Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Pszczoła" będzie kontynuowany w tym roku w Łowickiem

Rafał Klepczarek
Paweł Pięta
Od ponad roku w powiecie łowickim realizowany jest przez Stowarzyszenie Łowickie.pl wspólnie z przedstawicielami Instytutu Pszczelarstwa Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie projekt ekologiczny „Pszczoła”. Podmioty te razem opracowały program badań pod tytułem „Ocena stanu środowiska na podstawie zawartości metali ciężkich w pyłkach i pszczołach murarki ogrodowej na terenach powiatu łowickiego”.

- W 2017 roku w powiecie łowickim przeprowadzono badania środowiskowe z udziałem dziko żyjącej pszczoły samotnicy - muraki ogrodowej Osmia rufa - informuje Paweł Pięta, radny miejski, który działa w Stowarzyszeniu Łowickie.pl.- Gniazda z pszczołami zostały rozstawione w całym powiecie m.in. w gminie Kocierzew Płd., Kiernozia, Łyszkowice, Nieborów i Bielawy. Łącznie ustawiono blisko 60 gniazd.

W czerwcu ubiegłego roku po zakończonych lotach pszczół, z gniazd pobrano próbki pyłku, a jesienią także pszczoły do analiz na obecność metali ciężkich. Badania określą zawartość m.in. miedzi, cynku, kadmu i ołowiu w próbkach. Dodatkowo określono plantacje, na których uzyskano najwyższe przyrosty populacji pszczoły murarki.

- W kilku gniazdach stwierdziliśmy obecność innego gatunku pszczoły – miesierki, a także innych pożytecznych owadów takich jak biedronki czy złotooki – dodaje inicjator programu „Pszczoła”. - W 2017 roku przebadano 47 gniazd. Do przeprowadzenia badań użyto 58 tys. kokonów pszczół.

W tym roku jak i w poprzednim zespół badawczy przymierza się do kontynuowania badań na terenie powiatu łowickiego. W tym miejscu realizatorzy pragną podziękować wszystkim rolnikom, którzy do tej pory zaoferowali nam pomoc, a w szczególności członkom Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu.

W tym roku gniazda z pszczołami mają zostać rozstawione w bezpośredniej bliskości centrum Łowicza oraz w miejscach, w których uzyskać można najwyższe współczynniki zanieczyszczeń środowiska. Pierwszy rok badań dał wiele informacji.

- Kończące się analizy laboratoryjne pozwolą na wytypowanie miejsc, w których wyszło coś nie tak lub wyszło zbyt dobrze – informuje przedstawiciel Stowarzyszenia Łowickie.pl. - Do tych stanowisk powrócimy także w tym roku. W tych miejscach również pobrane zostaną do analizy gleba i próbki roślin, aby sprawdzić skąd pochodzą zanieczyszczenia. Oczywiście tak jak w poprzednim roku o ilości przeprowadzonych ekspertyz decydować będą finanse.

Aby zespół badawczy mógł kontynuować badania potrzebna jest pomoc. Poszukiwane są osoby do współpracy, które posiadają działki w Łowiczu lub okolicach miasta. W tym roku preferowane będą lokalizacje w bezpośredniej bliskości miasta lub w samym mieście oraz miejsca, w których występuje ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Realizatorzy proszą chętnych o kontakt pod numerem telefonu 504 100 740 lub paweł[email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki