Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorczość to zamachowe koło całej gospodarki regionu

Artykuł sponsorowany
Przedsiębiorcy bardzo liczą na nowe rozdania pieniędzy unijnych. Pierwsze konkursy dla nich już zostały ogłoszone…

Tak. Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił dwa konkursy na dotacje unijne, które dotyczą przedsiębiorców. Przewidują one wsparcie badań i rozwoju oraz innowacji i tzw. komercjalizacji wiedzy czyli wdrożenia nowych pomysłów na udoskonalenie produktów lub procesów. Przeznaczono na nie prawie 76 mln zł. W Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Łodzi i regionie już można zasięgać bliższych informacji i pobierać wnioski. Dostępne są one też na stronach internetowych. W pierwszym konkursie- na "Badania, rozwój i komercjalizację wiedzy" - będzie można je składać między 15 a 25 lutego; w drugim zatytułowanym "Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka" między 23 lutegoa 3 marca. Traktujemy przedsiębiorczość priorytetowo, bo uważam, że powinna być kołem zamachowym dla całej gospodarki regionu.

Jakie będą następne konkursy?
Ich harmonogram na cały 2016 rok został już ogłoszony i zachęcam do jego śledzenia, żeby nie przegapić szans nadarzających się na pozyskanie dofinansowania dobrych pomysłów. Tylko w pierwszym półroczu zaplanowaliśmy ogłosić dla przedsiębiorców cztery konkursy, w których do rozdysponowania będzie blisko 140 mln zł!
Najwięcej zaplanowaliśmy w kategorii zwiększania konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw a w szczególności wprowadzanie innowacyjności. Zapisaliśmy na ten cel 85 mln zł. Ponadto będzie można starać się o dofinansowanie projektów dotyczących internacjonalizacji przedsiębiorstw, profesjonalizacji usług biznesowych oraz infrastruktury badawczo rozwojowej w przedsiębiorstwach.

W jaki sposób przejawia się priorytetowe traktowanie przedsiębiorczości w Łódzkiem?
W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym na wsparcie przedsiębiorczości przeznaczyliśmy aż dwie osie priorytetowe: pierwszą przewidującą dofinansowanie na badania, rozwój i komercjalizację wiedzy oraz drugą - na innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę. Tutaj będą pieniądze na poprawę konkurencyjności małych i średnich firm oraz ich wsparcie przez instytucje otoczenia biznesu. Zapisaliśmy na te cele blisko pół miliarda euro, co stanowi 36 procent alokacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to najlepszy wynik w kraju - żaden region nie przeznacza procentowo tak wiele na rozwój przedsiębiorczości, jak Łódzkie.

Jakie będą priorytety przy wydawaniu tych pieniędzy?
W Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030 zostały określone branże, które posiadają największy potencjał dla dalszego, długoterminowego rozwoju gospodarczego województwa. Są to: nowoczesne włókiennictwo i moda, w tym wzornictwo; zaawansowane materiały budowlane; medycyna, farmacja, kosmetyki; energetyka oraz odnawialne źródła energii; innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; informatyka i telekomunikacja. Szczegółowo jest to rozpisane w tzw. opisach osi priorytetowych dostępnych w materiałach informacyjnych na temat konkursów.

Gdzie szukać szczegółowych informacji na temat konkursów?
Wszelkie dane na temat wsparcia przedsiębiorstw są dostępne w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. W Łodzi Centrum ma siedzibę przy ul. Moniuszki 7/9, ale ma też swoje Punkty Konsultacyjne w innych miastach regionu: Bełchatowie, Brzezinach, Kutnie i Sieradzu. Uruchomione zostały również mobilne punkty konsultacyjne. Informacji należy również szukać na stronie internetowejcop.lodzkie.pl i rpo.lodzkie.pl. Zainteresowani dotacją mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji osobistych, telefonicznych lub e-mailowych. W Punktach oprócz stałych stanowisk, w których można uzyskać informacje, prowadzimy wiele wydarzeń promujących konkretne konkursy i informujących o możliwościach pozyskiwania pieniędzy unijnych. Bardzo nam zależy na tym, żeby jak najwięcej osób zgłaszało swoje pomysły na lepszy biznes, bo dobra kondycja małych i średnich przedsiębiorstw, to lepsze perspektywy dla całego regionu.

Jak dziś ocenia Pan zainteresowanie przedsiębiorców dotacjami?
Jest ono coraz większe. Wyraźnie pokazują to dane z poprzedniego okresu programowania. Z każdym konkursem chętnych na dotacje było więcej. Przedsiębiorcy sięgają też po instrumenty zwrotne, które oferujemy w ramach środków unijnych. Są to niskooprocentowane pożyczki i poręczenia. W nowym okresie programowania, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, przewidziano zwiększenie środków na wsparcie w postaci instrumentów inżynierii finansowej do 133,2 mln euro.

Jakie pozafinansowe działania podejmują państwo wobec przedsiębiorców?
Budujemy administrację służącą przedsiębiorcom, przyjazną i jak najbardziej odpowiadającą na ich potrzeby. Nasze Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów zostało uznane za najlepsze w Polsce. Od lipca 2011 r., kiedy rozpoczęło działalność, udzieliło prawie 3 tys. usług informacyjnych na temat eksportu, 340 usług probiznesowych, zorganizowało wiele konferencji i analiz w zakresie przyciągania bezpośrednich inwestycji do województwa. Wzięło w nich udział blisko pół tysiąca uczestników.

Jaką ofertę ma Województwo Łódzkie dla osób zamierzających prowadzić własny biznes?
Do nich skierowany jest m.in. projekt Wojewódzkiego Centrum Przedsiębiorczości z tzw. inkubatorami przedsiębiorczości powołane przez Województwo i Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego. To miejsce, w których młodzi ludzie zakładający firmy mogą liczyć na wsparcie merytoryczne, pomoc ze strony doświadczonych przedsiębiorców, a także księgową i prawną. Stworzyliśmy taki ośrodek w Łodzi, ale wspólnie z lokalnymi samorządami będziemy je otwierać też w innych miastach regionu. Zwracam również uwagę na wspieranie przez Województwo Parku Naukowo-Technologicznego - wylęgarni firm zajmujących się nową technologią w Łódzkiem. Inwestycje w Park jest ważnym punktem w promocji rozwoju regionu.

Łódzkie ogólnie prowadzi politykę bardzo przyjazną biznesowi, nastawioną na tworzenie nowych miejsc pracy, a także poszukiwanie sposobów na rozwój innowacji w przedsiębiorstwach oraz ich współpracy z centrami naukowymi. Działanie Samorządu Województwa w tych tematach to po pierwsze skierowanie olbrzymiego strumienia finansowego dla przedsiębiorców w poprzednim okresie programowania unijnego i podobne nastawienie w obecnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki