem marginalnym i tak samo byłoby z wszystkimi innymi kontrolowanymi substancjami psychoaktywnymi. Ponadto zakaz zabrania wykorzystywania psychoaktywnych substancji leczniczych, co niesie dodatkowe szkody dla społeczeństwa. Ale rządzącym nie zależy na dobru jednostki jak i całego kraju. Liczą się pieniądze, władza i prześladowanie inności. Dlatego mamy taki, a nie inny stan rzeczy. Nie można całkowicie wyeliminować substancji psychoaktywnych, musimy nauczyć się z nimi żyć. To nie jest walka z "narkotykami" - nie można walczyć z martwymi przedmiotami -, to walka z ludźmi, najczęściej zdrowymi, gdyż uzależnia się nieznaczna część używająca substancji psychoaktywnych. Bzdurą jest stwierdzenie, że działania te przeciwdziałają uzależnieniom, wprost przeciwnie, zwiększają ryzyko uzależnienia się i wszystkich innych szkód spowodowanych zażywaniem ów substancji oraz tworzą zorganizowane grupy przestępcze, które nie cofną się przed morderstwem, tylko po to, żeby zarobić. Jakby tego było mało, to ludzie boją się prosić o pomoc kiedy ktoś przedawkuje ze względu na grożące sankcje prawne związane z wyjściem na jaw posiadania zakazanych środków. Jeśli ktoś wierzy, że delegalizacja jest dobrym rozwiązaniem, to jest zwykłym ignorantem pozbawionym empatii, a być może i posiada niski poziom inteligencji - jeśli nie potrafi logicznie myśleć oraz kojarzyć prostych faktów. Politycy są inteligentni, a powody takiego obejmowania stanowiska w sprawie substancji psychoaktywnych wymieniłem wyżej.
A
Al25
Jak już tylko widzę ze on się wypowiada na temat substancji psychoaktywnych to już mnie krew zalewa. Żaden tam z niego ekspert, i tu też się nie popisał. On chce powstrzymać dopalacze przez pogadanki w szkołach? Śmiech na sali. Wydać się to może paradoksalne, ale dopalacze może powstrzymać jedynie łagodzenie przepisów odnośnie narkotyków a nawet ich zalegalizowanie. Bo czym są dopalacze? Zamiennikami nielegalnych narkotyków, gdyby marihuana była legalna to nie było by wysypu syntetycznych kanabinoidów, jak były by legalne grzybki, i LSD to nie było by wysypu wielu substancji psychodelicznych w sklepach sprzedających dopalacze. Narkotyki nie są oczywiści substancjami bezpiecznymi, ale są one substancjami poznanymi, dlatego jak ktoś trafi do szpitala po zażyciu amfetaminy to lekarz będzie wiedział co mu podać, natomiast jak ludzie trafiają do szpitali po zażyci dopalaczy to lekarze są bezsilni, bo nie wiadomo co podać takiemu pacjentowi.
S
Spuść wodę
Albo spróbuj napisać coś na temat.
J
JzM
Pamiętajcie, że to TUSK OBIECAŁ, że dopalaczy nie będzie.
No to co się dziwicie, że są.
Dzięki takim hucpom PO nazywa się teraz Partią Obiecanek.

Obiecali, że podatków nie podniosą.

No to w tym roku wprowadzili fatalny podatek od samochodów służbowych.
Pieniędzy z tego nie będzie, za to samochody stały się niezbywalne.
Straciły też swoja wartość jako zabezpieczenie kredytu.

ZMIANY WPROWADZONO ABY ZROBIĆ DOBRZE FIRMOM WYPOŻYCZAJĄCYM I LEASINGOWYM.

W tym roku zwiększono drastycznie zakres VIATOL dla TIRÓW. Będzie w sklepach drożej.

w 2015 roku wprowadzony zostanie masowy VIATOL od samochodów osobowych. To już będzie gwóźdź do trumny firm które muszą dużo jeździć.
Dla jednorazowych przejazdów będzie to jedynie dodatkowy koszt, dla stałych użytkowników będzie to trzecia po płacach i paliwie danina.
MY PRZEDSIĘBIORCY PADNIEMY A WY PRACOWNICY STANIECIE SIĘ BEZROBOTNYMI.

TE ZMIANY VIATOL SĄ ROBIONE WYŁĄCZNIE NA POTRZEBY OPERATORA.
VIATOL KOSZTUJE JUŻ 3,9 MILIARDA ZŁ. ZA OSOBÓWKI DODATKOWY MILIARD LUB DWA.
DLATEGO NIE ROZWAŻA SIĘ WINIET.

CZYLI MAMY TRZY NOWE PODATKI W DWA LATA.
DURNY NARÓD KUPI WSZYSTKO.
Dodaj ogłoszenie