reklama

Przed południem w ciążę nie zajdziesz, czyli co o seksie wiedzą gimnazjaliści

Agnieszka JasińskaZaktualizowano 
Lekcje o seksie odbywają się w Gimnazjum nr 30 w Łodzi
Lekcje o seksie odbywają się w Gimnazjum nr 30 w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Jeśli łykniesz trzy tabletki antykoncepcyjne, to przez trzy dni jesteś bezpieczna - tyle o antykoncepcji i seksie wiedzą niektórzy gimnazjaliści. Efekt? Co roku tylko w Łodzi w niechcianą ciążę zachodzi od 13 do 15 dziewcząt z gimnazjum.

W październiku w łódzkich szkołach rozpoczęły się lekcje o seksie. Odbywają się m.in. w Gimnazjum nr 30 w Łodzi. To nie jest zwykła lekcja. Zajęcia odbywają się w specjalnej, terapeutycznej sali. Uczniowie siedzą na dywanie, przyjmują takie pozycje, jakie lubią. Nie ma problemu, gdy ktoś ma ochotę - na przykład - położyć się na podłodze i leżąc słuchać tego, co mówi prowadząca lekcję.

Seks w gimnazjum w liczbach

Jak wynika z danych wydziału edukacji łódzkiego magistratu, w ciążę w Łodzi zachodzi rocznie od 13 do 15 dziewcząt. Tyle bowiem wydawanych jest wniosków o nauczanie indywidualne. Lekcje o seksie rozpoczęły się w październiku. Zaplanowane są dla 28 grup. Dla każdej przewidzianych jest 10 spotkań. Grupy mają liczyć ok. 20 osób. Lekcje odbywają się w szkołach, które wyraziły zainteresowanie tego typu zajęciami. Rodzice nastolatków musieli wyrazić na to zgodę.

Na uczestnictwo dzieci w zajęciach zgadza się większość rodziców, zgody nie podpisują pojedyncze osoby. - Zanim zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie lekcji o seksie w naszej szkole, dokładnie przeanalizowaliśmy plan zajęć - mówi Mariola Zajdlic, dyrektor Gimnazjum nr 30 w Łodzi. - Takie lekcje dobrze wpisują się w projekt naszej szkoły, nazwany "Trzydziestka stawia na zdrowie".

Dyrektor przyznaje, że rozmowy o seksie często są bardzo krępujące dla rodziców. - Pewnie dlatego rodzice nie protestowali, kiedy zaproponowaliśmy takie zajęcia w szkole - mówi Mariola Zajdlic.

Agnieszka Laskowska, pedagog z Gimnazjum nr 30 w Łodzi, podkreśla, że nauczyciele "podglądają" lekcje i obserwują czy wszystko jest w porządku. - Na razie nie ma żadnych problemów, uczniowie są zadowoleni - mówi Laskowska.

Po podpaskę do pani dyrektor

Gimnazjum nr 30 to mała szkoła. Liczy 114 uczniów. - Wszyscy się tutaj dobrze znamy, mamy rodzinną atmosferę. Uczennice nie krępują się - na przykład - przyjść do mnie po podpaski - opowiada dyrektor. - Dobrze, że lekcje o seksie odbywają się właśnie u nas. Wiem, że niektórym rodzicom trudno jest rozmawiać o idealnym związku ze swoimi dziećmi, kiedy oni sami są w trakcie rozwodu albo po poważnej domowej awanturze.

Rodzice mają zaufanie do kadry nauczycielskiej i tym samym do szkoły. - Skoro nauczycielki zdecydowały, że zajęcia o seksie będą w szkole, to musi być dobrze. Nie było powodu, żeby nie zgodzić się na nie - mówią rodzice.

Dziewczyny na poważnie, chłopcy na żarty

- Baliśmy się, że będzie sztywno i nudno. Ale jest super - opowiada Klaudia z trzeciej klasy. - Lekcje są prowadzone z humorem, na spokojnie, na luzie.

Pierwsza lekcja była o idealnym związku. - Idealna dziewczyna musi mieć małe stopy i duży biust - podkreśla Krzysztof z trzeciej klasy. - No i żeby się nie puszczała... Dziewczyny mają zupełnie inne wymagania, jeśli chodzi o chłopców. - Ma być odpowiedzialny, opiekuńczy, czuły - wyliczają Daria i Karolina, również z trzeciej klasy. - I musi zaspokajać kobietę....

Dziewczyny podkreślają, że wszystko, co słyszą na lekcjach, biorą na poważnie. - A chłopcy sobie żartują - mówi Karolina. Gimnazjaliści dowiedzieli się już, jak odróżniać miłość od zauroczenia. - To nie jest takie proste - mówią dziewczyny. - Na początku jest zauroczenie, czyli motyle w brzuchu. A miłość to zaufanie, wierność, szczerość.

Młodzi ludzie rozmawiają na lekcjach bez skrępowania. - Tylko na początku się krępowaliśmy. Ale przekonaliśmy się, że to nie ma sensu - mówią gimnazjaliści.

Przed południem nie zajdziesz w ciążę

Młodzi ludzie mają już za sobą lekcję o środkach antykoncepcyjnych. Produkty potrafią wymienić jednym tchem.- Dowiedzieliśmy się, jak stosować - na przykład - pianki i globulki. Wcześniej nie wiedzieliśmy nawet, że takie środki istnieją - przyznają młodzi ludzie.

Na lekcjach udało się także rozwiać kilka mitów. - Wśród znajomych chodziły opowieści, że jak łykniesz trzy tabletki antykoncepcyjne, to przez trzy dni na pewno nie zajdziesz w ciążę. Dowiedzieliśmy się, że to nie jest prawda - opowiadają dziewczyny.

Inny mit to wata i spirytus. Gimnazjalistki słyszały, że można namoczyć watę w spirytusie i po stosunku włożyć ją do pochwy. Wtedy też nie zajdą w ciążę. - Słyszałyśmy również, że bez konsekwencji można uprawiać seks przed południem, jeśli się mieszka w wieżowcu. A teraz już wiemy, że to nieprawda - dodają dziewczyny. - Wiemy też, że stosunek przerywany nie jest stuprocentowo bezpieczny. Nie wystarczy na koniec wyjąć penisa z pochwy.

- Na lekcji dowiedzieliśmy się, żeby nie nosić prezerwatywy w portfelu, bo może się uszkodzić. Nie wolno otwierać opakowania nożem. Trzeba zawsze sprawdzić datę ważności. A jeśli kupować taki "sprzęt" , to tylko w aptece albo w drogerii. Kiosków lepiej unikać - mówi Krzysztof.

Aby pokazać gimnazjalistom, jak zakładać prezerwatywę, na lekcji pojawił się drewniany penis. - Pani pokazywała, jak się to robi. Potem zapytała, kto chciałby spróbować. Jednak nie było chętnych, bo każdy się wstydził. Wtedy prowadząca lekcję powiedziała, że możemy zostać na przerwie i popróbować. Ale też nikt się nie zdecydował - opowiadają dziewczyny. - Rysowaliśmy także na tablicy narządy płciowe. Penisa udało się narysować bez problemu, gorzej było z narządami kobiecymi. Nie wyszło nam.

Gimnazjaliści przyznali, że wcześniej czerpali wiedzę o seksie głównie z internetu. - Przeglądałyśmy - na przykład - fora internetowe, gdzie wypowiadały się dziewczyny, które pierwszy raz mają już za sobą i opisują swoje wrażenia - mówią gimnazjalistki.

Młodzi ludzie przyznają zgodnie, że w ich domach rodzinnych bardzo rzadko rozmawia się o seksie. - Dlatego dobrze, że mamy w szkole takie zajęcia. Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. I co najważniejsze, na pewno prawdziwych - przyznają zgodnie chłopcy i dziewczęta.

Na najbliższych zajęciach młodzi ludzie obejrzą film, a potem będą rozmawiać o ciąży. - Mamy wtedy dowiedzieć się, jak należy rozmawiać o nieplanowanej ciąży z rodzicami. Wśród naszych znajomych zdarzały się już przypadki, kiedy uczennica gimnazjum zachodziła w ciążę. To są bardzo trudne sprawy i dla nas, i dla rodziców. Zdarzają się, chociaż nikt tego nie chce - opowiadają dziewczyny.

Pani od seksu jak starsza siostra

Lekcje prowadziły do tej pory same kobiety. - I bardzo dobrze, mniej się krępujemy - mówią gimnazjalistki. - Traktujemy je jak starsze siostry. - A nam jest wszystko jedno, kto prowadzi zajęcia - dodają chłopcy.

Na jednej lekcji gimnazjaliści zostali podzieleni na grupy. - Mieliśmy za zadanie wypisać wyrazy bliskoznaczne do wyrazów penis i pochwa. Znaleźliśmy po około 20 określeń na jedno i drugie. A potem usłyszeliśmy od prowadzącej zajęcia, żebyśmy wykreślili te wulgarne, czyli takie, których nie chcielibyśmy usłyszeć, jeśli chodziłoby o nas. I wtedy zostały nam tylko po 3 wyrazy z 20 - opowiadają dziewczyny.

Coraz więcej przypadków HIV i AIDS

W programie lekcji są również zajęcia o chorobach przenoszonych drogą płciową. - To bardzo ważne zagadnienie. W naszej szkole odbyły się już kiedyś warsztaty poświęcone tylko temu tematowi - zaznacza Mariola Zajdlic.

Dlaczego to takie ważne? W 2011 r. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi zgłoszono 46 przypadków nowych zakażeń HIV u osób przebywających na terenie województwa łódzkiego, w tym 44 przypadki u osób z polskim obywatelstwem. Trzy czwarte zakażonych stanowili mężczyźni, a jedną czwartą kobiety.

Najwięcej zakażonych zarejestrowano wśród osób w wieku od 20 do 39 lat (73,9proc.). Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby zakażeń, do których doszło drogą tak zwanych ryzykownych zachowań seksualnych.

W 2011 r. przyczyną 34,8 proc. były kontakty heteroseksualne, a homoseksualne - 32,6 proc. W 2011 r. zgłoszono 21 przypadków zachorowań na AIDS (w 2010 r. było 16 przypadków) osób przebywających na terenie województwa łódzkiego. 20 przypadków dotyczyło osób polskiego obywatelstwa. Osoby chore były w wieku od 21 do 61 lat. Zachorowało 15 mężczyzn i 6 kobiet. Dwie osoby zmarły.

Gimnazjaliści jak króliki doświadczalne

Lekcje o seksie to łódzki eksperyment. Jeśli powiedzie się, wówczas z zajęć być może będą mogli skorzystać kolejni gimnazjaliści. Lekcje prowadzi fundacja SPUNK wraz z Fundacją na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Jaskółka. Pieniądze na zajęcia dało miasto. To kwota 36 tys. zł.

Kilka miesięcy temu władze Łodzi unieważniły pierwszy konkurs na prowadzenie lekcji o seksie. W konkursie wystartowały wtedy Centrum Służby Rodzinie oraz fundacja Jaskółka. - Jest mi przykro, że nasza wizja, w której nie ma przyzwolenia na współżycie przed ślubem, przegrała. Mam tylko nadzieję, że w związku z tym nie przybędzie podopiecznych w Domu Samotnej Matki - powiedział po ogłoszeniu wyników drugiego konkursu Tomasz Bilicki z Centrum Służby Rodzinie.

Nazwa fundacji, która wygrała konkurs, wzbudza kontrowersje. Według przedstawicieli fundacji SPUNK to odwaga, to także słowo zaczerpnięte z "Pipi Pończoszanki", które ma oznaczać nadanie wartości. Jednak w tłumaczeniu z angielskiego spunk to słowo wulgarne i oznacza spermę.

Zapisz się do newslettera

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
testo

czyli liczą ile osób ma ciąże na podstawie wniosków o nauczanie indywidualne...... OK, czyli olewamy wypadki, choroby itp?
i czy wy naprawdę nie wiecie że nawet przy najlepszych lekcjach o antykoncepcji będą ciąże wśród nieletnich? No chyba że jakaś przymusowa sterylizacja.
GNIJE Z BIEDY UMYSŁOWEJ PANII REDAKTOR

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Przed południem w ciążę nie zajdziesz, czyli co o seksie wiedzą gimnazjaliści

o
okonek

finansuje chorych psychicznie? umownie zwanych doroslymi? seks jest sztuka nie polityka

ł
łodzianka

Mogą za tym stać nawet ufoludki, za obniżenie wieku inicjacji seksualnej i generalnie zainteresowanie seksem odpowiada w największym stopniu internet i jego nieograniczone zasoby w tym akurat temacie. Dobrze, że wprowadzono takie edukacyjne pogadanki. Jeżeli będą prowadzone z głową to jest jakaś szansa na to, że nastolatki, a potem kobiety nie będą zaskoczone przychodzić do ginekologa w 5 miesiącu ciąży i mówić "to przecież niemożliwe! Chłopak założył tego kondoma na głowę!" albo "przecież w ciążę nie zachodzi się przy pierwszym stosunku/po zachodzie słońca/w czasie pełni księżyca etc." *
Poziom wiedzy w tej materii jest katastrofalny. I to nie są już czasy, w których można schować głowę w piasek i udawać, że temat nie istnieje. Amen!

*niepotrzebne skreślić

W
Współcześni marksiści

Współcześni marksiści

"Autorytarna osobowość" to mariaż marksizmu i psychoanalizy.To stamtąd pochodzi pomysł, że nie należy dyskutować ze swoimi politycznymi przeciwnikami. Zamiast tego należy ich ośmieszać i sugerować, że są chorzy psychicznie. Autorzy książki doskonale rozumieli związek między władzą i upokorzeniem. Najefektowniejszym sposobem umocnienia swojej władzy jest upokorzenie przeciwnika i ośmieszenie go. Współcześni marksiści nie nawołują więc do rewolucji, lecz do zmiany świadomości.Należy więc zmienić sposób myślenia przeciętnego człowieka, a wtedy władzę można będzie objąć bez rewolucji. Stąd wysiłki lewicy, by opanować nie tylko środki masowego przekazu, ale również uniwersytety, wydawnictwa oraz życie intelektualno-artystyczne."

k
ksantypa_222

1. W dni nieparzyste nie zachodzi się w ciążę. Unikać dni parzystych!
2. Nalać do szklanki zsiadłe mleko i przez 15 minut GO moczyć.

Są to bardzo skuteczne metody zapobiegania niepożądanej ciąży.

G
Gość

= 100 % pewności !!!

Żaden spunk wam tego nie da !!!

G
Gość

= 100 % pewności

Do tego nie potrzebny spunk

p
polo

Im szybciej zaszczepia zboczenia w umysłach dzieci, tym szybciej padną one ofiarą
lewackich zboczeńców.

G
Gość

tak, najlepiej uczyć juz przedszkolaki masturbacji, jak w Niemczech.
W USA 8 latki są leczone z uzaleznienia od porno, to jest zasługa tych wszystkich ciot rewolucji, co chcą aby dzieci seksowały wczesniej, niz nauczą sie chodzić.
A pedofile zacierają tłuste łapki

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3