Protest pracowników MOPS w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Protest pracowników MOPS w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Alicja Zboińska

  , Patryk Szulc

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Protest pracowników MOPS w Łodzi
  1/25
  przejdź do galerii

  Protest pracowników MOPS w Łodzi ©Krzysztof Szymczak

  Pracownicy pomocy społecznej mówią, że boją się o los podopiecznych, część z nich straci wsparcie. Miasto zapewnia, że żaden mieszkaniec Łodzi korzystający z pomocy MOPS jej nie straci.
  W czwartkowe popołudnie na protest zorganizowany przez pracowników MOPS na al. Kościuszki przy Pasażu Rubinsteina przyszło ponad 100 osób. Grupa protestujących blokowała przejście dla pieszych od godziny 17 do 19. Przepuszczane były tylko pojazdy MPK i co kilka minut samochody, ale mimo to tworzyły się korki. W organizacji ruchu musiała pomóc policja.

  Niektórzy kierowcy byli źli i trąbili na protestujących. Większość jednak spokojnie czekała na możliwość przejazdu.

  Organizatorzy przygotowali megafony i transparenty z napisami „Ratusz nie ma litości dla łódzkiej starości”. Zebrani również podobne hasła skandowali. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę łodzian na problem małych kwot pieniędzy przekazanych przez miasto dla MOPS, które mogą nie wystarczyć, by skutecznie pomóc potrzebującym.

  - Będziemy walczyć o to, by trafiły do nas większe pieniądze, adekwatne do zapotrzebowania naszych podopiecznych na pomoc - tłumaczyła Alicja Nowakowska ze Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych przy MOPS w Łodzi.

  Pracownicy łódzkiego MOPS blokowali ul. Sienkiewicza. Domagali się godziwych zarobków [ZDJĘCIA]

  Poza pracownikami pomocy społecznej w proteście wzięli też udział ci, których brak pieniędzy może najbardziej dotknąć.

  - Mój brat ma zespół Downa. Przysługiwała mu opieka trzy razy w tygodniu po pięć godzin. Dziś dostałam telefon, że ten wymiar zmniejszono do trzech razy po dwie godziny, bo jest za mało pieniędzy - twierdziła Zofia Godzińska.

  Protest zorganizowała Zakładowa Organizacja Związkowa Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych przy MOPS w Łodzi.

  - Nie walczy o siebie, ale o tych mieszkańców Łodzi, którzy najbardziej potrzebują pomocy, czyli wsparcia opiekunek domowych - mówi Sylwester Tonderys ze związku. - Obawiamy się, że już od kwietnia 45 procent osób, które odwiedzają opiekunki domowe, zostanie bez tej pomocy. Wszystko przez to, że miasto chce przeznaczyć na ten cel tyle samo pieniędzy, co przed rokiem, a stawki znacznie wzrosły.

  Protest pracowników łódzkiego MOPS. Żądają podwyżek, czują się mobbingowani

  Związkowcy tłumaczą, że w ubiegłym roku miasto zapisało w budżecie na ten cel 11 mln zł. Z ich informacji wynika, że w tym roku ma być tak samo. Tymczasem stawka za godzinę pracy opiekunów domowych w ubiegłym roku wynosiła 11 zł, a w tym roku wzrosła do 18,60 zł.

  Ze wsparcia opiekunek domowych korzysta od 2,6 do 2,7 tysięcy łodzian. Z wyliczeń związkowców wynika, że już niebawem bez pomocy zostanie 45 procent z nich, natomiast pieniądze na ten cel skończą się już w październiku i od listopada nikt nie otrzyma pomocy.

  - Wiadomo, że pomocy nie dostaną te osoby, które mieszkają z rodziną, nawet jeśli ich bliscy pracują tyle, że cały dzień nie ma ich w domu - mówi Tonderys. - Te automatycznie dostaną odmowę.

  Związkowcy mówią o dwóch możliwych wariantach, nad którymi będą się zastanawiać, jeśli protest nic nie da. W grę wchodzi pozbawienie pomocy 45 procent podopiecznych lub zostawienie jej wszystkim, ale w ograniczonym zakresie. Opiekunka, zamiast odwiedzać podopiecznego trzy razy w tygodniu, wybierze się do niego zaledwie raz.

  MOPS w Łodzi. Możesz zostawić ubrania dla potrzebujących na wieszakach

  Zdaniem urzędników ani pracownicy MOPS-u ani podopieczni nie powinni mieć powodów do niepokoju.

  - Na pewno żaden mieszkaniec Łodzi korzystający z pomoc MOPS nie będzie jej pozbawiony - wyjaśniają urzędnicy. - Z uwagi na podwyżki płacy minimalnej konieczne było wyłonienie, w drodze otwartego przetargu podmiotów, które na zlecenie MOPS będą realizowały usługi opiekuńcze. Procedura konkursowa jest na ukończeniu.

  Przedstawiciele związku nie wykluczają zaostrzenia protestu. Zapowiadają, że jeśli władze miasta nie przeznaczą na ten cel więcej pieniędzy, to pojawią się na jednej z najbliższych sesji rady miejskiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uprzejmość w mpsie w Łodzi

  mama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  z powodu utraty pracy po kilku dniach zgłosiłam się do Mopsu, żeby złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, ponieważ drastycznie zmniejszyły się nam dochody w rodzinie, usłyszałam od pań...rozwiń całość

  z powodu utraty pracy po kilku dniach zgłosiłam się do Mopsu, żeby złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, ponieważ drastycznie zmniejszyły się nam dochody w rodzinie, usłyszałam od pań przyjmujących, jak mówiły o mnie, ze choduję dzieci, i kazały przynosić karty obecności z Urzędu Pracy, i próbowaly mi wmówić ze składalam już wniosek na pierwsze dziecko i był on odrzucony ?, mimo że nigdy tego nie robiłam, ponieważ potrafię liczyć i wiem , że trzeba spełnić kryterium dochodowe, Traktowanie w uwłaczający sposób ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej nie powinno mieć miejsca zwłąszcza w MOPSIEzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszyscy będziemy starzy

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Niech p Ogrodowczyk i inni właściciele agencji opiekuńczych nie będą tak zachłanni. podniesienie godzinowej stawki dla pracowników miało na celu uczciwsze i sprawiedliwsze dzielenie się zyskami...rozwiń całość

  Niech p Ogrodowczyk i inni właściciele agencji opiekuńczych nie będą tak zachłanni. podniesienie godzinowej stawki dla pracowników miało na celu uczciwsze i sprawiedliwsze dzielenie się zyskami pracodawców z pracowniakmi. Po prostu należy zorganizować uczciwy przetarg na usługi i niewykluczone, że są agencje, które usługi opiekuńcze zrealizują taniej. Na razie są przeprowadzane rozmowy urzędników z MOPSu o zmniejszeniu godzin z podopiecznymi, które i tak są ograniczone poniżej zaleceń lekarskich, ze względu na niskie emerytury podopiecznych, bo po prostu samotnych schorowanych emerytów nie stać na dopłatę do wiekszej ilości godziń pomocy, ponieważ muszą zakupić także żywność, leki, opłacić mieszkanie.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  najpiękniejsza

  Radosław Karp

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Moja ulubiona z tramwajowej....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idzie wyjazd z UMŁ

  kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Niech sobie idą wyjazd Hance z urzędu blokować a nie Kościuszki jak ludzie z pracy wracją !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MPOSy siedlisko zasiedziałych biurw.

  Robić się nie chce i tyle. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "dobra zmiana" - dobra rada......

  San Escobar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  w III wydziale pracy środowiskowej pracuje Pani KRAWCZYK która udziela podopiecznym wsparcia w postaci porad ale jedyne słowa które wypowiada to - "IDŹ PAN/I DO KSIĘDZA" , to teraz niech one...rozwiń całość

  w III wydziale pracy środowiskowej pracuje Pani KRAWCZYK która udziela podopiecznym wsparcia w postaci porad ale jedyne słowa które wypowiada to - "IDŹ PAN/I DO KSIĘDZA" , to teraz niech one wszystkie IDĄ DO DIABŁA (lub też do księdza)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ogród

  Zoologiczny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Tyle się mówi o handlu w niedzielę - to ja pytam czy pracownicy ZOO powinni pracować w święta - czy Zoo powinno być zamknięte? Tam też pracują ludzie i mają swoje rodziny!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a...

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  ...może przestańcie wspierać menelstwo, to starczy dla seniorów..
  Nie mam pretensji do pracowników MOPS-u tylko do systemu według, którego muszą pracować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po cholere wkurw... ludzi blokując ulice??

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Niech idą robić głodówkę w UMŁ a nie blokować ulicę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piotrkowska 149 Derekcja MOPS jak się patrzy i poza tym nicość

  Jola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  TAM SIĘ NIE SWOJE PIENIĄŻKI ROZDAJE, PANIE DEREKTOROWE BRAK NADZORU I KONTROLI NAD PRACOWNIKAMY


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  Graz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Uważam,iż posiadając informacje na temat dysponowania środkami oraz braku kontroli i nadzoru dyrekcji nad pracownikami wypadałoby znać podstawowe,istotne dane dotyczące siedziby MOPS Piotrowska 149...rozwiń całość

  Uważam,iż posiadając informacje na temat dysponowania środkami oraz braku kontroli i nadzoru dyrekcji nad pracownikami wypadałoby znać podstawowe,istotne dane dotyczące siedziby MOPS Piotrowska 149 jest od dawna nieaktualny.A protest,który miał miejsce nie dotyczył spraw pracowniczych.Pisząc na forum wypadałoby odnosić się do treści, której artykuł dotyczy.zwiń

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Młodzi fonoholicy potrzebują pomocy. Rodzicu, zadbaj o swoje dziecko.

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny