Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest łodzian ws. nowej ul. Konstytucyjnej [WARIANTY PRZEBIEGU DROGI]

Agnieszka Magnuszewska
Przebieg nowej ul. Konstytucyjnej, która w przyszłości ma połączyć ul. Strykowską z Trasą Górną, budzi oburzenie wielu łodzian. Pod koniec tygodnia protest przeciwko tej inwestycji złożą do Zarządu Dróg i Transportu mieszkańcy osiedla Komorniki, Zarzewia, okolic parku 3 Maja i właściciele ogródków przy ul. Dąbrowskiego.

Mieszkańcy na razie organizują spotkania na osiedlach. W weekend zebrali się na Chojnach, a w poniedziałek na Zarzewiu.

- Nowa droga ma biec nawet 10 m od naszych domów, więc mieszkańcy pierwszego piętra będą mieć widok z okien tylko na pędzące auta. To samo szykuje się na Zarzewiu - podkreśla Piotr Pietrzak z osiedla Komorniki na Chojnach.

Mieszkańcy Chojen są oburzeni czwartkowymi konsultacjami. Twierdzą, że pracowenicy ZDiT nie chcieli dyskutować na temat przebiegu nowej drogi, interesowała go tylko rozmowa o drogach dojazdowych do nowej trasy. - Przebieg nowej Konstytucyjnej jest ponoć nie do ruszenia. Dwa warianty, które nam zaprezentowano, prawie się nie różnią. Co ciekawe propozycje te nawiązują do projektu zewnętrznej obwodnicy Łodzi z 1939 r.- mówi Piotr Pietrzak. - Drogowcy nie biorą pod uwagę społecznych wariantów drogi!

Jedną z takich propozycji przedstawił ZDiT Krzysztof Komorowski, logistyk z Łodzi. - Konstytucyjną poprowadzić wzdłuż trasy kolei aglomeracyjnej - mówi. - Znajdują się tam drogi dojazdowe do firm, które można byłoby przebudować.

Kolejną propozycją jest przedłużenie ul. Puszkina na północ i południe przez niezabudowane tereny zamiast budowanie nowej drogi. - Domagamy się konsultacji, na których omówione zostaną społeczne warianty przebiegu drogi. Musimy się spieszyć, bo ZDiT zamierza zrobić jej projekt już w 2013 r. Wtedy nie będziemy mogli już nic wywalczyć - mówi Piotr Pietrzak.

ZDiT podkreśla, że przebieg ul. Konstytucyjnej został określony w studium zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez radnych dwa lata temu.

- Dlatego też konsultacje ograniczone zostały do wyboru jednego z dwóch już opracowanych wariantów. Studium było wyłożone do publicznego wglądu, a mieszkańcy mieli możliwość wniesienia uwag - zaznacza Małgorzata Niemiec-Zakolska z biura prasowego ZDiT. - Dlatego też nie planujemy konsultacji na temat zasadności budowy ul. Konstytucyjnej. Nie wpłynął żaden wariant społeczny - dodaje.

Zaprzecza temu Krzysztof Komorowski: - Dokumentację złożyłem w połowie listopada, a do tej pory nie dostałem żadnej odpowiedzi od ZDiT.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki