Profesor Andrzej Pawlak, autor 150 patentów, wraca do...

  Profesor Andrzej Pawlak, autor 150 patentów, wraca do Pęczniewa

  Krzysztof Kaniecki

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Profesor Andrzej Pawlak, który jest autorem ponad 150 patentów, przynoszących miliardowe zyski firmom, chce pomóc swojej rodzinnej gminie Pęczniew.
  Profesor Andrzej Pawlak jest absolwentem pęczniewskiej podstawówki, w której kiedyś dyrektorem był jego ojciec

  Profesor Andrzej Pawlak jest absolwentem pęczniewskiej podstawówki, w której kiedyś dyrektorem był jego ojciec ©mat. prasowe

  Takiego gościa pęczniewscy samorządowcy się nie spodziewali. Do tamtejszego urzędu gminy zawitał prof. Andrzej Pawlak. Absolwent Szkoły Podstawowej w Pęczniewie obecnie jest profesorem Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley oraz prezesem amerykańskiej firmy Vortex Innovation Consulting Group.

  - Gdy wszedłem na strony internetowe, w których opisane zostały dokonania prof. Pawlaka, szczęka mi opadła z wrażenia - przyznaje Marcin Janiak, wójt gminy Pęczniew. - Nie wiedziałem, że stąd wyszła tak wybitna osoba.

  Prof. Andrzej Pawlak jest autorem ponad 150 patentów, m.in.: elektronicznie sterowanej zastawki serca (zastawka serca uznawana jest za jedno z dziesięciu najważniejszych rozwiązań wspomagania serca), elektromagnetycznej pompy serca, innowatorskich wdrożeń w obszarze IT i ICT, a także pomysłów zastosowanych w wielu silnikach samochodowych koncernu GM i innych.

  Jego patenty przyniosły firmom wiele miliardów dolarów dochodu. Polak został uhonorowany największą liczbą nagród za innowacje, w tym czterokrotnie w historii koncernu General Motors i Delphi, jako jedyny naukowiec nagrodą Boss Kettering.

  Sentymentalna wizyta prof. Pawlaka w rodzinnych stronach przywiodła go na spotkanie z lokalnymi władzami. Jego wizyta w urzędzie miała na celu nawiązanie współpracy, która w przyszłości ma przyczynić się do rozwoju gminy.

  - Zamierzamy współpracować na wielu płaszczyznach, ale nie chciałbym już teraz mówić o konkretach - mówi tajemniczo wójt Janiak. - Jesteśmy umówieni na kolejną wizytę, po której może się coś wyjaśni.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny