Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy o łódzkim związku metropolitalnym z pozytywną opinią Biura Legislacyjnego Senatu

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Krzysztof Szymczak
Łódzka ustawa metropolitalna uzyskała pozytywną opinię Biura Legislacyjnego Senatu. W przyszłym roku projekt ma trafić do Sejmu. Ma przynieść Łodzi i pobliskim gminom dodatkowe miliony.

O postępach w pracach nad projektem poinformowali w piątek Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz obecny europoseł i były premier Jerzy Buzek. Dobór uczestników był nieprzypadkowy, to senator Kwiatkowski jest autorem projektu ustawy o Łódzkim Związku Metropolitalnym, natomiast Jerzy Buzek udzielił mu poparcia. Poza tym Śląsk, z którego pochodzi Jerzy Buzek ma już taką metropolię.

- Projekt ustawy został już skonsultowany, uzyskał pozytywną opinię Biura Legislacyjnego Senatu, a po nowym roku ma być nadany numer druku - mówi Krzysztof Kwiatkowski. - To szansa na bardziej dynamiczny rozwój regionu, a także gwarancja ponad 200 mln zł na potrzeby metropolii. Tyle bowiem będzie pochodziło odpisu 5 proc. podatku PIT, z którego również korzysta metropolia śląska. To także perspektywa na lepsze życie mieszkańców.

Zdaniem Jerzego Buzka ustawa metropolitalna to kolejny etap rozwoju samorządów.

- W latach 90. ubiegłego wieku powstały trzy autonomiczne systemy samorządowe: gminy, powiaty i województwa - mówi Jerzy Buzek. - Brakowało jednego, który "pchnąłby" do przodu cywilizacyjnie kraj poprzez region. To jest właśnie metropolia. Jest bardzo ważne, by samorządy były przekonane o tym, ze metropolia daje nową szansę na rozwój całego regionu.

Były premier zaznacza, że na ustawie metropolitalnej zyskają nie tylko mieszkańcy obszaru, jaki ona obejmie, ale i wszyscy w województwie. Ustawa będzie miała bowiem wpływ na inwestycje, transport, gospodarkę odpadami.

- Można to porównać do Unii Europejskiej - zaznacza Jerzy Buzek. - Pozwoli to wspólnie zadbać o klimat, czyste powietrze, bioróżnorodność oraz nowoczesne technologie.

O tym, jak istotna jest ustawa przekonuje Hanna Zdanowska, która zauważyła jej wpływ na edukację młodych osób.

- Przepisy są szalenie istotne dla mieszkańców obszaru metropolitalnego - mówi Hanna Zdanowska. - Ważna jest komunikacja, która mogłaby się rozwijać dzięki dodatkowym pieniądzom z podatku PIT. Dzięki temu młodzież mogłaby wybrać Łódź jako miejsce docelowe swojej edukacji. To miałoby także pozytywny wpływ na szkolnictwo wyższe.

Krzysztof Kwiatkowski ma nadzieję, że w przyszłym roku ustawa trafi do Sejmu do dalszych prac.

- Będę się odwoływał do łódzkich parlamentarzystów, by nadali impet tej sprawie - zapowiada Kwiatkowski. - Śląska ustawa metropolitalna została uchwalona ponad politycznymi podziałami i mam nadzieję, że tak też będzie tym razem.

W uzasadnieniu ustawy można przeczytać, że powstanie łódzkiego związku metropolitalnego przyczyni się do wzrostu potencjału ekonomicznego, gospodarczego i kulturowego regionu, który obejmuje Łódź i okoliczne gminy. Projekt bazuje na przepisach zastosowanych w województwie śląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki