Prognoza pogody: zapowiada się upalny weekend, a potem...

  Prognoza pogody: zapowiada się upalny weekend, a potem...

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Najbliższe dni mają być bardzo upalne, ochłodzić ma się dopiero od wtorku

  Najbliższe dni mają być bardzo upalne, ochłodzić ma się dopiero od wtorku ©Krzysztof Szymczak

  To będzie naprawdę gorący okres. Już od piątku temperatura będzie rosnąć, by w weekend przekroczyć 35 stopni Celsjusza w cieniu. Z prognoz wynika, że najcieplej będzie w poniedziałek. Zdaniem meteorologów, temperatura nie odbiega od lipcowej normy.
  Najbliższe dni mają być bardzo upalne, ochłodzić ma się dopiero od wtorku

  Najbliższe dni mają być bardzo upalne, ochłodzić ma się dopiero od wtorku ©Krzysztof Szymczak

  Z przewidywań Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynika, że już w piątek temperatura osiągnie 28 stopni w cieniu.

  - Od soboty będzie jeszcze cieplej, temperatura wzrośnie do 35 stopni - zapowiada Eugeniusz Szwed, kierownik Biura Prognoz IMGW w Poznaniu. - Najgorętszy będzie jednak poniedziałek. Przewidujemy, że w Łodzi tego dnia będzie 37 stopni. Od wtorku natomiast nastąpi ochłodzenie i to aż o 10 stopni.
  Przewidujemy, że w nocy z poniedziałku na wtorek w Łodzi mogą wystąpić gwałtowne burze, które przeciągną się do wtorku. Tak wysoka temperatura raczej nie wróci, przynajmniej w najbliższym czasie.

  W sobotę, niedzielę i poniedziałek także możemy spodziewać się lokalnych burz, ale synoptycy zapowiadają, że nie będą one gwałtowne.

  Być może w poniedziałek padnie lipcowy rekord ciepła w Łodzi. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że najcieplej było w lipcu 1963 roku - w cieniu odnotowano wówczas 36 stopni. Natomiast w lipcu 1976 roku padł w Łodzi lipcowy rekord zimna: na termometrach pojawiło się zaledwie 4,2 stopnia, ale pomiar został wykonany nad ranem.

  Najwyższą średnią miesięczną temperaturę w lipcu odnotowano w Łodzi w 1963 roku. Wyniosła ona 20,4 stopnia. Najchłodniejszą natomiast w lipcu 1979 roku - 14,5 stopnia.

  Eugeniusz Szwed zaznacza, że tegoroczne wskazania termometrów nie odbiegają od temperatur, charakterystycznych dla lipca. - O upale mówimy, gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza - tłumaczy Eugeniusz Szwed. - W lipcu 2000 roku było aż 20 upalnych dni.

  Średnim miesięcznym temperaturom w Łodzi przyglądają się też statystycy Urzędu Statystycznego w Łodzi. Z ich danych wynika, że od 1981 roku najcieplej w lipcu było w 2006 roku, gdy średnia wyniosła 23 stopnie. Sześć lat wcześniej lipiec był znacznie chłodniejszy, średnia temperatura wyniosła 15,9 stopnia.

  Lekarze radzą, by w najbliższych dniach zachować ostrożność. Apele kierują szczególnie do osób starszych, a także cierpiących na choroby układu krążenia. W czasie upałów należy dużo pić, nie spędzać dużo czasu na słońcu, a jeśli już musimy wyjść z domu, trzeba zadbać o nakrycie głowy.

  Jeżeli natomiast przytrafi nam się udar słoneczny, należy jak najszybciej udać się do chłodnego pomieszczenia, a najlepiej wziąć zimny prysznic. Konieczne jest również uzupełnienie płynów i elektrolitów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo