Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest medyków. Na poniedziałek zapowiedziana została konferencja komitetu protestacyjnego. Jakie będą następne działania?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Protest medyków. Na poniedziałek zapowiedziana została konferencja komitetu protestacyjnego. Jakie będą następne działania?
Protest medyków. Na poniedziałek zapowiedziana została konferencja komitetu protestacyjnego. Jakie będą następne działania? adam jankowski / polska press
Już w poniedziałek o 11.30 odbędzie się konferencja Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia. Zapowiedziana została jeszcze w piątek, kiedy nie doszło do spotkania protestujących oraz premiera, który dostał od nich zaproszenie.

Cały czas brak porozumienia między protestującymi medykami a rządem. W piątek miało odbyć się spotkanie premiera oraz protestujących, jednak do spotkania nie doszło.

Podczas piątkowej konferencji Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, poinformowała o pilnym spotkaniu komitetu protestacyjno-strajkowego, na którym zostaną podjęte decyzje dotyczące kolejnych działań. Te zostaną przekazane mediom w poniedziałek.

W poniedziałek działania te mają zostać przedstawione podczas konferencji o 11.30.

- Czujemy się zlekceważeni. Myślę, że minister zdrowia poczuł się dotknięty tym, że przekazaliśmy pismo panu premierowi, ale nasze odczucie jest takie, że chyba premier nie otrzymuje pełnej informacji – mówiła w piątek Ptok.

Jeszcze w środę rzecznik rządu Piotr Muller przekazał, że premier nie weźmie udziału w zaproponowanym spotkaniu. Jednocześnie wskazywał, że to minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada za dyskusję z protestującymi medykami i to on jest upoważniony do kontynuowania rozmów.

Spotkanie trójstronne

W piątek, w tym samym czasie, kiedy medycy czekali na spotkanie z premierem, odbyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego, czyli ministra zdrowia, przedstawicieli pracodawców oraz związki zawodowe.

Po spotkaniu głos zabrała Maria Ochman. - Oczekiwaliśmy, że spotkamy się w pełnym gronie - zaczęła. Przekazała, że po zapoznaniu się z wszystkimi dokumentami, rozpocznie się praca nad nimi w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Podkreśliła, że żadne porozumienie nie zostało i nie zostanie podpisane, a wypracowywane jest wspólne stanowisko. Dodała, że jest zgoda całego zespołu na takie działanie.

- Wreszcie mamy okazję rozmawiać rzeczowo - zaznaczył minister Adam Niedzielski. Polityk podkreślił, że strona komitetu protestacyjnego z "Białego Miasteczka" kilkukrotnie otrzymywała zaproszenie do rozmów.

- Chcemy, aby pacjenci mogli odczuwać zwiększenie nakładów - mówił. - Chcemy skoncentrować się na zagadnieniu wynagrodzeń - stwierdził.

Dodał, że ma nadzieję, że równie konstruktywne będą rozmowy "na innych forach", nawiązując do rozmów z protestującymi medykami z "Białego Miasteczka".

Na spotkaniu nie pojawili się natomiast protestujący medycy. "Szanowne wielokrotnie informowaliśmy, że Zespół Trójstronny nie jest stroną w rozmowach, ponieważ nie reprezentują ponad 600tys. Pracowników ochrony zdrowia, którzy dołączyli do Komitetu. Prosimy nie wprowadzać opinii publicznej w błąd" - wskazywał na Twitterze Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Fiasko rozmów

Szóste, ostatnie rozmowy protestujących medyków wraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia odbyły się 7 października, jednak strony nie doszły do porozumienia.

- Przedstawiciele MZ pozorują negocjacje. Przedstawiono nam, z zaskoczenia, treść porozumienia, które było nie do przyjęcia, nie zostało z nami wcześniej uzgodniona. Zawarte w nim elementy mają się nijak do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. W “porozumieniu” nie są zawarte żadne terminy, brak jest konkretów, te punkty są nieprecyzyjne, wszystkie postanowienia mają charakter pozorny, bo wymagają potwierdzenia przez inne ciała, m.in. Komisję Trójstronną - powiedziała na konferencji 7 października rzeczniczka komitetu protestującego Anna Bazydło.

Jak dodała, wszystkie propozycje komitetu zostały odrzucone przez stronę rządową.

Komitet natomiast zaproponował swoją własną treść porozumienia:

Protest medyków

Protest pracowników szeroko pojętej służby zdrowia rozpoczął się 11 września, kiedy to w Warszawie odbyła manifestacja. Po niej, przed KPRM rozstawiono „białe miasteczko” wzorowane na tym z 2007 roku, kiedy to strajkowały pielęgniarki.

W miasteczku codziennie odbywają się warsztaty i panele edukacyjne. Poruszane są problematyczne obszary obecnego systemu z podziałem na dziedziny, między innymi dotyczące psychiatrii dziecięcej czy onkologii.

Lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci oraz ratownicy medyczni i pracownicy administracyjni postulują między innymi o:

  • wzrost minimalnych wynagrodzeń i zmianę w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia,
  • wzrost wyceny świadczeń medycznych,
  • zatrudnienie dodatkowych pracowników w sektorze obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego,
  • uregulowanie ustawami warunków pracy medyków laboratoryjnych i ratowników
  • wprowadzenie urlopu zdrowotnego po 15 latach pracy zawodowej.

Protestujący lekarze podkreślają, że nie chodzi wyłącznie o podwyższenie wynagrodzeń, a o szereg gruntownych zmian w służbie zdrowia, które są ważne przede wszystkim dla dobra pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Protest medyków. Na poniedziałek zapowiedziana została konferencja komitetu protestacyjnego. Jakie będą następne działania? - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki