Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proste sztuczki do zastosowania w ogrodzie, aby rośliny rosły pięknie i zdrowo. Wykorzystaj skorupki jajek, fusy z kawy i... colę

Justyna Madan
Justyna Madan
Sprawdź, co zrobić, żeby ogród był jeszcze piękniejszy i zdrowszy. Wykorzystaj do tego domowe odpadki.
Sprawdź, co zrobić, żeby ogród był jeszcze piękniejszy i zdrowszy. Wykorzystaj do tego domowe odpadki. Unsplash.com
Ogrodnictwo to zarówno przyjemność, jak i ciężka praca. Możemy skupić się jedynie na podlewaniu i pozostawić losowi to, jak będzie wyglądał nasz ogród. Możemy też poświęcić trochę więcej czasu i sprawić, że nasz ogród będzie zdrowy i bogaty jak nigdy wcześniej. Aby włożony trud przyniósł efekty, zastosuj kilka prostych sztuczek, które ułatwią dbanie o rośliny i przyniosą rezultaty.

Spis treści

Praca pracą, ale ogród to też pole do popisu dla naszej kreatywności. Bez względu na to, ile mamy miejsca, możemy hodować warzywa, owoce, kwiaty i ozdobne krzewy. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu i… cierpliwości. Ogród pozostawiony sam sobie zarośnie chwastami, a bez regularnego podlewania uschnie z pragnienia. Jeśli chcemy mieć rezultaty, musimy włożyć chociaż odrobinę wysiłku. Poznaj triki, które sprawią, że ogród będzie wspaniały, jak nigdy.

Wypróbuj te sztuczki w swoim ogrodzie

Fusy z kawy potrzebne od zaraz

Pijesz kawę? To świetnie! Nie wyrzucaj fusów, ponieważ przydadzą się do bardzo wielu rzeczy. To nie tylko domowy peeling złuszczający skórę, ale również doskonały zasób organiczny, który dostarcza azot do stosu kompostu i poprawia strukturę gleby.

Fusy z kawy zawierają około dwóch procent objętości azotu i nie są kwaśne – kwas w kawie jest rozpuszczalny w wodzie, więc znajduje się głównie w kubku z kawą. Jeśli dodajemy fusy z kawy do stosu kompostu, należy dodać też liście i ściętą trawę w równych ilościach. Jeszcze mokre fusy możemy wymieszać bezpośrednio z glebą. Są najlepsze przede wszystkim do nawożenia magnolii i azalii. Fusy z kawy jednocześnie odstraszają ślimaki i przyciągają dżdżownice, które spulchniają i wzbogacają glebę ogrodową.

Nie wyrzucaj skorupek jaj

Skorupki jajek są świetne do odstraszania ślimaków w ogrodzie. Wystarczy umieścić pokruszone skorupki wokół roślin. Nie ma w nich żadnego tajnego składnika, którego ślimaki nie znoszą, problemem dla ślimaków są ostre krawędzie skorupek, które mogą pokaleczyć ich miękkie ciała, dlatego unikają miejsc ze skorupkami.

Sól Epsom w ogrodzie

Gorzka sól angielska ma właściwości zdrowotne i upiększające, jeśli dodamy ją do kąpieli. A jak wpływa na ogród? Ta sól, która właściwie wcale nie jest solą, zawiera kombinację magnezu oraz siarki, które są kluczowymi składnikami umożliwiającymi roślinom wchłanianie trzech dużych pierwiastków niezbędnych do wzrostu:

  • azotu,
  • fosforu,
  • potasu.

Wykorzystaj folię aluminiową

Problem z pełzającymi owadami w ogrodzie warzywnym? Możesz ochronić przed nimi pomidory i dynie, stosując prostą sztuczkę – zrób kołnierz z folii aluminiowej i owiń go wokół warzyw. To może pomóc odstraszyć niechciane robaki. Nie stoi za tym żadna naukowa przesłanka, folia stanowi barierę, której insekty nie będą chciały przekroczyć.

Mydło na owady?

Rozpuść 1 łyżeczkę mydła w płynie w 4 szklankach wody. Spryskaj miksturą rośliny zaatakowane przez przędziorki, mszyce lub wciornastki. Taką mieszanką możemy też usuwać zanieczyszczenia z liści. Chociaż zawiera gotowy produkt, który zawiera chemikalia, mydło z woda jest jednym z najbezpieczniejszych i najdelikatniejszych pestycydów.

Wykorzystaj czosnek przeciwko insektom

Wystarczy umieścić 1 ząbek czosnku w blenderze, dodać 2 szklanki wody i dobrze zmiksować. Płyn przelewamy do słoika, przykrywamy i odstawiamy na 24 godziny. Następnie filtrujemy przez gazę do większego pojemnika. Rozcieńczamy z 10 szklankami wody. Mieszanka powinna odstraszyć owady, ale ich nie zabijać. Jeśli po spryskaniu roślin znajdziemy martwe owady, oznacza to, że mikstura nie jest odpowiednio rozcieńczona, trzeba dodać więcej wody.

Soda na choroby grzybicze

Jest to właściwie środek zapobiegawczy, a nie walka z istniejącą już chorobą. Rozpuszczamy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej w 4 szklankach wody, dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń. Rozpylamy na roślinach, powtarzamy co 1-2 tygodnie, w zależności czy padał deszcz.

Cola dla azalii

Wlej 1 litr coli do gleby u podstawy azalii i gardenii, dzięki temu rośliny będą piękniej kwitły. Chodzi o skład, więc nie trzeba kupować markowego napoju, wystarczy ten najtańszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki