Protest mieszkańców łódzkich Mileszek przeciwko Kolei Dużych Prędkości na ich osiedlu
Mieszkańcy Mileszek w Łodzi protestowali w piątek przeciwko poprowadzeniu przez ich osiedle Kolei Dużych Prędkości. Kilkadziesiąt osób pojawiło się przed godz. 16 przed siedzibą straży pożarnej. Potem z hasłami "Nie dla CPK przez nasze domy" i "Ludzie nie tory, zaraz wybory" przechodzili przez przejścia dla pieszych na ulicy Pomorskiej i Frezjowej, powodując dodatkowe korki. Kierowcom wręczali ulotki.
Protest mieszkańców wsparli politycy opozycji m.in. posłowie Krzysztof Piątkowski, Cezary Grabarczyk i Dariusz Joński. Protest poparła też Rada Osiedla Mileszki.
Zgodnie z planem przez Mileszki mają przejść tory Kolei Dużych Prędkości łącząc południową i zachodnią Polskę z Centralnym Portem Lotniczym w Baranowie koło Skierniewic. Mieszkańcy obawiają się, że odetnie ich to od świata.
- Na tym obszarze mamy już zespół linii kolejowych PKP oraz autostradę A2- wylicza Borys Malański, organizator protestu. - Tor KDP nie może mieć przejazdów z zaporami, mieszkańcy zostaną odcięci - podkreśla.
Ale mieszkańcy boją się też że stracą domy i będą musieli je w szybkim tempie opuścić, a odszkodowania nie wystarczą, by kupić nowe i urządzić się w innym miejscu. Jedna z mieszkanek odkryła, że w jednym z wariantów trasy tory mogą przejść przez jej salon.
- Proponowane linie KDP niszczą Las Wiączyński, a to duży teren zielony - podkreśla Malański.
Tymczasem Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK, uspakaja mieszkańców Mileszek. - Naszym celem nie jest rozbieranie domów, to przecież oczywiste. Zamierzamy zminimalizować, jak to tylko to możliwe, potencjalne kolizje z zabudową, chociaż nie możemy wykluczyć, że będą one miały miejsce - przyznaje. Jak dodaje dla odcinka dużych prędkości Warszawa-Łódź wciąż rozważane są jeszcze trzy warianty przebiegu torów. Jeden z nich zakłada wybudowanie w Mileszkach płytkiego tunelu, co ułatwiłoby dojazd mieszkańcom.
- Na początku czerwca planujemy wskazanie tzw. wariantu inwestorskiego, czyli rekomendowanego przebiegu, który wraz z dwoma wariantami alternatywnymi znajdzie się we wniosku o decyzję środowiskową- wyjaśnia Majszyk.
Rzecznik podkreśla że inwestycja na każdym etapie jest konsultowana z mieszkańcami i samorządami, a Łódź i region będą jednymi z największych beneficjentów portu lotniczego i szybkiej kolei.
Mieszkańcy chcą protestować dalej. Planują wziąć udział w ogólnopolskim proteście przeciw KDP, który zaplanowano na 10 czerwca. Wezmą w nim udział także inne miejscowości mające obawy przed budową kolei.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?