MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Strzały w parku, czyli w maju o powstaniu styczniowym

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Był nawet wspólnie odtańczony na parkowych alejkach polonez
Był nawet wspólnie odtańczony na parkowych alejkach polonez Aleksander Gąciarz
Jak nabić pistolet skałkowy, a jak armatę. Dlaczego dawne mundury wojskowe nie miały maskować żołnierzy a przeciwnie, sprawiać, by byli wyraźnie widoczni. Co to jest małpi chwyt i dlaczego artylerzysta bez kciuków był nieprzydatny. Jak upiec podpłomyk, a zatańczyć oberka. Tych i innych rzeczy można się było dowiedzieć podczas pikniku historycznego w proszowickim parku miejskim. Jego motywem przewodnim było powstanie styczniowe.

Czasy powstania styczniowe w Proszowicach chyba zawsze pozostaną w cieniu Insurekcji 1794 roku. Postaci Tadeusza Kościuszki i Bartosza Głowackiego są silnie wrośnięte w rodzimą tradycję i upamiętnione w różnych formach. Podobnych pamiątek z wydarzeń lat 1863 i 1864 trudno odnaleźć. Co jednak nie znaczy, że powstanie nie zaznaczyło się w Proszowicach w żaden sposób.

- W samym mieście nie doszło do żadnych potyczek, ale w sierpniu 1863 roku na polach Wąsowa i Czernichowa doszło do bitwy powstańców z Moskalami, w której zginęło 28 Polaków, a 36 zostało rannych. Ci ostatni zostali następnie umieszczeni w prowizorycznym szpitalu, urządzonym w majątku Romualda Gostkowskiego na Zagrodach. Sześciu z nich zmarło od odniesionych ran i zostali pochowani w sąsiedztwie kościoła świętej Trójcy - przypomina Wojciech Nowiński, historyk-amator, który 160 lat po powstaniu ustalił nazwiska pochowanych w Proszowicach powstańców.

Pewne wyobrażenie o tym, jak mogła wyglądać potyczka na polach Wąsowa i Czernichowa dała inscenizacja historyczna, którą w parku miejskim zaprezentowały grupy rekonstrukcyjne, współpracujące z firmą Templum Temporis. Byli powstańcy, byli Moskale, padały strzały z karabinów i armat, toczyły się walki z użyciem broni białej. Poza tym można było obejrzeć broń i umundurowanie z epoki i dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek, o których chętnie opowiadali pasjonaci historii.

- Program imprezy stworzyliśmy wspólnie z grupami rekonstrukcji historycznych takimi jak „Konspiracja”, GRH „Dezerterzy”, „Wataha Rycerska” z Tarnowa. Dzięki temu możemy pokazać szeroki zakres atrakcji. Mamy broń palną, broń ręczną, ale też warsztaty historyczne, malarstwo plenerowe, warsztaty szermierki, strzelnicę i staropolską kuchnię polową. Dzięki temu, że wszystkiego można dotknąć, zobaczyć, porozmawiać z historykami, ludzie mogą lepiej poznać epokę powstania styczniowego – mówi Hubert Sztaba z Templum Temporis.

Na organizację wydarzenia Centrum Kultury i Wypoczynku otrzymało grant z Biura Niepodległa.

W ramach imprezy odbył się też konkurs plastyczny. Poniżej jego zwycięzcy:
Kategoria 13-17 lat
1. Nadia Syrowy (Zespół Szkół w Proszowicach)
2. ex aequo Oliwia Karczewska (Zespół Szkół w Proszowicach), Martyna Meres (Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach)
3. ex aequo Emilia Słaby (Zespół Szkół w Proszowicach), Piotr Starek (Szkoła Podstawowa nr 1 w Proszowicach).

Kategoria powyżej 18 lat
1. Aleksandra Orzechowska (Ostrów).

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski