MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest pracowników Veolii na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA, FILM]

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Protest pracowników Veolii
Protest pracowników Veolii Krzysztof Szymczak
Kilkuset pracowników i związkowców producenta i dostawcy ciepła dla Łodzi Veolii Energii Łódź wzięło udział w pikiecie, która odbyła się we wtorek, 29 listopada, przed łódzkim magistratem.

Związkowcy protestują przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), gdyż nowy ich zdaniem oznacza utratę wielu przywilejów, którymi cieszą się pracownicy firmy.

- ZUZP powstawał 10 lat, zwierał 50 punktów, które zostały skreślone jednym podpisem - nie kryje rozgoryczenia Jan Ziobrowski z Solidarności w Veolii. - Nie możemy się z tym zgodzić, dlatego zdecydowaliśmy się na manifestację. Popiera nas załoga, udział w manifestacji zadeklarowało pół tysiąca osób.

Wśród protestujących byli m.in. pracownicy z długim stażem.

CZYTAJ TEŻ: Veolia Energia Łódź z nowym prezesem

- Pracuję w tej firmie od 30 lat, a na zamianach mogę dużo stracić - zaznaczył jeden z protestujących. - Nie będę mógł kupić tańszego prądu, nie dostanę nagród, a do emerytury zostało mi zaledwie 5 lat. Po wypowiedzeniu ZUZP mogę stracić nawet tysiąc złotych miesięcznie.

Przed łódzkim magistratem pojawili się także byli pracownicy firmy.

- Trzynaście lat temu przeszłam na emeryturę, ale do tej pory mogę kupować tańszy prąd - podkreśla jedna z uczestniczek manifestacji. - Wszystko chcą nam zabrać, tak się nie robi.

Radosław Kalata, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Bocznic Veolii Energii Łódź zaznaczył, że ci pracownicy, którym pozostało 5 lat do emerytury na zmianach stracą nawet 100 tys. zł.

Zarząd Veolii zaznacza, że zmiany są konieczne, a nawy ZUZP pozwoli uprościć strukturę wynagrodzeń.

- Wszelkie zmiany zarząd stara się wprowadzać sukcesywnie, odpowiedzialnie planując działania z poszanowaniem przepisów prawa - mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. finansowych Veolia Energia Łódź. - Firma nie może sobie pozwolić na dalsze finansowanie szeregu dodatkowych przywilejów pracowniczych. Dodatkowo musi elastycznie kształtować politykę personalną w celu zapewnienia zainteresowania swoją ofertą jako pracodawca wśród nowych pracowników, tak aby w niedalekiej perspektywie móc efektywnie przeciwdziałać niebezpiecznemu zjawisku luki pokoleniowej.

Zarząd podkreśla, że ci pracownicy, którzy w ciągu najbliższych 5 lat mieli otrzymać nagrodę jubileuszową, mogą już o nią wystąpić. Pracownicy mogą też kupić większą ilość tańszego prądu.

CZYTAJ TEŻ: Kłęby dymu nad Łodzią. Veolia: "To efekt uboczny uruchamiania kotła"

Poniżej publikujemy stanowiska zarządu i związkowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki