Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest policji w Łodzi i województwie zaostrza się. Policjanci masowo uciekają na zwolnienia lekarskie

dem, kw
Tuż przed 1 listopada brakuje policjantów
Tuż przed 1 listopada brakuje policjantów Tomasz Bolt
Policjanci zaostrzają protest w Łodzi i regionie. Jak podaje KWP w Łodzi, według danych z południa, na zwolenieniach wystawionych w ciągu ostatnich kilku dni przebywa ponad 600 policjantów komend z całego garnizonu łódzkiego, który liczy ok. 6000 funkcjonariuszy. Jeszcze rano zwolnień było ponad 300. Sparaliżuje to pracę policji w najbliższych dniach a rozpoczyna się coroczna akcja "Znicz".

Policjanci z województwa łódzkiego zaostrzyli protest. Na zwolnieniach lekarskich (L4) przebywają policjanci prewencji (Ogniwa Patrolowo-interwencyjne) drogówki oraz dzielnicowi. Według naszych źródeł w chwili obecnej została sparaliżowana, a na pewno utrudniona praca wszystkich jednostek Policji Województwa łódzkiego.

Sytuacja jest o tyle trudna, że przed nami długi weekend związany z dniem Wszystkich Świętych. W tym czasie corocznie organizowana jest akcja "Znicz" a brakuje funkcjonariuszy drogówki i pełniących służbę patrolową. W sobotę planowany jest w Łodzi mecz, którego na chwilę obecną nikt nie zabezpieczy.

Według naszych informacji w Pabianicach na zwolnieniach lekarskich przebywają wszyscy funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-interwencyjnego oraz większość Ruchu Drogowego. Do "Akcji Znicz" oddelegowanych jest dwóch funkcjonariuszy Ruchu Drogowego na cały powiat. Podobnie jest w innych jednostkach na terenie województwa łódzkiego. Zostało samo dowództwo wysokiego i średniego szczebla bez tzw. zwykłych funkcjonariuszy.

W Bełchatowie, gdzie w policji jest 215 etatów, od poniedziałku zwolnienia przedstawiło 60 fukcjonariuszy, co utrudnia pracę m.in. posterunków w Szczercowie i Kleszczowie.

W Piotrkowie na 32 policjantów drogówki, aktualnie na zwolnieniu przebywa 10 funkcjonariuszy z tego pionu.

W powiecie radomszczańskim zwiększona absencja wpłynie na zmniejszenie liczby patroli podczas "Akcji Znicz".

- Sytuacja zmienia się dynamicznie. Na chwilę obecną mamy informację, że w KPP Radomsko na zwolnieniach lekarskich przebywa 66 funkcjonariuszy, z czego 9 z KP w Kamieńsku, 3 z KP w Przedborzu, 1 z KP w Lgocie Wielkiej. 18 policjantów do funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego, 19 z Wydziału Prewencji, 7 z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, 2 z Wydziału Kryminalnego, 6 z Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą - wylicza asp. sztab. Radosław Gwis z KWP w Łodzi.

Newralgiczne punkty na mapie województwa łódzkiego to także Zduńska Wola i Łask, a także Tomaszów.

Na zwolnieniach lekarskich przebywało we wtorek 100 policjantów. Dołączyć miało do nich kolejnych 150. W środe rano chorych już było 300, a przed godz. 15 - 600. To, jak zaznacza mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik prasowy KWP w Łodzi, 10 procent obsady całego garnizonu łódzkiego.

Komenda wojewódzka zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą.

"Mimo zwiększonej w połowie komend policji woj. łódzkiego absencji chorobowej patrole zarówno umundurowane jak i kryminalne są tak organizowane aby zapewnić ciągłość służb. Sytuacja na terenie województwa będzie monitorowana z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i innych wspomagających służb będą kierowane wszędzie tam gdzie pojawią się newralgiczne miejsca. Na tę chwilę nie ma konieczności przesuwania sił pomiędzy poszczególnymi powiatami czy też zasilania przed inne województwa. KWP w Łodzi udzieli wsparcia tym jednostkom, w których odnotowano zwiększoną absencję chorobową " - czytamy w komunikacie prasowym.

PROTEST POLICJI W ŁODZI I REGIONIE

Funkcjonariusze zorganizowali demonstrację w Warszawie, w której uczestniczyło 30 tys. policjantów.

Celem naszych postulatów jest odzyskanie przez służby mundurowe pozycji na rynku pracy, która dzisiaj niestety jest ofertą śmieciową. Tutaj muszą być podwyżki - mówił nadinsp. Sławomir Koniuszy.

Sytuacja pomiędzy związkami zawodowymi policji a MSWiA jest napięta od lipca. Policjanci wraz z innymi służbami mundurowymi (Straż Graniczna, Straż Pożarna i Służba Więzienna) m.in. oflagowali pojazdy i nie wystawiają mandatów.

Policjanci zaznaczają, że rząd znalazł pieniądze na podwyżki płac dla Straży Marszałkowskiej, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (dawny BOR), czy żołnierzy.

W wyniku niskich płac w policji wolnych pozostaje obecnie około 7 tys. miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Protest policji w Łodzi i województwie zaostrza się. Policjanci masowo uciekają na zwolnienia lekarskie - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki