Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników socjalnych MOPS przed łódzkim magistratem. Chcą podwyżek

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzin zastępczych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przyszli w piątek z balonami i transparentami przed łódzki magistrat. Przynieśli petycję w której domagają się lepszych warunków pracy.

- Duża rzesza koleżanek ma pensję zasadniczą bez dodatków 2350 zł. A są to specjaliści, osoby po studiach i z doświadczeniem - podkreśla Agnieszka Głąbska z Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - To bardzo trudna praca, która nie jest zauważana przez społeczeństwo i władze - zauważa.

Jej zasadnicza pensja to 3 tys. zł brutto, a odpowiedzialność - olbrzymia. Pracownik socjalny odwiedza bowiem rodziny patologiczne, z przemocą domową czy osoby chore psychicznie. - Było wiele przypadków, w których pracownicy musieli się nagle ewakuować - podkreśla Głąbska.

Związkowcy domagają się m.in. co najmniej 500 zł podwyżki do płacy zasadniczej, dodatków za kontrolowanie świadczeń 500 plus, a także zakupu brakujących tonerów do drukarek i papieru. Chcą pozostawienia w MOPS oszczędności, które powstaną po komputeryzacji ich pracy.

Pracowników socjalnych MOPS jest obecnie 306. Są to głównie kobiety. Jak podkreślają protestujący powstające wakaty nie są zajmowane, bo nowi nie chcą za taką pensję pracować.

Petycję przyjął Andrzej Kaczorowski, dyrektor łódzkiego MOPS.

- Petycja zostanie poddana szczegółówej analizie merytorycznej - wyjaśnia Katarzyna Skonieczka, rzeczniczka prasowa MOPS.
Jak dodaje średnia płaca pracowników socjalnych jest wyższa niż minimalna pensja i wynosi 3922 zł. Jest też prawie o 400 zł wyższa niż przeciętna płaca w łódzkim MOPS.

- Na przestrzeni ostatnich pięciu lat średnio podwyżka na etat dla pracowników socjalnych wyniosła 1317 zł - zauważa Skonieczka.
Pracownicy socjalni MOPS od lat regularnie walczą o poprawę warunków pracy. Strajkowali w styczniu i lutym 2016, ale zawiesili strajk po porozumieniu z miastem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki