Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przed kościołem w Pabianicach przeciwko biskupowi Jędraszewskiemu

Anna Gronczewska
W niedziele do Pabianic przyjechał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Odprawił uroczystą mszę św. w tamtejszej parafii św. Mateusza. Przed kościołem zebrało się kilka osób związanych ze środowiskami lewicowymi, którzy protestowali przeciw abp Jędraszewskiemu.

Protest przed kościołem

Kilka osób stanęło przy wejściu na dziedziniec kościelny. Udało się nam ustalić, że są związani ze środowiskami lewicowymi. Trzymali w rękach kartki z napisami. Na jednej z nich cytowali słowa papieża Franciszka o ludziach LGBT: Kościół kocha ich takich jacy są. Można było przeczytać też: Winni pedofilii. Jeden z mężczyzn trzymał kartkę z napisem: Abp Jędraszewski do dymisji.

- Protestujemy przeciwko temu co mówi arcybiskup Jędraszewski, jaką postawę reprezentuje – mówił Wiktor Idzikowski, działacz Lewicy, który do Pabianic przyjechał do Konstantynowa Łódzkiego. - Nie zgadzamy się na to, by w Kościele szczuto na ludzi, dzielono ich, nazywano innych zarazą.

Protest nie trwał długo. Na miejscu pojawiła się policja, która spisała protestujących. Sam arcybiskup Marek Jędraszewski nie widział protestujących. Podczas wygłoszonej homilii nawiązywał do niedzielnej Ewangelii, miłości do Pana Jezusa, a także do jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej.

Podkreślił, że została utworzona w roku 1920, a więc w tym w którym na świat przyszedł święty Jan Paweł II. Przypomniał, że właśnie w pabianicki kościół św. Mateusza jest jednym z najstarszych w archidiecezji, To także parafia w której wychowywał się święty Maksymilian Kolbe. Tu przyjął Pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie. Miał w tym w tym kościele wizję. Mały Rajmund zobaczył Matkę Boską, która pokazała mu dwie korony: białą i czerwoną. Pierwsza oznaczała czystość, druga męczeństwo. Przyszły święty wybrał dwie korony.

Msza św. odprawiana w kościele św. Mateusza była jedną z 16 celebrowanych w świątyniach archidiecezji łódzkiej. Przewodniczyli im biskupi zaproszeni przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego. To jeden z elementów obchodów 100-lecia archidiecezji łódzkiej.

Zaproszeni biskupi odprawili msze św. w kościołach, które będą pełnić w przyszłym roku funkcję kościołów jubileuszowych. Na mszach zapowiadano zbliżający się jubileusz diecezji.

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski celebrował mszę św. w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawił mszę świętą w kościele Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie.

Abp Wacław Depo sprawował mszę św. w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie – Wschodzie w Łodzi, a biskup Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej w kościele św. Katarzyny w Zgierzu. Natomiast kardynał Stanisław Dziwisz odwiedził parafię św. Faustyny w Łodzi. Przewodniczył mszy św. , a potem poprowadził procesję z relikwiami św. Faustyny do łódzkiej katedry.

Kardynał Stanisław Dziwisz ponowił tam Akt zawierzenia Kościoła Łódzkiego Miłosierdziu Bożemu. Natomiast arcybiskup Władysław Ziółek, który 26 lat był metropolitą łódzkim odprawił uroczystą mszę świętą w swej rodzinnej parafii w Wolborzu. Jubileuszowe msze święte odprawiano również w Szczercowie, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Brzezinach, Łasku. Tomaszowie Mazowieckim i Aleksandrowie łódzkim.

100-lecie archidiecezji łódzkiej

Z okazji 100-lecia powstania archidiecezji łódzkiej w poniedziałek w Łodzi rozpoczyna się 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

O godzinie 18 w archikatedrze łódzkiej rozpocznie się msza święta, którą koncelebrować ma cały polski Episkopat. A przewodniczyć jej będzie Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. On też wygłosi kazanie. Natomiast 6 października, we wtorek, polscy biskupi będą sprawować mszę św. w Pabianicach, w kościele św. Mateusza. W tej świątyni modlił się ę mały Rajmund Kolbe,i przed Cudownym Obrazem Matki Bożej otrzymał wizję-obietnicę dwóch koron: wyznawcy i męczennika.

Msza święta rozpocznie się o godzinie 7.00 rano. Potem blisko 100 polskich biskupów spotka się na obradach, które odbędą się w salach łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego. Będą rozmawiać między innymi o sytuacji polskiego Kościoła w czasach pandemii. Sam jubileusz 100-lecia archidiecezji zostanie zainaugurowany w dniach 10 i 12 grudnia. Natomiast 14 listopada przewidywalna jest diecezjalna pielgrzymka do Warszawy . W grudniu 1920 roku diecezja łódzka diecezja powstała bezpośrednio z archidiecezji warszawskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki