Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody: zapowiada się upalny weekend, a potem...

Alicja Zboińska
Najbliższe dni mają być bardzo upalne, ochłodzić ma się dopiero od wtorku
Najbliższe dni mają być bardzo upalne, ochłodzić ma się dopiero od wtorku Krzysztof Szymczak
To będzie naprawdę gorący okres. Już od piątku temperatura będzie rosnąć, by w weekend przekroczyć 35 stopni Celsjusza w cieniu. Z prognoz wynika, że najcieplej będzie w poniedziałek. Zdaniem meteorologów, temperatura nie odbiega od lipcowej normy.

Z przewidywań Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynika, że już w piątek temperatura osiągnie 28 stopni w cieniu.

- Od soboty będzie jeszcze cieplej, temperatura wzrośnie do 35 stopni - zapowiada Eugeniusz Szwed, kierownik Biura Prognoz IMGW w Poznaniu. - Najgorętszy będzie jednak poniedziałek. Przewidujemy, że w Łodzi tego dnia będzie 37 stopni. Od wtorku natomiast nastąpi ochłodzenie i to aż o 10 stopni. Przewidujemy, że w nocy z poniedziałku na wtorek w Łodzi mogą wystąpić gwałtowne burze, które przeciągną się do wtorku. Tak wysoka temperatura raczej nie wróci, przynajmniej w najbliższym czasie.

W sobotę, niedzielę i poniedziałek także możemy spodziewać się lokalnych burz, ale synoptycy zapowiadają, że nie będą one gwałtowne.

Być może w poniedziałek padnie lipcowy rekord ciepła w Łodzi. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że najcieplej było w lipcu 1963 roku - w cieniu odnotowano wówczas 36 stopni. Natomiast w lipcu 1976 roku padł w Łodzi lipcowy rekord zimna: na termometrach pojawiło się zaledwie 4,2 stopnia, ale pomiar został wykonany nad ranem.

Najwyższą średnią miesięczną temperaturę w lipcu odnotowano w Łodzi w 1963 roku. Wyniosła ona 20,4 stopnia. Najchłodniejszą natomiast w lipcu 1979 roku - 14,5 stopnia.

Eugeniusz Szwed zaznacza, że tegoroczne wskazania termometrów nie odbiegają od temperatur, charakterystycznych dla lipca. - O upale mówimy, gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza - tłumaczy Eugeniusz Szwed. - W lipcu 2000 roku było aż 20 upalnych dni.

Średnim miesięcznym temperaturom w Łodzi przyglądają się też statystycy Urzędu Statystycznego w Łodzi. Z ich danych wynika, że od 1981 roku najcieplej w lipcu było w 2006 roku, gdy średnia wyniosła 23 stopnie. Sześć lat wcześniej lipiec był znacznie chłodniejszy, średnia temperatura wyniosła 15,9 stopnia.

Lekarze radzą, by w najbliższych dniach zachować ostrożność. Apele kierują szczególnie do osób starszych, a także cierpiących na choroby układu krążenia. W czasie upałów należy dużo pić, nie spędzać dużo czasu na słońcu, a jeśli już musimy wyjść z domu, trzeba zadbać o nakrycie głowy.

Jeżeli natomiast przytrafi nam się udar słoneczny, należy jak najszybciej udać się do chłodnego pomieszczenia, a najlepiej wziąć zimny prysznic. Konieczne jest również uzupełnienie płynów i elektrolitów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki