Program ZIP: ile kosztuje leczenie? [SPRAWDŹ!]

  Program ZIP: ile kosztuje leczenie? [SPRAWDŹ!]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Program ZIP pozwala sprawdzić koszty leczenia. Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, informowała o tym w Łodzi.
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Łukasz Kasprzak

  Cztery tysiące złotych na operację kolana, 550 złotych na wizyty u lekarzy specjalistów i zabiegi rehabilitacyjne, 250 złotych na ortezę i 127 złotych na refundację leków - łącznie ponad pięć tysięcy złotych. Tyle NFZ wydał w ciągu ostatnich pięciu lat na leczenie pana Grzegorza z Widzewa. Łodzianin dowiedział się tego dzięki specjalnemu programowi ZIP, który w całej Polsce wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.
  ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o historii jego leczenia od 2008 roku i kwocie, jaką system wydał na jego leczenie.

  - Jest to źródło wiedzy dla każdego pacjenta, który teraz jednym kliknięciem myszki będzie mógł sprawdzić ile kosztowało jego leczenie w ostatnich latach. W przyszłości na koncie każdego pacjenta będzie też informacja o kwocie, jaką do systemu wpłacił.
  Będzie można sobie porównać ile pieniędzy się wpłaciło, a ile zostało wydane na nasze leczenie. Musimy tu oczywiście pamiętać o zasadzie solidaryzmu społecznego, dlatego wiadomo, że będą duże dysproporcje - tłumaczy Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, która w poniedziałek przyjechała na konferencję prasową do Łodzi. - ZIP jest też rodzajem obywatelskiego nadzoru pacjentów nad systemem, do czego zachęcam.

  Od poniedziałku każdy może zalogować się w serwisie i sprawdzić historię leczenia na swoim koncie. Dzięki temu uda się wyeliminować oszustwa ze strony przychodni, które dwukrotnie pobierały opłaty: od pacjenta i NFZ. W Łodzi takich historii nie brakowało. Jedną z poszkodowanych była pani Joanna, która w styczniu skorzystała z możliwości sprawdzenia historii swojego leczenia w NFZ. Serwis ZIP był jeszcze niedostępny, ale NFZ umożliwił już pobieranie historii leczenie w wersji papierowej w swojej siedzibie. Łodzianka dowiedziała się, że lekarz dentysta u którego leczyła zęba prywatnie, za tę pracę ponownie pobrał pieniądze z NFZ. W ten sposób za jedno leczenie płacono mu dwa razy. Łodzianka złożyła skargę do NFZ, który ukarał stomatologa karą 4 tys. zł. Takich sytuacji może być więcej, ponieważ sygnały o podwójnym pobieraniu opłat dochodziły do NFZ od dawna. Zweryfikować mogą to jedynie pacjenci, którzy wiedzą czy za daną wizytę zapłacili prywatnie, czy też nie.

  - Dzięki systemowi ZIP każdy pacjent będzie mógł sprawdzić koszt, miejsce i adres poradni, w której miał wizytę. Są także informacje na temat realizacji recept refundowanych oraz wizyt i pobytów w szpitalach i przychodniach. Korzystanie z serwisu jest oczywiście dobrowolne, ale serdecznie do tego zachęcamy - mówi Agnieszka Pachciarz.

  System zaczął działać 1 lipca. W poniedziałek zalogowali się już pierwsi pacjenci. Niestety konta nie można założyć samodzielnie. Mogą to zrobić urzędnicy NFZ w siedzibie. Tam dostaje się specjalny login i hasło.

  - Bardzo zależało nam na bezpieczeństwie danych zawartych w systemie, dlatego konta nie są imiennie. Nie ma tam ani imienia i nazwiska, ani numeru pesel pacjenta. Jest tylko numer konta. Ten nadawany jest w siedzibie NFZ. Dostaje się kopertę z loginem i hasłem, podobną do tej, którą otrzymujemy w banku zakładając konto. Dzięki temu nasze dane w systemie są w pełni bezpieczne, a dostęp do serwisu łatwy - mówi Pachciarz. - Będziemy jeszcze indywidualizować ten serwis. Chcemy np. żeby do osób leczących się na astmę czy alergię automatycznie trafiały informacje na temat programów profilaktycznych dla astmatyków.

  ***

  Jak zalogować się do serwisu ZIP?

  Krok 1
  • Należy zgłosić się do najbliższej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia, aby założyć konto w ZIP.
  • Konta zakładane są w salach obsługi. Urzędnicy NFZ będą zachęcać do zakładania kont ZIP, podczas wydawania kart EKUZ przez całe wakacje.
  • Zakładając konto trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Należy też wypełnić krótki formularz.
  • Pracownik NFZ wyda pacjentowi unikalny login i hasło, dzięki którym zalogujemy się w domu do serwisu.
  • Login i hasło wydawane są w zamaskowanych kopertach, podobnych do tych, które dostajemy z pinem, zakładając konto w banku.
  • Pracownik NFZ nie zna naszego loginu i hasła.
  • Założenie konta trwa 5 min.
  • W Łódzkiem można to zrobić: w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 56, w Sieradzu przy pl. Wojewódzkim 3, w Piotrkowie Trybunalskim przy al. Armii Krajowej 15, a w Skierniewicach przy ul. Jagiellońskiej 29 (w godzinach pracy delegatur NFZ).


  Krok 2
  • Należy wejść na stronę zip.nfz.gov.pl i zalogować się wpisując otrzymany login i hasło.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapłaciłam dwa razy!

  Nina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zalogowałam się i jak ogromne było moje zdziwienie, że za każdą prywatną wizytę u stomatologa NFZ też zapłacił! Lekarz złodziej!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z.U.S. I N.F.Z.

  Berni. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Byłem i porażka Z.U.S nie uaktualnił moich danych. Istnieją jeszcze z dowodu typu książeczka. Do tego poruszam się na wózku inwalidzkim a do N.F.Z. w Łodzi ul....rozwiń całość

  Byłem i porażka Z.U.S nie uaktualnił moich danych. Istnieją jeszcze z dowodu typu książeczka. Do tego poruszam się na wózku inwalidzkim a do N.F.Z. w Łodzi ul. Kopcińskiego nie ma wjazdu dla wózkersów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ubezpieczenie zdrowotne

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

  Skoro pan Grzegorz posiada ubezpieczenie zdrowotne to NFZ nie wydął nic. On tylko zbiera składki, utrzymuje z nich swoją strukturę i pozostałości przeznacza na refundację koszów leczenia. To jest...rozwiń całość

  Skoro pan Grzegorz posiada ubezpieczenie zdrowotne to NFZ nie wydął nic. On tylko zbiera składki, utrzymuje z nich swoją strukturę i pozostałości przeznacza na refundację koszów leczenia. To jest ubezpieczenie zdrowotne po polsku. Tak więc panie redaktorze błąd merytoryczny. Jeszcze raz powtarzam NFZ nic nie daje. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niby można założyć konto

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

  Gdyby NFZ chciał aby te konta były powszechne dałby radę zrobić to zdalnie. Ewentualnie mógłby pofatygować się z przeniesieniem zakładania kont do większych siedlisk. Co by się stało gdyby np....rozwiń całość

  Gdyby NFZ chciał aby te konta były powszechne dałby radę zrobić to zdalnie. Ewentualnie mógłby pofatygować się z przeniesieniem zakładania kont do większych siedlisk. Co by się stało gdyby np. powstało w Galerii Łódzkiej i w Manufakturze zewnętrzne stanowisko NFZ do zakładania konta pracujące w godzinach otwarcia centrum. W XXI wieku strona techniczna jest rozwiązana. Tylko chęci po stronie NFZ. No ale tam najtrudniej bo tam sa same mocne materiały odporne na oczekiwania pacjentów!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  program

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 24

  A ile kosztował program i po co on komu??????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak jest taki program to czasach XXI wieku na ch.... jest NFZ ?

  by kolesiom zyło się lepiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 13

  kolejny pośrednik w marnotrawieniu składek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pan Grzegorz z Widzewa

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 26

  NFZ na leczenie p.Grzegorza wydał w ciągu 5 lat "ponad 5 tyś. zł." tylko że p.Grzegorz w tym okresie płacąc składki wydał też ponad 5 tysięcy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo