Projekcje 3D w Muzeum Kinematografii

  Projekcje 3D w Muzeum Kinematografii

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Cyfrowe projekcje 3D będą możliwe w kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii.
  1/2
  przejdź do galerii

  Cyfrowe projekcje 3D będą możliwe w kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii. ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Do niedawna było jednym z najnowocześniejszych kin w Łodzi, teraz otworzy się na kolejne nowe możliwości, w tym projekcje 3D. To nie jedyna zmiana, jakiej po wartej ponad 220 tys. zł cyfryzacji ulegnie kino Kinematograf w łódzkim Muzeum Kinematografii.
  - W naszych czasach kino, które nie jest poddane cyfryzacji i nie może korzystać z rodzących się w ten sposób możliwości, staje się outsiderem. Wybór był więc prosty - mówi Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii. - Ponad sto tysięcy złotych otrzymaliśmy z programu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a 40 tysięcy dołożyły nam władze miasta. Resztę wygospodarujemy z budżetu Muzeum.

  Technologia cyfrowa to najnowocześniejszy z systemów wyświetlania filmów. Zapewnia lepszą jakość dźwięku, ostrość i stabilność obrazu. Bez względu na czas użytkowania kopii filmu. Jak przekonuje PISF, kina cyfrowe nie są też uzależnione od obiegu kopii taśm filmowych. Wszystkie mogą w tym samym czasie wyświetlać filmy premierowe. Tańsze jest też wykonanie jednej cyfrowej kopii filmu.

  W Muzeum pojawi się nowy projektor z możliwością pokazów w technologii 3D. Możliwe stanie się też odbieranie kopii filmów przez internet. Opracowywany jest już przetarg. Wynik może być znany nawet z początkiem nowego sezonu. Nie oznacza to, że kino odejdzie od projekcji filmów z taśmy 35 mm i 16 mm. Niektóre tylko na takich były rejestrowane.

  Aby ubiegać się o wsparcie z programu "Rozwój kin", trzeba należeć do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, wyświetlać minimum 300 seansów rocznie, prowadzić działalność programową dla młodej widowni i edukację filmową. Kinematograf jako drugie łódzkie kino (po Charliem) i ósme w województwie, współtworzył będzie Sieć Polskich Kin Cyfrowych, koordynowaną przez Filmotekę Narodową.

  - Filmoteka koordynuje już Sieć Kin Studyjnych i bardzo dobrze nam się współpracuje. Mamy zbliżone zadania, więc nasza kooperacja ma zakres daleko szerszy niż projekcje filmów - mówi Mieczysław Kuźmicki.

  Trwają też prace nad obszernym, bogato ilustrowanym wydawnictwem, towarzyszącym wystawie "Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland" (miała premierę w Pradze, w listopadzie trafi do Łodzi). Przybliży ono m.in. praski okres z życia Holland i jej francuską emigrację.

  Gotowa jest też, dzięki 200 tys. zł z Ministerstwa Kultury, dokumentacja projektowa do innej ważnej inwestycji: budowy atrium, podziemnego pawilonu wystawienniczego i magazynów na dziedzińcu pałacu Muzeum. Uzgodnienia formalno-prawne zmierzają do uzyskania pozwolenia na budowę. Muzeum będzie zabiegać o środki na budowę z nowej perspektywy unijnej. Na tym tle dziwnie brzmią przypomniane niedawno propozycje przeniesienia Muzeum do Nowego Centrum Łodzi.

  - "Owóż to wcale niezła myśl i z grzybkami dobra" napisał Gombrowicz, ale pojawia się nie pierwszy raz. Łatwo decyduje się w czyimś imieniu - odpowiada dyrektor. A jaki to był sezon dla Muzeum? - 2012 rok był dla nas dobry pod każdym względem. Początek 2013, przez cięcia budżetowe, zapowiadał się źle. Ale mamy połowę roku i jeśli wszystko będzie postępować jak dotąd, zakończymy go z sukcesem. Nie jest sukcesem, że pracownicy mają minimalne stawki i nie stać nas na podwyżki. Mają energię i entuzjazm, ale jak długo tak będzie? - martwi się Kuźmicki.
  ============11 (pp) Zdjęcie Autor(34962211)============
  fot. Anna Michalska / materiały promocyjne muzeum
  ============06 (pp) Zdjęcie Podpis(34962207)============
  Kino w pałacowej wozowni przyjmie najnowsze technologie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marna godność

  Sławek C. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Współczuję grupie ludzi pracującym w tej instytucji za tak marne pensje,szkoda że nikt tego nie widzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra praca nie popłaca.

  Janus B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  Zwłaszcza ostatni akapit tego artykułu jest godny uwagi. Instytucjom kultury oprócz funduszy na wyposażenie i organizację imprez potrzebują również pieniędzy na płace aby zatrzymać najbardziej...rozwiń całość

  Zwłaszcza ostatni akapit tego artykułu jest godny uwagi. Instytucjom kultury oprócz funduszy na wyposażenie i organizację imprez potrzebują również pieniędzy na płace aby zatrzymać najbardziej aktywnych i twórczych pracowników. Sama pasja i chęć tworzenia im nie wystarczy. Pracownicy instytucji kulturalnych w przeciwieństwie do np. nauczycieli nie mają wspólnej silnej organizacji, która byłaby w stanie przedstawić ich potrzeby i postulaty władzy zwierzchniej. A żyć trzeba.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo