Prof. Tomasz Moszura, kardiolog z „Matki Polki” pomógł małej...

  Prof. Tomasz Moszura, kardiolog z „Matki Polki” pomógł małej pacjentce z Krakowa

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Prof. Tomasz Moszura wszczepił implant we współrpacy z zespołem kardiologów inwazyjnych krakowskiego szpitala

  Prof. Tomasz Moszura wszczepił implant we współrpacy z zespołem kardiologów inwazyjnych krakowskiego szpitala ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Z doświadczenia łódzkich lekarzy coraz częściej korzystają specjaliści z innych ośrodków w kraju. Kardiolog z „Matki Polki” operował w Krakowie.
  Prof. Tomasz Moszura wszczepił implant we współrpacy z zespołem kardiologów inwazyjnych krakowskiego szpitala

  Prof. Tomasz Moszura wszczepił implant we współrpacy z zespołem kardiologów inwazyjnych krakowskiego szpitala ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Prof. Tomasz Moszura z Kliniki Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wszczepił nowoczesny stentgraft do mocno zwężonej aorty 13-letniej dziewczynki, pacjentki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. To jeden z pierwszych w Europie przypadków wykorzystania u dziecka takiego implantu, a prof. Moszura jako jeden z niewielu przeprowadza akurat takie operacje. Dlatego krakowski szpital poprosił go o pomoc.

  - Często współpracujemy z innymi ośrodkami, pomagamy sobie, jeśli tylko jesteśmy w stanie.
  To też jest idea naszego szpitala, nie zamykamy się na innych. Pacjent jest najważniejszy w naszym zawodzie i jeśli możemy mu pomóc w Krakowie, to dlaczego mamy tego nie robić - przyznaje w rozmowie z nami prof. Tomasz Moszura.

  Łódzki specjalista wszczepił implant we współrpacy z zespołem kardiologów inwazyjnych krakowskiego szpitala. Zabieg przeprowadzono w nowoczesnej sali hybrydowej, przeznaczyniowo, czyli bez otwierania klatki piersiowej pacjentki. Po wszczepieniu nowego implantu średnica naczynia poszerzyła się z kilku do 12 mm.

  CZYTAJ TEŻ: Lekarze z ICZMP w Łodzi wszczepili Mateuszowi zastawkę przez przedsionek. To pionierska operacja

  - Zrosty w klatce piersiowej pozostałe po poprzednich zabiegach i przebyte ciężkie infekcje śródpiersia sprawiały, że ryzyko związane z typowym zabiegiem kardiochirurgicznym było bardzo duże - ocenia prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD. - Jedyną szansą było wykonanie zabiegu przeznaczyniowo z jednoczesnym zabezpieczeniem zespołu kardiochirurgów i możliwością natychmiastowej interwencji w razie komplikacji.

  Mama 13-letniej Melanii już w ciąży wiedziała, że córeczka urodzi ze zwężoną aortą. Dziewczynka przyszła na świat z przerwanym łukiem aorty. Naczynie, którego zadaniem jest doprowadzanie krwi do dolnej części ciała, w najwęższym miejscu miała zaledwie 3,5 mm, czyli trzykrotnie mniej niż u zdrowego dziecka.

  - Cieszymy się, że zabieg się udał, choć to nie koniec leczenia dziewczynki - twierdzi dr Piotr Weryński, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej USD, który razem z prof. Moszurą wykonywał zabieg.

  CZYTAJ TEŻ: Nowoczesna klinika rehabilitacji powstała w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety