Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd Teatrów Dziecięcych "Dziatwa"

Małgorzata Mijas
Jakub Pokora / archiwum
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa" odbywa się w Łodzi już po raz 33. i jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Celem projektu jest przede wszystkim prezentacja twórczości teatralnej młodych ludzi oraz edukacja nauczycieli i instruktorów teatralnych.

Do udziału w przeglądzie zakwalifikowanych zostało 15 grup teatralnych z całej Polski. Eliminacjami do "Dziatwy" były "Konfrontacje Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych" organizowane przez Bałucki Ośrodek Kultury w marcu tego roku.

Od 23 do 26 maja dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzież gimnazjalna będą prezentować swoje najlepsze spektakle właśnie w Łodzi. Będą to grupy teatralne "Antidotum" z Piotrkowa Trybunalskiego, "Supeł" z Boguszowic, "Pod sceną" ze Strykowa, Szkolny Teatr Lalki i Aktora w Turzym Polu, "Zakręt" z Warszawy, "Władek" z Władysławowa, Teatr Tespisek ze Zgorzelca, "Agrafka" z Leszna, "Szpilka Mini" z Turka, "Zakątek" z piotrkowa trybunlskiego, "Ene Due Rabe" z Wrocławia, "8 osób" ze Słupska, Zespół teatralny SP3 z Miedzyrzecza, rzeszowski Teatr M.D.K. i "Psia Kość" ze Słupcy.

Idea "Dziatwy" od 33 lat jest niezmienna, nie chodzi tutaj o ostateczny kształt spektaklu, ale o pracę i zaangażowanie młodych ludzi w przygotowanie przedstawienia. Jednak w tym roku przegląd odrobinę zmienia swoją formułę. Nie będzie miał już charakteru przeglądu konkursowego.

- Stwierdziliśmy, że dzieci i młodzież, mają tyle egzaminów i stresujących sytuacji w życiu, że szkoda tych młodych ludzi jeszcze stresować rywalizacją. Dlatego w tym roku przyznamy równorzędne nagrody wszystkim uczestnikom - mówi Bogumił Woźniakowski, dyrektor Bałuckiego Ośrodka Kultury. - Tylko eliminacje do udziału w przeglądzie odbywały się na zasadzie konkursowej, sam udział ma być wyróżnieniem i świętem radości.

Wszystkie grupy oceniać będzie Rada Artystyczna, do której zaproszono m.in. reżysera Piotra Cieplaka i choreografa Rafała Bzdyla.

Ważnym punktem programu "Dziatwy" są dyskusje oraz warsztaty dla dzieci i instruktorów, które poprowadzą Piotr Cieplak ("Przestrzeń w teatrze", czwartek 15:30, ul. Żubardzka 3) i Leszek Bzdyl ("Ruch w teatrze", piątek, godzina 14:30).

Stowarzyszenie Teatralne "Chorea" przygotowało warsztaty dla dzieci pod hasłem "Alfabety Sceny: Ciało-Głos-Rytm"(czwartek 15:30, BOK "Lutnia", ul. Łanowa 14).

Atrakcją dla wszystkich łodzian będzie piątkowa akcja teatralna "Dziatwolandia", której opiekunem artystycznym jest Marcin Brzozowski z łódzkiego teatru "Szwalnia". Barwny korowód przemaszeruje ulicą Piotrkowską od Pasażu Rubinsteina do Pasażu Schillera (godz. 15).

Od ponad 10 lat nieodłącznym elementem Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Łodzi jest wystawa rysunku i malarstwa "Mój Teatr" (Galeria Promocji Młodych BOK "Rondo", ul. Limanowskiego 166). Efekt, jaki będzie można podczas niej zobaczyć, to wynik konkursu plastycznego na dziecięce wyobrażenie o teatrze.

Finał przeglądu odbędzie się w sobotnie przedpołudnie w Teatrze Nowym.

Na wszystkie przedstawienia w ramach przeglądu wstęp jest bezpłatny.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki