Projekty kamienic przy Piotrkowskiej dostępne w internecie...

  Projekty kamienic przy Piotrkowskiej dostępne w internecie [ZDJĘCIA]

  Andrzej Boratyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Projekty kamienic przy Piotrkowskiej dostępne w internecie [ZDJĘCIA]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowe Archiwum Państwowego w Łodzi

  Oryginalne projekty budynków powstałych przy ul. Piotrkowskiej na przełomie XIX i XX w. będzie można za darmo obejrzeć w internecie. Od 30 września około 750 planów z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi zostanie umieszczonych na stronie www.szukajwarchiwach.pl.
  Wśród dokumentów zgromadzonych w łódzkim archiwum są akta dawnych urzędów guberni piotrkowskiej Królestwa Polskiego (należała do niej Łódź), które zajmują aż pół kilometra półek. Zachowały się m.in. projekty budowlane, które dotyczą około 20 tysięcy budynków.

  - Archiwalia są często wykorzystywane przy ewidencjonowaniu i rewitalizacji zabytków - mówi Piotr Strembski, kierownik oddziału konserwacji i reprografii Archiwum Państwowego w Łodzi. - Sięgają do nich studenci i naukowcy, jednak ze względu na oryginalne opisy w języku rosyjskim, poszukiwania nie dla każdego są łatwe - tłumaczy.

  Materiały jednak stopniowo niszczeją, ze względu na częste korzystanie z nich. Papier staje się bowiem kruchy, a zapisy tracą czytelność. - Pogarsza się stan impregnowanych płócien i kalek, na których tuszem i farbami dawni architekci sporządzili barwne przekroje, rzuty i rysunki fasad budynków - dodaje Strembski.

  Archiwum rozpoczęło więc digitalizację. Wszytko było możliwe dzięki zakupie skanera, pozwalającego na bezpieczne kopiowanie planów. - Na początek pracownicy łódzkiego archiwum zdigitalizowali dokumentację budowlaną 750 obiektów znajdujących się przy ul. Piotrkowskiej. 30 września na stronę www.szukajwarchiwach.pl trafi blisko 10 tysięcy skanów, wraz z polskimi tłumaczeniami tytułów i indeksami ułatwiającymi wyszukiwanie obiektów - kończy Strembski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rosyjskiego uczą się w Niemczech i innych krajach

  dziadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  ponieważ uważają Rosję za ważnego partnera gospodarczego od zawsze. U nas wybierają "nowego sojusznika" i jego język angielski. A ten sojusznik zawsze będzie dymał POlaka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawski

  A te projekty w formacie dwg się zachowały? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  ???
  Bo bym se ściągnał


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  s

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  modele w 3ds, też się zachowały? :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Projekty kamienic

  Aaron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  dobra wiadomość!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo