Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program polityki społecznej Łódź 2020+ ma poprawić jakość życia łodzian

Marcin Bereszczyński
Władze miasta obiecują, że rewitalizacja śródmiejskich kwartałów na trwale poprawi jakość życia mieszkańców. Wcześniej odbędą się jednak konsultacje
Władze miasta obiecują, że rewitalizacja śródmiejskich kwartałów na trwale poprawi jakość życia mieszkańców. Wcześniej odbędą się jednak konsultacje Krzysztof Szymczak
W Łodzi opracowano pierwszy w Polsce program poświęcony polityce społecznej miasta na najbliższe lata. Program zostanie poddany konsultacjom społecznym, które trwać będą do 29 stycznia. W lutym program powinna zatwierdzić Rada Miejska, potem ma być wdrażany.

Prace nad dokumentem poświęconym polityce społecznej Łodzi 2020+ trwały od ponad roku. Ich podstawą był raport IBM. W 2012 r. Łódź wygrała konkurs na grant w programie Smarter Cities Challenge. Dzięki temu w 2013 r. do Łodzi przyjechało sześciu specjalistów IBM, którzy mieli pomóc w usprawnieniu systemu pomocy społecznej i urzędu pracy. Ich raport kosztował 400 tys. dolarów.

- Program polityki społecznej nie będzie opierał się tylko na pomocy społecznej - stwierdziła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Program obejmie demografię, edukację i ochronę zdrowia. Chcemy strategii, która pozwoli odrodzić się społeczeństwu miasta. Polityka społeczna ma pokazać, co należy zrobić, aby osobom, którym dobrze się żyje, żyło się jeszcze lepiej. Ma odpowiedzieć, co zrobić, aby rodziny decydowały się na więcej niż jedno dziecko.

Polityka społeczna Łodzi została podzielona na 3 działy. Każdy z nich będzie tematem oddzielnego spotkania konsultacyjnego. Najpierw odbędzie się debata dotycząca demografii, później rynku pracy, a następnie programom prozdrowotnym i edukacyjnym.

- W programie polityki społecznej znajdą się projekty, które już są w Łodzi realizowane, takie jak "Młodzi w Łodzi" i mieszkania komunalne dla absolwentów uczelni. W politykę społeczną wpisuje się też program odpracowania długów czynszowych. Ujęcie tych projektów w programie polityki społecznej pozwoli przeznaczać więcej pieniędzy na te projekty - dodał wiceprezydent Tomasz Trela.

Hanna Gill-Piątek z biura ds. rewitalizacji UMŁ powiedziała, że nowatorskim rozwiązaniem polityki społecznej jest włączenie do niej kwestii mieszkalnictwa. Dodała, że dokument polityki społecznej Łodzi jest istotną częścią projektu rewitalizacji kwartałów miasta.

- Przy tworzeniu polityki społecznej przy jednym stole usiedli przedstawiciele wszystkich wydziałów i jednostek magistratu. Chodziło nam o to, aby przekroczyć urzędnicze podziały na pomoc społeczną, zdrowie, edukację i połączyć te dziedziny w całość - dodała Hanna Gill-Piątek.

Program polityki społecznej jest kontynuacją i poszerzeniem Strategii rozwiązywania problemów społecznych w mieście Łodzi na lata 2011-2015. Dokument ma 180 stron. Składa się z części diagnostycznej, strategicznej oraz opisu wdrażania i monitorowania programu.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki