Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc wobec seniorów jest powszechna. Jak z nią walczyć? Warsztaty dla lekarzy w ramach projektu SAVE w Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ewa Rogalska z PCG Polska podkreśla, że przemoc wobec osób starszych jest powszechna
Ewa Rogalska z PCG Polska podkreśla, że przemoc wobec osób starszych jest powszechna Matylda Witkowska
Co szósty senior pada ofiarą przemocy lub zaniedbania ze strony bliskich. To trudny temat, bo seniorzy nie zawsze chcą lub mogą z kimś o tym porozmawiać. Warsztaty dla lekarzy i opiekunów na temat wykrywania takiej przemocy odbyły się we wtorek (7 lutego) w Łodzi.

Znęcanie się nad osobami starszymi i przemoc wobec nich są częstsze niż to się wydaje. Sprzyja temu specyficzna sytuacja tych osób, zależność od innych, brak sił na reakcję czy trudności w znalezieniu pomocy na zewnątrz.

W krajach Unii Europejskiej średnio aż 15,4 proc. osób powyżej 60 roku życia doświadcza różnych form przemocy lub zaniedbania.

- To zjawisko jest mocno niedoszacowane, bo 80 proc. osób starszych o tym nie mówi. Przemoc wobec osób starszych jest powszechna - podkreśla Ewa Rogalska – dyrektor Działu Zdrowie i Pomoc Społeczna w firmie konsultingowej PCG Polska.

Jak dodaje nie chodzi tylko o przemoc fizyczną, ale też przemoc słowną, finansową, czy seksualną.

- Także samo niedostarczanie jedzenia, niedbanie o starszą osobę też jest formą przemocy - wyjaśnia Rogalska. Jak wyjaśnia powodem często jest stres jakiego często doświadczają opiekunowie: - Trzeba dbać o swoją odporność psychiczną, dobrostan, szukać opieki wyręczającej, rozmawiać z bliskimi - wylicza. Jak dodaje osoby starsze powinny o takiej przemocy mówić bliskim lub osobom, z którymi się kontaktują.

Takimi osobami mogą być lekarze lub pracownicy opieki społecznej. Dlatego kilkadziesiąt osób związanych z łódzką służbą zdrowia i opieką społeczną wzięło udział w warsztatach na temat wykrywania przemocy wobec osób starszych w hotelu Novotel w Łodzi. Warsztaty były efektem unijnego projektu "SAVE: Badania przesiewowe pod kątem przemocy wobec osób starszych”, który realizowany był w Polsce, Portugalii, Finlandii, we Włoszech i na Cyprze. Łódzcy uczestnicy warsztatów mogli się dowiedzieć jak rozmawiać z osobami starszymi o możliwej przemocy i jak ją wykrywać podczas badań przesiewowych.

Ewa Rogalska podkreśla, że lekarze powinni wykrywać taką przemoc i w uzasadnionych przypadkach ma obowiązek informować odpowiednie służby.

Tomasz Karauda, lekarz chorób wewnętrznych szpitala im. Barlickiego w Łodzi przyznaje, że w swojej pracy jeszcze nie zetknął się z seniorem poddawanym przemocy fizycznej.

Ale zdarza się, że bliscy nie zapewniają seniorom właściwej opieki i higieny - mówi lekarz. Jak dodaje czasem bliskim zdarza się też nieuprzejmie zwracać do seniorów lub syknąć na nich na szpitalnym korytarzu, choć w towarzystwie lekarza starają się hamować.

W celu zwiększenia wiedzy o tym zjawisku ustanowiony został Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad
Osobami Starszymi
, który obchodzony jest 15 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki