Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przecieki na maturze będą bez „moralnych” dyrektorów. Wiceminister edukacji z Kutna odpowiada posłom z Łodzi na pytania o nieprawidłowości

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Moralność dyrektora szkoły jest głównym zabezpieczeniem, które może zapobiec maturalnym przeciekom w kolejnych latach. Tak wynika z odpowiedzi Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i posła PiS z Kutna, na pytania czwórki parlamentarzystów koła Polska 2050, w tym – reprezentujących Łódź – Hanny Gill-Piątek oraz Tomasza Zimocha. Wiceminister wylicza, że matura jest przeprowadzona w 8 tys. polskich szkołach: gdyby arkuszy w czasie majowych egzaminów pilnowała tam policja albo straż, sparaliżowałoby to normalną pracę tych służb. >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>
Moralność dyrektora szkoły jest głównym zabezpieczeniem, które może zapobiec maturalnym przeciekom w kolejnych latach. Tak wynika z odpowiedzi Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i posła PiS z Kutna, na pytania czwórki parlamentarzystów koła Polska 2050, w tym – reprezentujących Łódź – Hanny Gill-Piątek oraz Tomasza Zimocha. Wiceminister wylicza, że matura jest przeprowadzona w 8 tys. polskich szkołach: gdyby arkuszy w czasie majowych egzaminów pilnowała tam policja albo straż, sparaliżowałoby to normalną pracę tych służb. >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>>archiwum Polska Press
Moralność dyrektora szkoły jest głównym zabezpieczeniem, które może zapobiec maturalnym przeciekom w kolejnych latach. Tak wynika z odpowiedzi Tomasza Rzymkowskiego, wiceministra edukacji i posła PiS z Kutna, na pytania czwórki parlamentarzystów koła Polska 2050, w tym – reprezentujących Łódź – Hanny Gill-Piątek oraz Tomasza Zimocha. Wiceminister wylicza, że matura jest przeprowadzona w 8 tys. polskich szkołach: gdyby arkuszy w czasie majowych egzaminów pilnowała tam policja albo straż, sparaliżowałoby to normalną pracę tych służb.

Wycieki na maturze 2021 i 2020...

Hanna Gill-Piątek i Tomasz Zimoch zapytali resort edukacji o lepsze zabezpieczenie matur w związku z badanym przez policję rzekomym wyciekiem, do którego miało dojść na początku maja 2021. Przypomnijmy: na kilka godzin przed rozpoczęciem obowiązkowego egzaminu z języka polskiego w województwie podlaskim użytkownicy wyszukiwarek internetowych zaczęli sprawdzać w nich frazę „Lalka ambicja”. Wkrótce okazało się, że jednym z tematów w arkuszu maturalnym było pytanie: „czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?” – z zaleceniem odwołania się do lektury autorstwa Bolesława Prusa.

„Zidentyfikowanie potencjalnego źródła <<< wycieku >>> leży w kompetencjach Policji, która również została poinformowana o zaistniałej sytuacji” – relacjonuje Tomasz Rzymkowski, w czerwcowej odpowiedzi na interpelację Hanny Gill-Piątek i Tomasza Zimocha.

Ta odpowiedź zbiegła się z decyzją prokuratury (w Ostrołęce) o zawieszeniu śledztwa w sprawie maturalnego wycieku z 2020 r. Wtedy, także w województwie podlaskim, internauci „googlowali” frazę „Wesele elementy fantastyczne" – akurat na kilka godzin przed rozdaniem maturzystom arkusza z tematem odnoszącym się do dzieła Stanisława Wyspiańskiego (i wpływu – na przesłanie tego utworu – zawartych w dramacie elementów fantastycznych).

Wiceminister edukacji: do wycieku dochodzi na poziomie pojedynczej szkoły

„Pragnę podkreślić, że Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmuje wiele działań, których celem jest zabezpieczenie materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem” – poucza posłów Tomasz Rzymkowski.

Wiceminister m.in. opisuje procedurę dostarczania arkuszy maturalnych do liceów ogólnokształcących i techników przez kurierów – tuż przed rozpoczęciem każdego z egzaminów (w godz. 5-8 rano).

„Po odebraniu przesyłki za jej zabezpieczenie przed nieuprawnionym ujawnieniem jej treści odpowiada dyrektor każdej z tych placówek. Nie istnieją środki – poza odpowiedzialnością moralną, świadomością etyczną i odpowiedzialnością zawodową – które uniemożliwiłyby osobie odbierającej rozerwanie koperty, w której zapakowane są arkusze egzaminacyjne, oraz zerwanie banderol chroniących arkusz” – wyciąga wnioski wiceminister.

Tomasz Rzymkowski stwierdza, że do potencjalnego „wycieku” dochodzi właśnie „na poziomie pojedynczej szkoły”, po dostarczeniu do nie arkuszy.

„Zapewnienie dozoru 8000 placówek każdego dnia egzaminu pomiędzy godz. 5:00 a 9:00 oznaczałoby konieczność delegowania do pracy w szkołach przedstawicieli np. policji, straży, innych służb, co w sposób znaczący utrudniałoby realizację ich własnych obowiązków” – dodaje wiceminister.

Wyniki matury 2021 w poniedziałek (5 lipca)

W województwie łódzkim do zdawania matury 2021 było uprawnionych ok. 17 tys. absolwentów LO i techników. Jej wyniki będą dostępne w poniedziałek (5 lipca) w specjalnym serwisie internetowym (wyniki.edu.pl), każdy absolwent sprawdzi swoje rezultaty po zalogowaniu się loginem i hasłem otrzymanym wcześniej w szkole. Ponadto w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowa KE w Łodzi ogłoszą zbiorowe raporty po maturze.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki