Przedsiębiorczy ratują gospodarkę. Już trzy miliony Polaków...

  Przedsiębiorczy ratują gospodarkę. Już trzy miliony Polaków pracuje na swoim

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przedsiębiorczy ratują gospodarkę. Już trzy miliony Polaków pracuje na swoim
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©123RF

  Rośnie liczba małych, jednoosobowych firm. Tylko w ostatnich 12 miesiącach przedsiębiorczy Polacy zarejestrowali ich ponad 303 tys. - wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Łącznie działają w Polsce już prawie 3 mln drobnych podmiotów.
  Nawet w sierpniu, tradycyjnym miesiącu wakacyjnym, w CEIDG 23,8 tys. osób zdecydowało się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczych. - Liczba ta jest o 2 proc. wyższa niż w lipcu 2012 r. - wylicza firma Tax Care. Od wielu miesięcy roczna dynamika nowych rejestracji utrzymuje się niemal nieprzerwanie na dodatnim poziomie. Największa liczba nowych podmiotów została zarejestrowana w kwietniu - ponad 28 tys. To rekord pod względem liczby otwarć w jednym miesiącu w ostatnich latach.

  Oczywiście - jednocześnie część firm jest z rejestru wykreślanych - czy to z powodu bankructwa, czy też z powodu przejścia na emeryturę albo z innych przyczyn. - W ostatnich 12 miesiącach przedsiębiorcy wykreślili 244,8 tys. firm. Na przykład w sierpniu z rejestru zniknęło 15,4 tys. podmiotów - mówi Katarzyna Siwek z firmy Tax Care. Jak dodaje - liczba tych wyrejestrowań była o 19 proc. niższa niż w lipcu br. i o 8 proc. niższa niż w sierpniu ub.r.

  Niewiele brakuje już, aby ogłosić, że mamy w Polsce 3 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. - W rejestrze REGON figurowało na koniec sierpnia 2 mln 956 tys. takich firm. To o 60 tys. więcej niż przed rokiem - wyliczają eksperci Tax Care. - Gdyby firm nadal przybywało w takim tempie jak w sierpniu, poziom 3 mln przekroczymy za pięć i pół miesiąca - dodają.

  Tymczasem liczba osób pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej dziewięć osób jest obecnie niższa niż przed rokiem. Jak poinformował GUS - w sierpniu zatrudnionych w nich było 5 mln 493 tys. osób - tj. o 0,5 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu ub.r. Pocieszające jest to, że w sierpniu zanotowano niewielki wzrost w skali miesiąca - o 0,1 proc.

  Tax Care zauważa, że zdecydowanie najwięcej jednoosobowych firm otwiera się w poniedziałki. - Poniedziałek jest dniem, w którym do CEIDG trafia najwięcej takich wniosków. W kolejnych dniach tygodnia ich liczba stopniowo spada, aby zejść niemal do zera w weekend. W poniedziałki rejestruje się średnio 1420 nowych firm, a w piątki 1066. W sobotę i niedzielę liczba zgłoszeń jest symboliczna - wyliczają eksperci Tax Care.

  Z doświadczeń firmy Tax Care wynika, że chociaż procedury rejestracyjne w CEIDG są nieskomplikowane, to samo wypełnienie rozbudowanego formularza może sprawić pewne trudności. - Jednym z problemów, na jaki napotykają przedsiębiorcy, jest dobór odpowiednich kodów PKD. Zdarza się, że pomysły na prowadzenie działalności są innowacyjne i ciężko umieścić je w odpowiedniej kategorii - mówi Katarzyna Rola-Stężycka z firmy Tax Care. Z niektórymi rodzajami wykonywanej działalności wiąże się ponadto konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności regulowanej czy uzyskanie odpowiednich licencji i zezwoleń. Kłopot mogą też sprawić przedsiębiorcy formalności związane z ZUS. Wprawdzie informacja o powstaniu płatnika przekazywana jest automatycznie po złożeniu wniosku w CEIDG, to przedsiębiorcy nie zawsze pamiętają, że powinni poinformować ZUS o rodzaju ubezpieczenia i wysokości składek.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny