Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy też musisz składać sprawozdania finansowe. W tym roku terminy są wydłużone do 30 września

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawozdanie finansowe to obowiązek wielu firm bez względu na to, jaka jest ich forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej.
Sprawozdanie finansowe to obowiązek wielu firm bez względu na to, jaka jest ich forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej. unsplash
Sprawozdanie finansowe to obowiązek wielu firm bez względu na to, jaka jest ich forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej. Może dotyczyć także jednoosobowych działalności gospodarczych. Kto musi złożyć sprawozdanie finansowe do KRS? Zawsze jest to kierownik jednostki, choć w każdym miejscu może się nieco inaczej nazywać. Jeżeli nie musisz złożyć sprawozdania – może się okazać, że trzeba będzie złożyć oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego.

Kto musi sporządzić sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe muszą sporządzać dwa rodzaje przedsiębiorstw. Są to firmy, które:

 • posiadają taki obowiązek, ponieważ spełniają wymogi z ustawy o rachunkowości
 • same podjęły decyzję o prowadzeniu ksiądz rachunkowych tak, jak mówi o tym ustawa o rachunkowości.

Obowiązek nie ma związku z formą prowadzenia działalności gospodarczej. Obowiązek może zatem dotyczyć:

 • osób prawnych,
 • jednoosobowych działalności gospodarczych,
 • spółek osób fizycznych.

Znaczenie ma metoda ewidencjonowania przychodów i kosztów, jaka ma miejsce w przedsiębiorstwie.

Sprawozdanie finansowe przedstawia informacje dotyczące działalności przedsiębiorstwa za konkretny rok, za które jest przygotowywane. Sporządza się je wg stanu na dzień zwany dniem bilansowym, którym zwykle jest 31 grudnia - jeśli rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego - kiedy i jaka spółka powinna je dostarczyć do KRS?

Spółki, które nie sporządzają sprawozdań z powodu braku takiego obowiązku - mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do KRS. Do takich zaliczamy spółki: jawne oraz partnerskie o rocznych przychodach mniejszych, niż 2 mln euro. Jest na to 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy (czyli zwykle do końca czerwca).

Oświadczenie należy składać corocznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego na platformie Ministerstwa Sprawiedliwości – w Repozytorium Dokumentów Finansowych na ekrs.ms.gov.pl. Dzięki temu nie trzeba już składać płatnego wniosku o wpis informacji na stałe o braku obowiązku sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego do rejestru przedsiębiorców.

Sprawozdanie finansowe - które dokumenty należy złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego?

Do złożenia dokumentów w rejestrze sądowym zobowiązany jest kierownik jednostki (art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Są to:

 • roczne sprawozdanie finansowe,
 • odpis uchwały lub postanowienia organu, które zatwierdza roczne sprawozdanie finansowe oraz informuje o podziale zysku lub pokryciu straty,
 • opinia lub sprawozdanie biegłego rewidenta - jeśli sprawozdanie podlegało badaniu,
 • sprawozdanie z działalności - jeśli jest wymagane - dotyczy m.in. spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych.

Od momentu zatwierdzenia sprawozdania kierownik na złożenie dokumentów ma 15 dni.

Roczne sprawozdanie finansowe składa się z:

 • bilansu (wykaz aktywów i pasywów),
 • rachunku zysków i strat,
 • informacji dodatkowej (opis przyjętych zasad rachunkowości, w tym metod wyceny i zmian w stosunku do roku poprzedniego).

Do kiedy i w jakim terminie należy złożyć sprawozdanie finansowe?

Spółki zarejestrowane w KRS, takie jak:

 • spółki jawne,
 • spółki partnerskie,
 • spółki komandytowe,
 • spółki komandytowo-akcyjne,
 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • spółki akcyjne,
 • spółki europejskie

mają 3 miesiące od dnia bilansowego (którym zwykle jest 31 grudnia) na sporządzenie sprawozdania. Gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym - termin ten mija 31 marca.

Następnie sprawozdanie musi zostać zatwierdzone przez odpowiednie organy przedsiębiorstwa. Mogą to być wszyscy wspólnicy, walne zgromadzenie wspólników lub np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

Sprawozdanie co do zasady powinno zostać zatwierdzone do 6 miesięcy od dnia bilansowego (czyli 30 czerwca - jeżeli rok obrotowy jest jednocześnie rokiem kalendarzowym).

W 2020, 2021 i 2022 r. terminy zatwierdzania sprawozdań finansowych zostały przedłużone jako konsekwencja pandemii COVID-19 i wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu. Zdarzenia te mogły spowodować problemy z terminową realizacją obowiązków sprawozdawczych.

W tej kwestii obecnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 7 marca 2022 r. Zmieniło ono wcześniejsze rozporządzenie z 31 marca 2020 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 561).

Wydłużone terminy obecnie obowiązują w przypadku sprawozdań dotyczących roku obrotowego, który kończy się między 29 września 2021, a 30 kwietnia 2022 r. (Jeżeli termin wykonania nie minął przed 31 marca 2022 r.)

Terminy sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2021 zostały wydłużone o 3 miesiące. Sprawozdanie można sporządzić i podpisać do 30 czerwca 2022 r., a zatwierdzić do 30 września 2022 r.

Kto jest odpowiedzialny za złożenia sprawozdania finansowego?

Odpowiedzialnym za złożenie sprawozdania jest kierownik jednostki. Zatem może to być:

 • członek zarządu w przypadku spółki kapitałowej,
 • wspólnik w przypadku spółki partnerskiej, cywilnej lub jawnej,
 • komplementariusz prowadzący sprawy spółki - w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych i komandytowych,
 • syndyk, zarządca lub likwidator – jeżeli trwa postępowanie upadłościowe,
 • członkowie organów – w przypadku innych jednostek, do których zastosowanie znajduje ustawa o rachunkowości.

Elektroniczne sprawozdanie finansowe. Jak je przygotować i podpisać?

Od 2018 roku sprawozdania sporządza się jedynie elektronicznie, a od 2020 r. forma ustrukturyzowana dotyczy także organizacji niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, które są także podatnikami CIT. Szczegółowe wskazówki można znaleźć w tej sprawie na stronie Ministerstwa Finansów.

Sprawozdanie finansowe podpisać może kierownik jednostki lub osoba zajmująca się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, czyli np. księgowy. Jeżeli jednostką kieruje organ składający się z kilku osób - sprawozdanie musi podpisać przynajmniej jedna osoba, a pozostałe powinny złożyć lub odmówić złożenia oświadczeń, że sprawozdanie zrealizowało wymagania przewidziane ustawą.

Sprawozdanie składa się do KRS za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego lub do szefa Krajowej Administracji Skarbowej przy pomocy aplikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy też musisz składać sprawozdania finansowe. W tym roku terminy są wydłużone do 30 września - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki