Przedbórz: Uczestnicy z całej Europy na Festiwalu Poezji...

  Przedbórz: Uczestnicy z całej Europy na Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej

  jaw, mrt, jbr

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przedbórz: Uczestnicy z całej Europy na Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej
  1/2
  przejdź do galerii
  Konkursem recytatorskim rozpoczął się w poniedziałek w Przedborzu (Łódzkie) XXII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W tym roku udział w imprezie zapowiedziało ponad 250 osób m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Wielkiej Brytanii.
  Głównym celem festiwalu, który potrwa do czwartku 15 sierpnia, jest "popularyzacja twórczości pisarki na całym świecie oraz integracja środowiska polonijnego". Organizatorzy zwracają uwagę, że w wielu krajach działają komitety organizacyjne, których zadaniem jest przygotowanie uczestników do festiwalu oraz propagowanie jego idei w różnych środowiskach. Przypominają również, że twórczość Konopnickiej to nie tylko wiersze dla dzieci, ale także poezja "urzekająca prostotą i żarliwą miłością ziemi ojczystej".


  W ciągu kilku dni – dzieci, młodzież i dorośli będą recytować lub śpiewać wybrane przez siebie utwory Konopnickiej. Zaprezentują także swój dorobek artystyczny podczas występów pozakonkursowych. Zaplanowano również poranek poetycki z udziałem poetów polonijnych. Festiwal zakończy czwartkowy konkurs laureatów oraz recital Edwarda Hulewicza.

  Organizatorami są m.in. Miejski Dom Kultury w Przedborzu i Towarzystwo im. Marii Konopnickiej.

  Po raz pierwszy konkurs poezji Konopnickiej, tylko dla uczestników z Polski, odbył się w Przedborzu w 1980 roku, w 70. rocznicę śmierci poetki. Od 1992 r. odbywa się też konkurs światowy.

  Maria Konopnicka żyła w latach 1842-1910. Jest autorką utworów dla dzieci (m.in. "O krasnoludkach i sierotce Marysi"), liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii". (PAP)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo