Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników domów kultury pod Urzędem Miasta Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Protest pracowników domów kultury pod Urzędem Miasta Łodzi
Protest pracowników domów kultury pod Urzędem Miasta Łodzi Grzegorz Gałasiński
Kilkadziesiąt osób protestowało w czwartek 23 września pod Urzędem Miasta Łodzi przeciwko łączeniu domów kultury w jedną instytucję. Wojewoda łódzki oznajmił jednak, że nie ma podstaw, by unieważnić drugą uchwałę łódzkiej Rady Miejskiej w tej sprawie.

„Hania, stań murem za domami kultury”, „Wolna kultura”, „Stop centralizacji”, „Wolność kultury od urzędowej bzdury” - takie między innymi hasła mieli wypisane na kartonach protestujący pod siedzibą Urzędu Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej. - Łódź wciąż dobija kulturę, zaczyna od domów kultury i pracowników szkół, a kto będzie następny?- podkreślali.

Część pracowników, uczestników zajęć i sympatyków łódzkich domów kultury protestuje przeciwko drugiej już uchwale łódzkiej Rady Miejskiej w sprawie połączenia Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury „Górna”, Poleskiego Ośrodka Sztuki i Widzewskich Domów Kultury wraz z ich filiami w nową samorządową instytucję kultury o nazwie Miejska Strefa Kultury. Pierwsza ze względów formalnych została unieważniona przez wojewodę łódzkiego.

- To zły pomysł, uważamy, że miasto tworzy strukturę niewydolną i generującą dodatkowe koszty - powiedział Stanisław Jakuszewski, reprezentujący Widzewskie Domy Kultury.

Przedstawiciele magistratu zapewniają zaś, że chodzi o usprawnienie funkcjonowania administracji, przy jednoczesnym zachowaniu autonomii poszczególnych filii instytucji.

- Wielokrotnie rozmawialiśmy na ten temat z pracownikami i dyrektorami, przeprowadziliśmy też eksperckie spotkania z ludźmi kultury, profesorami łódzkich uczelni - dodaje Sławomir Macias z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oświadczył, że tym razem nie ma podstaw prawnych do zakwestionowania uchwały Rady Miejskiej w Łodzi.

- Zważywszy, że władze miasta Łodzi zastosowały się do wszelkich‼️ moich wytycznych nie ma podstaw do stwierdzenia nieważności poprawionej uchwały - poinformował wojewoda w komunikacie.

Oznacza to, że od 1 listopada oficjalnie rozpocznie działalność Miejska Strefa Kultury. Zapewne wkrótce poznamy jej dyrektora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki