Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest techników farmaceutycznych przeciwko "Aptece dla aptekarza" i likwidacji swojego zawodu

Redakcja
Protest techników farmaceutycznych przed Ministerstwem Zdrowia
Protest techników farmaceutycznych przed Ministerstwem Zdrowia Marek Szawdyn
Technicy farmacji sprzeciwiają się odbieraniu im uprawnień i wygaszaniu kształcenia w tym kierunku. W aptekach jest więcej techników niż farmaceutów. W środę protestowali przed Ministerstwem Zdrowia.

Ponad trzydziestu techników farmacji poszukują dziś apteki w województwie łódzkim. To ogłoszenia o pracę tylko w maju zamieszczone przez Okręgową Izbę Aptekarską w Łodzi.

Technik wydaje leki
W całym kraju techników jest około 40 tysięcy i często są oni właścicielami oraz podstawowym personelem wielu aptek. Jest ich dwa razy więcej niż farmaceutów, czyli magistrów farmacji. To głównie technicy wydają nam dziś leki. I choć przeciętny Kowalski nie zwraca na to uwagi, bo zakres obowiązków technika i magistra jest podobny, jeśli zabraknie techników, może brakować osób do wydawania medykamentów. A to, jak mówią technicy, mogą być konsekwencje zmian wprowadzanych przez rząd, który planuje odsunięcie techników farmaceutycznych od wykonywania najważniejszych czynności w aptekach.
Z tego powodu wielu techników protestowało wczoraj przed Ministerstwem Zdrowia.

**Zobacz też:

Protest pracowników MOPS w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

– Technik farmacji to zawód, który funkcjonuje na całym świecie, wygaszenie go to jawna dyskryminacja techników – mówi Marzena Napieracz-Lubomska z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

Tylko magister
Technikom chodzi m.in. o uchwaloną ostatnio przez Sejm i Senat nowelizację Prawa farmaceutycznego, czyli tzw. ustawę „Apteka dla aptekarza”, która zmienia zasady wydawania zezwoleń dla nowych aptek. Jeśli wejdzie w życie, technikom zostanie odebrana możliwość otwierania aptek i zostania ich właścicielem. Takie uprawnienia będą mieli tylko farmaceuci. Nowela czeka na podpis prezydenta, który ma na to czas do 16 maja, więc dla techników sprawa nie jest jeszcze przegrana.
Technicy protestują także przeciwko planom resortu zdrowia, który chce wygasić zawód technika farmaceutycznego. Według założeń, za rok miałoby nie być już rekrutacji na ten kierunek w ramach kształcenia zawodowego. Wczoraj przedstawiciele techników spotkali się w Warszawie z wiceministrem zdrowia, Markiem Tombarkiewiczem.

– Prosiliśmy o przywrócenie kształcenia technika farmacji. Technik musi mieć możliwość szkolenia punktowego, tak jak mają magistrowie, by mógł uzyskać licencjat. Zostaliśmy tego pozbawieni. Cały czas Naczelna Izba Aptekarska zarzuca nam, że nie jesteśmy dokształceni, ale jednocześnie prawo nie zmienia się w tym kierunku – dodaje Marzena Napieracz-Lubomska.

Trzecim punktem (protest odbył się pod hasłem „Trzy razy NIE”, któremu sprzeciwiają się technicy są plany odebrania im prawa do sprzedaży leków uznawanych kiedyś za silnie działające. A to oznacza, że nie mogliby wydawać np. niektórych leków przeciwbólowych i rozkurczających, popularnych maści na stłuczenia i obrzęki, syropów na kaszel czy pastylek dla palaczy. I tylko w tym temacie usłyszeli oczekiwaną deklarację. – Ministerstwo obiecało, że wycofa się z tej zmiany – dodaje Napieracz-Lubomska

**Czytaj:

Szkolenia z pierwszej pomocy dla łódzkich farmaceutów

**
Tombarkiewicz zapewnił, że ponownie spotka się w najbliższym czasie z technikami i szczegółowo omówi ich problemy. A na to jednak czasu pozostało już niewiele.

Tańszy w utrzymaniu
Kim jest technik farmacji? To osoba, która ukończyła dwa lata szkoły policealnej oraz odbyła dwuletni staż zawodowy. Magister zaś ukończył pięcioletnie studia wyższe oraz sześciomiesięczny staż. Technik ma mniejsze kompetencje niż magister, nie może np. wydawać określonych leków o bardzo silnym składzie, substancji odurzających i psychotropowych. Swoją pracę może wykonywać samodzielnie, ale w aptece musi być dodatkowo zatrudniony magister.

Technik jest dla aptek jednak tańszym pracownikiem, bo jego wynagrodzenie waha się w graniach ok. 2,5 tys. zł brutto, magister może za to zarobić nawet 5 tys. zł.

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 10 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki