Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prymusi z Łódzkiego odebrali nagrody. Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych w "Paragrafie" [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Prymusi ze szkół podstawowych oraz z gimnazjów działających w całym województwie przyjechali w środę (11 kwietnia) do Paragrafu
Prymusi ze szkół podstawowych oraz z gimnazjów działających w całym województwie przyjechali w środę (11 kwietnia) do Paragrafu Krzysztof Szymczak
Kilkuset prymusów ze szkół podstawowych oraz z gimnazjów działających w całym województwie przyjechało w środę (11 kwietnia) do Paragrafu, czyli do gmachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, aby odebrać gratulacje oraz nagrody od organizatorów wojewódzkich konkursów przedmiotowych.

Jednak dla uczniów gimnazjów najważniejsza jest kwestia pokonkursowych uprawnień, które dotyczą naboru do liceów ogólnokształcących oraz szkół zawodowych. Tytuł laureata konkursu daje pierwszeństwo w rekrutacji do wskazanej placówki – przed pozostałymi kandydatami.

Cenny jest także status finalisty, czyli uczestnika konkursu, który przedarł się do ostatniego z etapów.

Jak wyliczał podczas środowej uroczystości wicewojewoda Karol Młynarczyk, w konkursach w bieżącym roku szkolnym wzięło udział ok. 30 tys. uczniów z Łódzkiego.

W podstawówkach można startować w 5 rywalizacjach (matematyka, polski, niemiecki, angielski, historia), w gimnazjach – w 15 (dochodzą: informatyka, francuski, rosyjski, fizyka, chemia, biologia, geografia, muzyka, plastyka, wiedza o społeczeństwie). W każdej dziedzinie najpierw odbywa się etap szkolny, potem rejonowy, a na końcu wojewódzki.

- Nie ma w województwie wyższego wyróżnienia dla waszej wiedzy niż laury w konkursach przedmiotowych – mówił do uczniów zgromadzonych w Paragrafie Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty.

Ogółem na ogłoszonych przez kuratorium listach jest 94 laureatów konkursów dla podstawówek oraz 267 z gimnazjów.

Organizatorzy odnotowali przypadki laureatów wielokrotnych, ale można szacować, że ok. 250 nastolatków z województwa łódzkiego – dzięki swojej pracy w bieżącym roku szkolnym – już wie, że zdobędzie miejsce w każdym ogólniaku lub w szkole zawodowej, którą wskażą.

Cenny jest także tytuł finalisty po konkursie gimnazjalnym (czyli udziału w ostatnim etapie, choć bez osiągnięcia w nim progu uprawniającego do nazywania się laureatem) – daje bowiem dodatkowe punkty w naborze do LO lub szkoły zawodowej.

W Łodzi nabór do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2018/2019 zaczyna się już 21 maja.

Jednak status laureata i punkty za tytuł finalisty mogą okazać się szczególnie cenne w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 w związku ze spodziewanym problemem "podwójnego rocznika".

Wtedy w klasach pierwszych będą się uczyć ostatni absolwenci gimnazjów (obecni drugoklasiści) oraz pierwszy rocznik, który skończy wydłużoną do ośmiu klas podstawówkę. Choć obie te grupy nie będą mieszane w tych samych klasach ogólniaków i szkół zawodowych (z uwagi na inny program nauczania), przeciwnicy prowadzonej przez rząd reformy oświaty zauważyli, że trafią do tych samych budynków: o ograniczonej pojemności. Dlatego ambitnym uczniom z „podwójnego” rocznika - jak utrzymują przeciwnicy reformy - trudniej będzie dostać się do najlepszych placówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki