Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd łódzkich spółek miejskich. Odsuwa się utworzenie Zarządu Inwestycji Miejskich

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Miejskie spółki w Łodzi poszły do przeglądu. To uruchomiło lawinę spekulacji. Odsuwa się utworzenie Zarządu Inwestycji Miejskich. Nowa data powstania: 1 lipca

Nie 1 stycznia, nie 1 kwietnia, a dopiero 1 lipca zacznie działać Zarząd Inwestycji Miejskich, czyli nowa superinstytucja, zajmująca się wszystkimi dużymi inwestycjami w Łodzi. Tym samym dopiero od wakacji zostaną okrojone kompetencje Zarządu Dróg i Transportu. Ale to nie wszystkie zmiany, które szykują się w najbliższym czasie.

Wszystko wskazuje na to, że szefem ZIM będzie Grzegorz Nita, dotychczasowy dyrektor Zarządu Dróg i Transportu. Z naszych informacji wynika, że jego zastępczynią zostanie Małgorzata Belta, p.o . dyrektor biura inwestycji w łódzkim magistracie. Biuro to ma zostać włączone do ZIM.

ZDiT nie zostanie zlikwidowany, ale nie będzie się już zajmować realizacją inwestycji (to przejmie ZIM) ani ich planowaniem (tym ma się zajmować m.in. Miejska Pracownia Urbanistyczna). W ZDiT zostanie tylko bieżące utrzymanie dróg oraz nadzór nad transportem publicznym. Zmiany były zaplanowane na 1 stycznia, potem wszystko zaczęło się przesuwać, teraz magistrat szykuje wprowadzenie tej zmiany 1 lipca. Opóźnienie ma związek z przepisami, dotyczącymi spraw podatkowych.

Grzegorz Nita między ZDiT, ZIM i CBA

A jakich innych zmian można się spodziewać w miejskich instytucjach i spółkach? W magistracie trwa przegląd podległych firm, weryfikacja ich osiągnięć i planów. Konsekwencją mogą być zmiany personalne i organizacyjne - być może już w czasie ferii albo tuż po nich, czyli na przełomie lutego i marca.

Nieoficjalnie mówi się np., że mogą zostać zwiększone składy zarządów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków, może też dojść do zmiany w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Przed MPO stoi zadanie modernizacji sortowni, ma się tym zająć bezpartyjny fachowiec z doświadczeniem w korporacji. Nie ma jeszcze decyzji, czy zostanie on dokooptowany do jednoosobowego obecnie zarządu, czy też po prostu zastąpi na stanowisku prezesa Artura Augustyna.

Czytaj też:Zarząd Inwestycji Miejskich miał funkcjonować od stycznia, ale zacznie działać w kwietniu

Wszystkie wymienione spółki podlegają koalicjantowi rządzącej Łodzią Platformy, czyli SLD. Nie udało nam się dowiedzieć, jak plany zwiększania zarządów mają się do pomysłu połączenia ZWiK, GOŚ i Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

Z platformianej części magistratu dochodzą głosy, że idea bynajmniej nie jest zarzucona, aczkolwiek wedle jednej z koncepcji łączenie można byłoby przeprowadzić w dwóch etapach, na początek tworząc holding, skupiający wspomniane trzy spółki, a dopiero potem łącząc je w jeden podmiot.

Czytaj też:Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi. Kto zostanie dyrektorem?

Z naszych informacji wynika, że analizowane jest obecnie połączenie spółki MTŁ Spółka Targowa, która zajmie się organizacją targów, z firmą Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze MTŁ, która zarządza targową infrastrukturą. Przed laty zostały one wydzielone z jednego podmiotu - Międzynarodowych Targów Łódzkich.

Teoretycznie wciąż mówi się też o połączeniu firm Aqua Park Łódź (Fala) oraz Miejska Arena Kultury i Sportu (Atlas Arena). Ale prezes tej pierwszej Bartosz Rola zbiera pozytywne recenzje w magistracie, zaś Krzysztofa Maciaszczyka, szefa MAKiS, władze Łodzi postanowiły ostentacyjnie zachować na stanowisku mimo kryzysu wizerunkowego, spowodowanego zarzutami, które otrzymał od prokuratora. To może sugerować, że do połączenia tych akurat spółek nie dojdzie.

Czytaj też:Ile zarabiają członkowie rad nadzorczych łódzkich spółek miejskich?

Wciąż nie doszło do zmiany na stanowisku prezesa Łódzkiego Regionalnego Parku Technologicznego. A dlaczego miałoby dojść? Bo posada szefa Technoparku to ponoć jedna z propozycji, którą usłyszał na odchodne były już wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak. Spekulowano, iż posadę obejmie od 1 lutego, a nic takiego się nie stało.

Co ciekawe, Cieślak w pewnym momencie był też wymieniany jako nowy prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To dość nieprawdopodobna kandydatura, zważywszy, że miasto ma niewielki udział w ŁSSE, a głos decydujący ma rząd PiS. Kto jednak wie, co może się wydarzy c. Wszak Cieślak ma na koncie epizod i PiS-owski, i platformerski, a coraz częściej mówi się, że w Łodzi wiosną mogłaby zostać zawiązana egzotyczna, lokalna koalicja PO - PiS.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia
1 - 7 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki