Protest głodowy medyków w Łodzi. Trzeci dzień głodówki....

  Protest głodowy medyków w Łodzi. Trzeci dzień głodówki. "Czujemy się gorzej, ale nie tracimy nadziei

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Protest głodowy medyków w Łodzi
  1/30
  przejdź do galerii

  Protest głodowy medyków w Łodzi ©Agnieszka Jędrzejczak

  Protest głodowy lekarzy w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi trwa trzeci dzień. Protestujących jest coraz więcej, a głodówkę w ostatnich dniach rozpoczęto już także w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.
  - Zaczynamy odczuwać zmęczenie, na wykonanie naszych codziennych czynności potrzebujemy więcej czasu, ale jesteśmy pełni nadziei i nie tracimy dobrego ducha - mówi nam Piotrek, lekarz stażysta.

  CZYTAJ TEŻ: Głodówka lekarzy w Łodzi. Drugi dzień protestu [ZDJĘCIA]


  Protest głodowy w Łodzi trwa od czwartku (19 października). Zaczęło go pięcioro lekarzy rezydentów i stażystów, ale już drugiego dnia protestu głodowego dołączyli kolejni lekarze. W efekcie od soboty protest prowadzi ośmioro medyków w tym jeden diagnosta laboratoryjny i już kolejni pracownicy medyczni zapowiadają swój udział.

  Nie chcę iść na łatwiznę i wyjechać


  - Moi rodzice są lekarzami, więc jeszcze przed rozpoczęciem studiów znałam sytuację w ochronie zdrowia, wiedziałam jak wygląda specjalizacja, dlatego dziś walczę, by doszło do zmian. Wierzę, że uda nam się to zrobić - mówi Paulina, lekarz stażysta z Łodzi, która w drugiej dobie dołączyła do protestu. - Nie mogę powiedzieć, że nie myślę o tym, by wyjechać z kraju. Byłam na praktykach w szpitalu w Austrii i w porównaniu do Polski to zupełnie inna rzeczywistość. Nie ma takiej biurokracji, lekarz nie zajmuje się głównie wypełnianiem dokumentacji medycznej, nie może też przekroczyć swojej normy godzinowej w pracy. Tam personel ma specjalne karty, którymi posługuje się w szpitalu i pamiętam, że kiedy minęły moje godziny pracy, nie mogłam nic otworzyć w szpitalu swoją kartą. Pamiętam też jak np. na ostrej neurologii na jednego pacjenta przypadał jeden lekarz, jedna pielęgniarka i jeden fizjoterapeuta. U nas to niestety na razie niewykonalne - dodaje.

  Do protestu dołączyć postanowił także Mateusz, lekarz rezydent radiologii z Łodzi. - Robimy to w słusznej sprawie. Głodówka to radykalna forma protestu, ale dzięki temu to, o co walczymy jest bardziej dostrzegane przez społeczeństwo - mówi Mateusz. - Najłatwiej byłoby wyjechać, zostawić te problemy, ale chcę specjalizować się tutaj, w swoim kraju, blisko swojej rodziny.

  W sobotę protest głodowy w Łodzi rozpoczął również diagnosta laboratoryjny. - Problemem w tej dziedzinie jest m.in. brak wydzielonych finansów na diagnostykę laboratoryjną i brak laboratoriów włączonych w strukturę szpitali. Laboratoria w głównej mierze są sprywatyzowane. A przecież 80 proc. decyzji lekarza w leczeniu pacjenta opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Bez nich nie ma diagnostyki - mówi Łukasz, protestujący diagnosta.

  Głodujących każdego dnia odwiedzają wspierający ich inni pracownicy ochrony zdrowia, studenci i pacjenci. Głosy wsparcia słyszy się tu niemal na każdym kroku. - Walczcie, trzymam za was kciuki - pada co jakiś czas od przechodzących przez korytarz pacjentów. Jedna z nich przyniosła protestującym bukiet kwiatów. W sobotę odwiedził ich także prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

  Nikt nie powiedział "dziękuję"


  - Macie nasze pełne poparcie, tak jak poparcie lekarzy na całym świecie. Ubolewam, że nikt z resortu nie powiedział wam "dziękuję" za to, że walczycie o zmiany, że narażacie własne zdrowie dla pacjentów i wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Stara się was cały czas zdyskredytować, padają zarzuty, że jesteście pozbawieni zasad, ale to właśnie wy jesteście teraz najbliżej kodeksu etyki. Nie przedkładacie tej walki nad bezpieczeństwo pacjentów - powiedział protestującym dr Grzegorz Mazur. - Niedofinansowanie to główny problem systemu ochrony zdrowia. To jest czas, kiedy władze powinny przystąpić do poważnych rozmów. Światowe Stowarzyszenie Lekarskie przyjęło Nadzwyczajną Rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce, solidaryzuje się z lekarzami i apeluje do premier o włączenie się do negocjacji.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Lekarze rezydenci zaostrzają protest. Głodują w szpitalu, oddają krew i wzięli urlopy

  Głodujący są pod kontrolą tzw. lekarzy protestu, w tym psychologa. Lokalne głodówki rozpoczęli również pracownicy ochrony zdrowia w Szczecinie, Lesznie, Bydgoszczy, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. O organizacji swoich mówią jeszcze inne miasta. W Warszawie protest głodowy trwa od 2 października. Przez siedem dni głodował tam Tomasz Karauda, lekarz rezydent z Łodzi. Został zdyskwalifikowany ze względu na stan zdrowia.

  - Bałem się, że jak przyjadę na protest do Łodzi to zobaczę zmęczonych, niewierzących, że nasza walka ma sens ludzi. Rząd stara się brać nas na przeczekanie i to może demotywować. Ale samo poruszenie, które zobaczyłem zaraz po przekroczeniu progu szpitala, odbudowało moją wiarę, że także osoby biorące udział w lokalnych protestach są bardzo zmobilizowane. To jest nasza siła - powiedział nam Tomasz Karauda. - Uzyskaliśmy jedną bardzo ważną rzecz, że teraz rząd mówi oficjalnie i głośno o 6 proc. PKB. Do tej pory chwalono się wyłącznie dotychczasowymi osiągnięciami. Chcemy teraz uzyskać skrócenie okresu dojścia do tego z ponad siedmiu lat do 3-4 lat. Jeżeli uda nam się to, będziemy bardzo bliscy porozumienia - dodał.

  29 października ulicą Piotrkowską w Łodzi przejdzie marsz solidarności z protestującymi medykami i poparcia dla zmian w ochronie zdrowia.  ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY. KIEDY ZMIANA CZASU

  ORIONIDY - październik 2017. DESZCZ METEORÓW. Gdzie oglądać ORIONIDY 2017?

  KSW 40 KARTA WALK. PUDZIAN W KSW 40. KSW DUBLIN. KSW 40 DUBLIN 22.10.2017

  LE PAPILLON NOIR KATOWICE KUCHENNE REWOLUCJE KATOWICE MAGDA GESSLER W LE PAPILLON NOIR W KATOWICACH

  DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 8 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (33)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stażyści bez doświadczenia ale najwiecej do powiedzenia

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Byłem tam, sami stażyści głównie tam siedzą, zaraz po studiach bez doświadczenia, ale strajkują o podwyżki.
  A rezydenci to najczęściej maja umowy w innych placówkach, a za specjalizacje dostają...rozwiń całość

  Byłem tam, sami stażyści głównie tam siedzą, zaraz po studiach bez doświadczenia, ale strajkują o podwyżki.
  A rezydenci to najczęściej maja umowy w innych placówkach, a za specjalizacje dostają kasę od Państwa. Jaki inny zawód tak ma ze jak ktoś się dokształca specjalizuje to państwo mu dopłaca ?
  Ponadto większość lekarzy nie pracuje po 8h tylko w poradniach od 9-13 i uciekają do domu lub na prywatę, a wg kodeksu pracy maja dłuższy czas pracy dzienny. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmiech nie protest

  Pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Jak przyjechała telewizja to szybko chowali czekolady...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wpis płatny

  TT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Wpadło 1,50 za kłamstwo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego głodują? Nie mają co jeść?

  ~observer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Witam,
  Dlaczego głodują? Nie mają co jeść?
  Biedne dzieci...
  Pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram młodych

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  W służbie zdrowia muszą wreszcie zajść zmiany! Nie może być tak, że opłacamy składki zdrowotne, a mimo to system jest niewydolny, czekamy w gigantycznie długich kolejkach. Lekarze, diagności,...rozwiń całość

  W służbie zdrowia muszą wreszcie zajść zmiany! Nie może być tak, że opłacamy składki zdrowotne, a mimo to system jest niewydolny, czekamy w gigantycznie długich kolejkach. Lekarze, diagności, ratownicy- cała młoda kadra medyczna jest świetnie wykształcona, witana z uśmiechem na ustach za granicą. Ci młodzi ludzie powinni czuć nasze wsparcie, wsparcie pacjentów! Wsparcie ludzi dla których poświęcili czas na edukację (i będą się dla nas dokształcać przez całe życie). Popieramy Was z całego serca jako pacjenci! Trzymamy kciuki za spełnienie Waszych postulatów, za to by ochrona zdrowia w Polsce zamierzała w kierunku standardów europejskich (do czego potrzebne jest finansowanie, bo zwróćcie uwagę, że nasze obecne niecałe 5% PKB to nie jest połowa tego co u naszych zachodnich sąsiadów, bo ich PKB jest znacznie wyższe!) Na koniec dodam, że mam w rodzinie przyszłego diagnostę i jak widzę ogrom wiedzy jaki musi przyswoić, słyszę jakie są problemy z finansowaniem np badań molekularnych, a następnie widzę pogardliwy stosunek części ludzi do całej służby zdrowia to jest mi zwyczajnie przykro. Młodzi naprawdę ciężko pracują na studiach i robią to dla nas, nie oczekują poklasku, a jedynie prawidłowych warunków pracy, sprzętu, dostępu do badań... Niech czują nasze wsparciezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POGADAMY Z UNYMI W 13 DOBIE

  Wanda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Z KRUSZEJĄ - BĘDĄ ZDROWSI


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może najpierw odwiedź nauczyciela

  póki nie strajkują (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  To cię trochę podszkoli z języka polskiego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekarze, jesteśmy z wami!

  EL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  Trzymajcie się!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie popieram. za platformy nie dostali nic i jak piski posłuszni byli...

  lodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Tej grubej blondynkę to z pół roku by się przydało bez żarcia. .na zdrowie:)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie szkodzi

  Ldz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  Głos pisiora na puszczy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga!!!

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Trzymać się z daleka od neurologii w tym szpitalu!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dlaczego?

  ciekawe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  I co w zamian?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aga nie pierdol już

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  Nudna jesteś, może czas do psychiatry?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak? a ruchasz się?

  co? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  no?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Będę pisać tyle, ile mi się podoba!!! A tobie nic do tego!!! Nie musisz odpowiadać pod każdym moim postem. To też się nudne robi. Poza tym piszę prawdę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A pisz, aż cię zamkną

  Pisz! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  A że jesteś głupia, to tylko plujesz i myślisz, że ktoś ci uwierzy na słowo.
  No bo dlaczego miałby nie uwierzyć anonimowej idiotce?
  No dlaczego?
  Przecież podała pełne uzasadnienie ;-)))


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Za wyrażenie własnej opinii jeszcze w tym kraju się nie zamyka. Głupi to jesteś ty. W ogóle co ty się tak bulwersujesz?! Jesteś lekarzem z tego szpitala??? Mam prawo mieć takie zdanie o tym...rozwiń całość

  Za wyrażenie własnej opinii jeszcze w tym kraju się nie zamyka. Głupi to jesteś ty. W ogóle co ty się tak bulwersujesz?! Jesteś lekarzem z tego szpitala??? Mam prawo mieć takie zdanie o tym oddziale, bo miałam z nim styczność i wiem jak funkcjonuje i częściowo jacy ludzie tam pracują.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Własna opinia?

  ? a co z ochroną dobrego imienia ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Jeżeli wyrażę opinię, że jesteś k*rwą i złodziejką, to wszystko jest OK?
  Czy może masz prawo poczuć się obrażona?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Pisząc tak, byś mnie obraził. Tym bardziej, że w ogóle mnie nie znasz. A ja pisząc to, co piszę, wyrażam swoją opinię na podstawie tego, co przechodziłam z tym dziadowskim oddziałem i do czego...rozwiń całość

  Pisząc tak, byś mnie obraził. Tym bardziej, że w ogóle mnie nie znasz. A ja pisząc to, co piszę, wyrażam swoją opinię na podstawie tego, co przechodziłam z tym dziadowskim oddziałem i do czego doprowadzili!!! I co ich tak bronisz?! Pracujesz tam?!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jednak?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  To tylko moja opinia, którą chciałbym wyrazić :-))))
  Widzisz cipciu, tak ci udowodniłem jakie bzdury wypisujesz.
  A co do oddziału to mnie ...ani ziębi ani grzeje. Nigdzie go nie broniłem....rozwiń całość

  To tylko moja opinia, którą chciałbym wyrazić :-))))
  Widzisz cipciu, tak ci udowodniłem jakie bzdury wypisujesz.
  A co do oddziału to mnie ...ani ziębi ani grzeje. Nigdzie go nie broniłem. Sprawdź, przeszukaj wpisy. Głupio, co? Bo jesteś głupia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupich nie sieją

  Hmmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Masz prawo się leczyć. Psychiatrycznie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Z takim tekstami to do PiSiorów i ich fanatyków!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poczekajmy do 15 doby

  Ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Czas leczy rany . Jedyna wiodąca firma zaciera rączki wraz z podwładnymi tatusia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głodówka jest bardzo dobra. Nie wolno być otyłym.

  Lekarz z doświadczeniem ci to powie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

  Jak mało dostajecie wypłaty to może zalegalizujcie łapówki. Będzie jak w kościele, co łaska, nie mniej niż 2.000

  Warto zobaczyć

  Diety