Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest Greenpeace, Warszawa. Aktywiści zablokowali wejście do Ministerstwa Aktywów Państwowych

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: JN/Greenpeace
Źródło: JN/Greenpeace Źródło: JN/Greenpeace
Działacze Greenpeace Polska zablokowali wejście do gmachu ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Domagają się od rządu „wyznaczenia roku 2030 jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla.”

W czwartek rano aktywiści organizacji Greenpeace Polska użyli kontenerów, aby zablokować wejście do budynku Ministerstwa Aktywów Państwowych. Na banerach przygotowanych przez organizację widnieją takie hasła jak: „Sprawiedliwa transformacja teraz”, „Polska bez węgla 2030”, czy „Dość gadania. Czas działać".

Jak informuje Greenpeace Polska, dojścia do resortu blokuje ponad 100 osób działających pod szyldem „Wszystkie Dla Klimatu”.

Aktywiści domagają się od rządu wyznaczenia roku 2030 jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla. Jak zapowiadają: „Dziś ministerstwo będzie nieczynne”. – Kryzys klimatyczny przybiera na sile, giną kolejne gatunki. W kotłach elektrowni na gaz i węgiel rządzący palą naszą przyszłość. Nasze plany i marzenia rozwiewają się z każdą toną gazów cieplarnianych wyrzucanych z kominów. Kluczowi politycy i polityczki ignorują zagrożenie. Jedyne na co potrafią się zdobyć, to puste słowa. A przecież doskonale wiedzą, że węgiel, gaz i ropa zagrażają naszemu życiu i sprawiają, że świat płonie. Bardziej niż bezpieczeństwo ludzi interesują ich doraźne zyski i dogmat nieustającego wzrostu gospodarczego. Mamy dość! – powiedziała Katarzyna Guzek z Greenpeace, cytowana w komunikacie organizacji.

Działacze chcą by minister Sasin podjął decyzję

Aktywiści tłumaczą, że to właśnie w resorcie Aktywów Państwowych zapadają decyzje dotyczące energetycznych i górniczych spółek skarbu państwa i że minister Sasin ma możliwość podjęcia decyzji, które doprowadzą do sprawiedliwej transformacji energetycznej.

– W polskiej energetyce trwa pożar i jedyną szansą na jego ugaszenie jest przyjęcie planu szybkiego odejścia od węgla. Ale zamiast tego rząd i minister Sasin uciekają się do prób przekupstwa za publiczne pieniądze najpierw górników, teraz energetyków w zamian za poparcie dla utworzenia tzw. Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego czyli “umieralni dla elektrowni węglowych” Wszystko to po to by jak najdłużej trwać w węglowym status quo i unikać zmierzenia się z wyzwaniem jakim jest przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji. Mamy tego już dość, podobnie jak mamy dość czczego gadania polityków. Chcemy zobaczyć skuteczne działania na rzecz klimatu – powiedziała, cytowana przez organizację, Joanna Flisowska, szefowa działu klimat i energia w Greenpeace.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu

Działacze Greenpeace Polska wskazują, że opublikowany niedawno raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu jest określany czerwonym alertem dla ludzkości.

„To analiza najnowszej wiedzy świata nauki o stanie klimatu. Wynika z niej, że jesteśmy u progu katastrofy. Wciąż można jej j uniknąć ale konieczne jest by kraje uprzemysłowione, w tym Polska odeszły od spalania węgla do 2030 roku a w następnej dekadzie gazu i ropy naftowej” - czytamy.

Odejście od węgla w 2049 r. i opinia KE

Pod koniec maja b.r. roku przedstawiciele rządu i zawodowych związków górniczych podpisali umowę dotyczącą przyszłości górnictwa węgla kamiennego. Daje ona możliwość funkcjonowania kopalń do 2049 roku. Dokument zawiera także zapisy, które pozwalają na wprowadzenie mechanizmów pomocy publicznej przy zakupie węgla przez energetykę zawodową.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń podkreślił w środę w rozmowie z portalem ISBNews, że obecnie polski rzad czeka opinię Komisji Europejskiej na temat projektu umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego. - Chciałbym, żeby do końca tego roku Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała projekt podpisanej ze stroną społeczną umowy (…), tak by możliwa była prenotyfikacja i przygotowanie ustawy w Sejmie – mówił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest Greenpeace, Warszawa. Aktywiści zablokowali wejście do Ministerstwa Aktywów Państwowych - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki