18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program ZIP: ile kosztuje leczenie? [SPRAWDŹ!]

Joanna Barczykowska
Program ZIP pozwala sprawdzić koszty leczenia. Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, informowała o tym w Łodzi.
Program ZIP pozwala sprawdzić koszty leczenia. Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, informowała o tym w Łodzi. Łukasz Kasprzak
Cztery tysiące złotych na operację kolana, 550 złotych na wizyty u lekarzy specjalistów i zabiegi rehabilitacyjne, 250 złotych na ortezę i 127 złotych na refundację leków - łącznie ponad pięć tysięcy złotych. Tyle NFZ wydał w ciągu ostatnich pięciu lat na leczenie pana Grzegorza z Widzewa. Łodzianin dowiedział się tego dzięki specjalnemu programowi ZIP, który w całej Polsce wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.

ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o historii jego leczenia od 2008 roku i kwocie, jaką system wydał na jego leczenie.

- Jest to źródło wiedzy dla każdego pacjenta, który teraz jednym kliknięciem myszki będzie mógł sprawdzić ile kosztowało jego leczenie w ostatnich latach. W przyszłości na koncie każdego pacjenta będzie też informacja o kwocie, jaką do systemu wpłacił. Będzie można sobie porównać ile pieniędzy się wpłaciło, a ile zostało wydane na nasze leczenie. Musimy tu oczywiście pamiętać o zasadzie solidaryzmu społecznego, dlatego wiadomo, że będą duże dysproporcje - tłumaczy Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, która w poniedziałek przyjechała na konferencję prasową do Łodzi. - ZIP jest też rodzajem obywatelskiego nadzoru pacjentów nad systemem, do czego zachęcam.

Od poniedziałku każdy może zalogować się w serwisie i sprawdzić historię leczenia na swoim koncie. Dzięki temu uda się wyeliminować oszustwa ze strony przychodni, które dwukrotnie pobierały opłaty: od pacjenta i NFZ. W Łodzi takich historii nie brakowało. Jedną z poszkodowanych była pani Joanna, która w styczniu skorzystała z możliwości sprawdzenia historii swojego leczenia w NFZ. Serwis ZIP był jeszcze niedostępny, ale NFZ umożliwił już pobieranie historii leczenie w wersji papierowej w swojej siedzibie. Łodzianka dowiedziała się, że lekarz dentysta u którego leczyła zęba prywatnie, za tę pracę ponownie pobrał pieniądze z NFZ. W ten sposób za jedno leczenie płacono mu dwa razy. Łodzianka złożyła skargę do NFZ, który ukarał stomatologa karą 4 tys. zł. Takich sytuacji może być więcej, ponieważ sygnały o podwójnym pobieraniu opłat dochodziły do NFZ od dawna. Zweryfikować mogą to jedynie pacjenci, którzy wiedzą czy za daną wizytę zapłacili prywatnie, czy też nie.

- Dzięki systemowi ZIP każdy pacjent będzie mógł sprawdzić koszt, miejsce i adres poradni, w której miał wizytę. Są także informacje na temat realizacji recept refundowanych oraz wizyt i pobytów w szpitalach i przychodniach. Korzystanie z serwisu jest oczywiście dobrowolne, ale serdecznie do tego zachęcamy - mówi Agnieszka Pachciarz.

System zaczął działać 1 lipca. W poniedziałek zalogowali się już pierwsi pacjenci. Niestety konta nie można założyć samodzielnie. Mogą to zrobić urzędnicy NFZ w siedzibie. Tam dostaje się specjalny login i hasło.

- Bardzo zależało nam na bezpieczeństwie danych zawartych w systemie, dlatego konta nie są imiennie. Nie ma tam ani imienia i nazwiska, ani numeru pesel pacjenta. Jest tylko numer konta. Ten nadawany jest w siedzibie NFZ. Dostaje się kopertę z loginem i hasłem, podobną do tej, którą otrzymujemy w banku zakładając konto. Dzięki temu nasze dane w systemie są w pełni bezpieczne, a dostęp do serwisu łatwy - mówi Pachciarz. - Będziemy jeszcze indywidualizować ten serwis. Chcemy np. żeby do osób leczących się na astmę czy alergię automatycznie trafiały informacje na temat programów profilaktycznych dla astmatyków.

***

Jak zalogować się do serwisu ZIP?

Krok 1

  • Należy zgłosić się do najbliższej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia, aby założyć konto w ZIP.
  • Konta zakładane są w salach obsługi. Urzędnicy NFZ będą zachęcać do zakładania kont ZIP, podczas wydawania kart EKUZ przez całe wakacje.
  • Zakładając konto trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Należy też wypełnić krótki formularz.
  • Pracownik NFZ wyda pacjentowi unikalny login i hasło, dzięki którym zalogujemy się w domu do serwisu.
  • Login i hasło wydawane są w zamaskowanych kopertach, podobnych do tych, które dostajemy z pinem, zakładając konto w banku.
  • Pracownik NFZ nie zna naszego loginu i hasła.
  • Założenie konta trwa 5 min.
  • W Łódzkiem można to zrobić: w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 56, w Sieradzu przy pl. Wojewódzkim 3, w Piotrkowie Trybunalskim przy al. Armii Krajowej 15, a w Skierniewicach przy ul. Jagiellońskiej 29 (w godzinach pracy delegatur NFZ).

Krok 2

  • Należy wejść na stronę zip.nfz.gov.pl i zalogować się wpisując otrzymany login i hasło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Program ZIP: ile kosztuje leczenie? [SPRAWDŹ!] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki