Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty kobiet. Jak reagują władze uczelni w Łodzi? Które łódzkie wydziały dały studentom dzień wolny na protest kobiet 28.10? [LISTA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Protesty kobiet wywołują reakcje także na uczelniach w Łodzi. Jakie stanowiska wydają rektorzy? Czy dziekani wydziałów zezwolili studentom i pracownikom na nieobecność w środę w związku ze strajkiem przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Protesty kobiet wywołują reakcje także na uczelniach w Łodzi. Jakie stanowiska wydają rektorzy? Czy dziekani wydziałów zezwolili studentom i pracownikom na nieobecność w środę w związku ze strajkiem przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Facebook
Protesty kobiet wywołują reakcje także na uczelniach w Łodzi. Jakie stanowiska wydają ich rektorzy? Czy dziekani wydziałów zezwolili studentom i pracownikom na nieobecność w środę (28 października) w związku ze strajkiem przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?

Własne stanowisko we wtorek (27 października) wydała prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Reakcja rektor UŁ

"Jestem głęboko przekonana, że podstawową wartością akademicką jest wolność myśli i wypowiedzi, szacunek do drugiego człowieka, troska o godność i podmiotowość każdej jednostki, zatem każdy z nas ma prawo wypowiadać swoje poglądy i bronić swojego stanowiska" – napisała rektor.

I wezwała do dbałości o zdrowie podczas wyrażania własnych poglądów.

Z części prywatnych profili na Facebooku prorektorów prof. Elżbiety Żądzińskiej oraz dziekanów i prodziekanów wydziałów UŁ wynika, że spora grupa z najważniejszych osób w tej uczelni czynnie bierze udział w aktualnych protestach. Niektórzy komentujący publikowane na tych profilach zdjęcia z marszów namawiają, aby władze UŁ wyraziły jednoznaczne poparcie dla walki o prawa kobiet.

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Wezwania do dialogu

Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny w Łodzi nie opublikowały oświadczeń swoich rektorów. Obie uczelnie oficjalnie dołączają do wspólnego stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i kilku innych ogólnokrajowych reprezentacji środowiska naukowego. Mowa w nim m.in. o podzieleniu społeczeństwa wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego i o konieczności podjęcia dialogu.

Część kształcących się w Politechnice Łódzkiej uważa, iż samorząd studentów PŁ powinien opowiedzieć się za walką o prawa kobiet - czy za wolną od zajęć środą w związku z protestem 28 października. Około południa pojawiła się odpowiedź.

"Rolą Samorządu Studenckiego jest reprezentowanie wszystkich studentów naszej Uczelni. Realizacja tego celu wymaga od nas zachowania pełnej niezależności i bezstronności. Zajęcie oficjalnego stanowiska w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez jakikolwiek organ Samorządu byłoby niezgodne z podstawowym celem naszej działalności, czyli reprezentowaniem wszystkich studentów" - ogłosił profil samorządowców PŁ na Facebooku.

Władzom największych łódzkich uczelni daleko do formułowania dosadnych ocen.

"Ogłoszenie tego wyroku w momencie szczególnego zagrożenia zdrowia i życia Polek oraz Polaków przez gwałtowny rozwój pandemii COVID-19 (...) gdy w krytycznej sytuacji znalazła się służba zdrowia, jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi" – czytamy w stanowisku podpisanym m.in. przez prof. Jacka Popiela, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Z kolei środa jest – wolnym od zajęć – dniem rektorskim np. w całym Uniwersytecie Wrocławskim. Ta uczelnia publikuje też poradnik dla swoich studentów na wypadek zatrzymania przez policję i nr tel., pod którym można uzyskać pomoc uniwersyteckich prawników.

Protesty kobiet. Większość z 12 dziekanów UŁ zezwala na środowe nieobecności na zajęciach

W Uniwersytecie Łódzkim oficjalną decyzję o środzie jako o dniu wolnym od zajęć podjęli niektórzy dziekani wydziałów. Zrobiła to m.in. prof. Monika Bogucka-Felczak, kierująca Wydziałem Prawa i Administracji.

Decyzję o wolnej środzie przekazało też kolegium dziekańskie Wydziału Filozoficzno-Historycznego – z komunikatem „będziemy zawsze wspierali naszych studentów”.

W największej jednostce Uniwersytetu Łódzkiego, czyli na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, oficjalnie wolnej środy nie ma, ale jego kolegium dziekańskie poinformowało nas o pozwoleniu na nieobecność na zajęciach studentów i pozwolenie na nieobecność w pracy wszystkich pracowników. Zaś prof. Rafał Matera, dziekan „Eksocu”, zamieścił w swojej wypowiedzi na oficjalnym profilu tego wydziału piorun, będący symbolem obecnych protestów kobiet. Wypowiedź ilustruje także kolaż gmachu "Eksocu" z błyskawicą.

Podobne rozwiązanie wybrała prof. Alina Wróbel, dziekan Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.

„Pragnę przekazać, że jeśli ktoś z Państwa nie będzie uczestniczył w jutrzejszych zajęciach, nie będą z tego tytułu wyciągane negatywne konsekwencje. Jako wspólnota akademicka opowiadamy się bowiem za konstruktywnymi dla niej wartościami” – napisała we wtorek dziekan.

Na Wydziale Chemii UŁ, jeśli zajęcia są odwoływane – mają zostać odrobione w innym terminie. Wykładowcy nie powinni też wyciągać konsekwencji w przypadku środowych nieobecności studentów.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ twierdzi, iż zareagował na liczne prośby studentów i studentek o umożliwienie im udziału w strajku. Dziekan, prof. Ryszard Machnikowski, także poinformował, że za środowe nieobecności wyciągania konsekwencji nie będzie.

Wydział Nauk Geograficznych w środowe południe zmienił tło swojego oficjalnego profilu na Facebooku na obrazek z piorunem. Wcześniej dziekan, prof. Bogdan Włodarczyk, poprosił o wyrozumiałość wobec nieobecnych.

Uczelnie artystyczne w Łodzi. ASP jest kobietą

Co dzieje się w uczelniach artystycznych?
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi opublikowała w swoim oficjalnym profilu na Facebooku post z hasłem „Akademia jest kobietą”.

Przypomnijmy, że z uwagi na epidemię koronawirusa studenci, także w Łodzi, w większości uczą się obecnie zdalnie (wyjątkiem są niektóre zajęcia praktyczne - np. w laboratoriach).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki