MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest studentów w Krakowie. W wieczornym komunikacie UJ podkreśla, że uczelnia już w kwietniu wstrzymała się ze sprzedażą "Kamionki"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Aleksandra Łabędź
Nie opadają emocje wokół nieczynnego akademika przy ul. Kamionka 11 w Krakowie, na którego terenie w piątek rozpoczął się strajk okupacyjny. W poniedziałek wieczorem władze Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikowały i rozesłały do mediów komunikat, w którym - jak podkreślają - po raz kolejny informują że już w kwietniu zdecydowały o wstrzymaniu kolejnego ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Kamionka w Krakowie. Pada też zapewnienie odnośnie innego domu studenckiego UJ.

W najnowszym komunikacie wydanym związku ze strajkiem okupacyjnym w akademiku "Kamionka" władze Uniwersytetu Jagiellońskiego po pierwsze podkreślają, że już 20 kwietnia podjęły decyzję o wstrzymaniu kolejnego ogłoszenia o sprzedaży
akademików przy ul. Kamionka.

Po drugie - przekazano, że podczas spotkania z delegacją "Inicjatywy Pracowniczej" - protestującymi - w dniu 18 maja br. władze UJ zobowiązały się, że do czasu podjęcia ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących przyszłości byłych akademików przy ul. Kamionka 11 i 11a w Krakowie nie będą kontynuowały procedury sprzedaży tych nieruchomości.

- Również podczas wspomnianego spotkania w dniu 18 maja br. została przekazana informacja, że w przypadku otrzymania potwierdzenia ze strony Samorządu Studentów UJ woli zamieszkania przez studentów w akademikach "Kamionka" rektor UJ prof. Jacek Popiel i rektor-elekt prof. Piotr Jedynak wspólnie przedstawią Senatowi projekt uchwały o uchyleniu uchwały Senatu z 2018 r. o sprzedaży "Kamionki" - relacjonuje w komunikacie uczelnia.

Protestujący uważają, że również innemu akademikowi UJ - "Bursie Jagiellońskiej przy ul. Śliskiej - może grozić podobny los, czyli, że może trafić do sprzedaży. W najnowszym komunikacie uczelni odniesiono się również do tego.

- W dniu 20 maja br. Rektor-elekt prof. Piotr Jedynak potwierdził, że nie planuje sprzedaży domu studenckiego "Bursa Jagiellońska". Bursa Jagiellońska była, jest i będzie miejscem zamieszkania oraz miejscem pracy dla osób tworzących naszą
wspólnotę akademicką - podkreśla uczelnia.

Przypomnijmy: kilkudziesięcioosobowa grupa studentów okupuje "Kamionkę" - nieczynny akademik UJ - nie godząc się na jego sprzedaż. Wcześniej brakowało chętnych, by w nim mieszkać, teraz jednak - jak argumentują protestujący - w sytuacji kryzysu mieszkaniowego, DS "Kamionka" mógłby stać się znów domem dla 121 studentów.

Protestujących wezwano do opuszczenia obiektu oraz zaproszono do rozmów. W weekend odbyło się takie spotkanie, którego efektem było doprecyzowanie postulatów protestujących i ustalenie, że w poniedziałek (20 maja) odbędzie się kolejne spotkanie władz UJ z protestującymi na terenie "Kamionki".

Jednak tego dnia doszło do zerwania rozmów, ponieważ protestujący chcieli, by mogli być przy nich obecni dziennikarze, a na to nie zgodzili się przedstawiciele uczelni. Z kolei władze uczelni podjęły decyzję o konieczności wyłączenia gazu i prąd w "Kamionce",

- W wyniku zaleceń służb technicznych zaistniała konieczność wyłączenia gazu i prądu. Do obiektu będą wpuszczane (w razie potrzeby) jedynie służby ds. bezpieczeństwa, służby techniczne oraz służby medyczne - poinformowała uczelnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki