Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd Piosenek o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2018”. Wkrótce przesłuchania konkursowe

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Ubiegłoroczna edycja konkursu także zgromadziła ponad pół tysiąca uczestników - od przedszkolaków do maturzystów
Ubiegłoroczna edycja konkursu także zgromadziła ponad pół tysiąca uczestników - od przedszkolaków do maturzystów Archiwum TPŁ
18 i 19 kwietnia odbędą się przesłuchania w ramach XXIV Przeglądu Piosenek o Łodzi „Łódzkie Skrzydła 2018”.

Do tegorocznej edycji przeglądu zgłosiło się ok. 800 uczestników - od przedszkolaków do maturzystów. To chóry, zespoły oraz soliści. Sceną ich przesłuchań będzie w dniach 18 i 19 kwietnia Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56). Wstęp na przesłuchania - darmowy. Podobnie jak na wieńczący konkurs koncert laureatów, zaplanowany na 28 maja 2018 r. w Auli Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, (ul. Żubardzka 2a).
Konkurs jest wyjątkowy, ponieważ wykonawcy mogą nie tylko zgłaszać się z klasycznym repertuarem - od „Prząśniczki” - ale i występować z całkiem nowymi kompozycjami. O Łodzi chcą śpiewać także przedszkolaki i uczniowie z całego województwa.

Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1992 r., gdy Towarzystwo Przyjaciół Łodzi szukało wtedy pomysłu na wykorzystanie trzech tomów śpiewnika wydanego w latach 80. pod redakcją Tadeusza Szewery (pierwszy tom „zahaczał” m.in. o czasy Rewolucji 1905 r., drugi zebrał piosenki z międzywojnia, trzeci - powojenne). Członkowie towarzystwa zdecydowali się na powołanie nowego konkursu dla dzieci i młodzieży. Jego pomysłodawcą był inż. Zdzisław Kurman, Przewodniczący Sekcji Szkolnej TPŁ.

Wśród najczęściej wykonywanych kompozycji klasycznych na przeglądzie jest m.in. „Walczyk o Łodzi” (z tekstem: „Pięknych miast jest co niemiara, Bombaj, Paryż, Praga, Rzym. A mnie Łódź urzekła szara, łódzkich fabryk dym”).
Jednak „Łódzkie Skrzydła” są wyjątkowe, bo uczestnicy śpiewają piosenki o naszym mieście spoza „kanonu” - część z nich to nowe, autorskie kompozycje, pisane m.in. przez nauczycieli, albo samych uczniów. W poprzednich edycjach pojawiały się piosenki np. o Olechowie albo o o Off Piotrkowska.

Regulamin przewiduje konieczność wykonania dwóch utworów o łącznej długości do 10 minut. Tylko jeden z nich musi dotyczyć Łodzi, ale drugi także powinien być wykonywany w języku polskim.
Przygoda z przeglądem dla jego nagrodzonych uczestników nie kończy się na koncercie laureatów. Najlepiej wykonane i zaaranżowane piosenki premierowe nagrywane są w studiu nagrań Radia Łódź: po kilka w każdej edycji konkursu. Zebrany w ten sposób materiał dźwiękowy znajduje się na wydawanych co kilka lat na płytach CD. Po najlepszych premierach zostają zatem muzyczny ślad.
Pokłosiem dotychczasowych edycji przeglądu są 2 tomy „Śpiewników Łódzkich”, z nowymi piosenkami o Łodzi oraz 3 płyty CD pt. „Moja Łódź” „Spacer z Tuwimem” i „Okno do mojego miasta”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki